Vlakom či autobusom po celom Slovensku s jediným lístkom? Taká je vízia ministerstva dopravy

včera 19:57

Vlakom alebo autobusom po celom Slovensku, ale iba s jedným cestovným lístkom. Taká je predstava ministerstva dopravy už od leta budúceho roka. Systém a jeho prevádzku zabezpečí súkromný dodávateľ za 23 miliónov eur.

To, čo už funguje v niektorých samosprávnych krajoch, chce štát rozšíriť na celonárodnú úroveň. Cestujúci by tak mohli po celom Slovensku využívať rôzne druhy dopravy s jediným cestovným lístkom.

Jeden lístok na všetky spoje

„Občan by cestoval po celom Slovensku z miesta A do miesta B rôznymi dopravcami – prímestskou autobusovou dopravou, mestskou dopravou, tam, kde je vlakmi – a kupoval by si v jednom systéme jeden cestovný lístok,“ vysvetľuje riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Zo začiatku sa systém zameria na zjednotenie železničnej, mestskej a prímestskej autobusovej dopravy.

„Cestujúci tak získa všetky informácie na jednom mieste, rovnako aj prehľad o aktuálnej polohe spojov. V histórii nájde svoje predošlé zakúpené lístky a trasy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Ak by sme cestovali napríklad z Hruštína na Orave do centra Bratislavy, najprv by sme využili regionálny autobus do Dolného Kubína, odtiaľ vlakom do Kraľovian a z Kraľovian expresom do hlavného mesta.

Po príchode na bratislavskú hlavnú stanicu by sme pokračovali električkou MHD – a to všetko na jediný cestovný lístok.

Ceny zostanú rovnaké

Cestujúci sa nemusia obávať, že nový systém zdvihne ceny lístkov. Cena prepravy zostane rovnaká ako u jednotlivých dopravcov.

Efektívnejšia verejná doprava

Jednotný systém umožní presnejšie sledovať, koľko ľudí a kam cestuje, čo pomôže pri budúcej optimalizácii spojov.

„Ak napríklad vo Svidníku nie je železničná trať, tak kvalitné autobusy, ktoré dnes konkurujú vlakom medzi Košicami a Prešovom, môžeme presunúť práve tam, kde sú potrebné,“ doplnil Matej.

Podobné riešenie už úspešne funguje v Rakúsku či Poľsku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok