Telá viac než dvadsiatich Rómov skončili v hlbokej jame. Uplynulo osemdesiat rokov od masovej vraždy

včera 21:29

Končila sa vojna. V zaisťovacom pracovnom tábore v Dubnici nad Váhom prepukla choroba. Jej riešením bola – mnohonásobná vražda. Od smutnej udalosti, keď nacisti zavraždili dvadsaťšesť ľudí a ich telá nahádzali do masového hrobu, ubehlo 80 rokov.

Koncentračný tábor pre Rómov

23. februára 1945 sa odohrala jedna z najväčších masových vrážd počas Slovenského štátu. 

Na konci vojny vznikol v Dubnici nad Váhom koncentračný tábor pre Rómov z celého Slovenska. Mal kapacitu 300 osôb, no tlačilo sa v ňom v krutých podmienkach 700 väzňov. Pre zlé hygienické pomery sa v tábore rozšírili choroby. Zomrelo viac než 450 ľudí. 26 chorých popravili nacisti. 

„Boli to obete zo zaisťovacieho tábora, chorí na škvrnitý týfus, ktorých oklamalo vedenie tábora, že idú do nemocnice, oni nastúpili na korbu nákladného auta, potom ich vyložili a postrieľali,“ uviedla Zuzana Kumanová z občianskeho združenia In Minorita.

„Bola tu vykopaná jama, asi jeden a pol metra hlboká. No a väčšina z nich - ako ukázala exhumačná správa - bola zavraždená prestrelením, a niektorí zahynuli aj pod nánosmi hliny, teda boli udusení,“ povedal historik z Ústavu pamäti národa Pavol Makyna.

Masový hrob

Po vojne objavili masový hrob zamestnanci zbrojovky. Symbolom tragickej udalosti je kríž vyrobený z munície a pomník s menami obetí.

„Boli tam spomínané mená aj z východného Slovenska, aj zo stredného Slovenska, od Bánoviec od Sniny a z okolia kopaníc,“ dodal Makyna.

Od porážky nacizmu uplynulo už takmer 80 rokov.

„Mali by sme si to pripomínať, nemali by sme zabudnúť a nemalo by sa to zopakovať,“ myslí si študentka gymnázia.

„Tému rómskeho holokaustu je nutné pripomínať, nielen preto, aby sme nezabudli na obete, na konkrétnych ľudí, ale zároveň aby to bola nejaká výstraha a uvedomenie si, že ak sa budeme rovnako neznášanlivo správať, tak nám hrozí niečo podobné,“ zdôraznila Kumanová.

Cintorín sa nachádza v prísne stráženom objekte zbrojovky. Pre verejnosť je neprístupný. Už takmer 20 rokov sa tu na výročie udalosti stretávajú členovia občianskeho združenia In Minorita, historici aj miestni obyvatelia.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok