Svet si pripomína obete holokaustu. Pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný tábor Auschwitz
Svet si pripomína pamiatku obetí holokaustu. Presne pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný tábor Auschwitz pri poľskom meste Osvienčim. Dnes (27. 1.) tam okrem prezidentov a štátnikov z desiatok krajín zamierili aj poslední žijúci svedkovia holokaustu.
Majú vyše 90 rokov a na vlastnej koži zažili hrôzy nemeckého nacistického režimu. Do poľského mesta Osvienčim zamierili posledné desiatky preživších holokaustu.
Nie všetci však mohli prísť. Jednou z nich je aj 103-ročná starenka pôvodom z Ukrajiny. Počas svojho života prežila tri veľké vojny a holokaust. Ako 100-ročná však musela svoju rodnú Ukrajinu opustiť znova a utiekla pred ruskými vojskami. Azyl našla v Izraeli.
„Vojna na Ukrajine je desivá. Ľudia hovoria, že vojna je taká či onaká. Ja som veľmi stará, som osamelá a mám strach,“ povedala 103-ročná preživšia holokaustu Dova Govergeviz.
V tábore zahynulo viac ako milión ľudí
V nacistickom vyhladzovacom tábore pri meste Osvienčim zahynulo medzi rokmi 1940 až 1945 viac ako 1,1 milióna ľudí. Tábor oslobodila pred 80 rokmi Červená armáda. Vtedy tam našli už len približne 7-tisíc zúbožených väzňov.
„Predstavitelia jedného národa dokázali spôsobiť takú strašnú, nepredstaviteľnú bolesť a ujmu iným ľuďom, najmä Židom. Je to niečo, čo v dejinách nemá obdobu. Túto spomienku si uchovávame v pamäti, aby sa to už nikdy nezopakovalo,“ povedal poľský prezident Andrzej Duda.
Obyvateľka Osvienčimu, ktorej babka prežila nacistický tábor: Ľudia sa ma často pýtajú, ako tu môžem žiť
Chýbali predstavitelia Ruska
Na spomienkovej akcii sa okrem poľského prezidenta zúčastnili aj predstavitelia vyše 30 štátov, vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza, britského kráľa Karola III. či francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Rusko však zastúpené nebolo, najmä kvôli vojne na Ukrajine. Predstavitelia Moskvy chýbali aj na spomienkovej ceremónii pred piatimi rokmi.