Prieskum: Väčšina Ukrajincov sa na Slovensku cíti prijatá, jazyková bariéra však zostáva výzvou

dnes 09:37 , Aktualizované: dnes 12:17

Medzi ľuďmi z Ukrajiny prevláda pocit, že sú na Slovensku prijatí a majú záujem o integráciu. Viac ako dve tretiny respondentov vykonávajú na Slovensku platenú prácu. Deti a dospievajúci sú integrovaní v slovenských školách, i keď jazyková bariéra zostáva výzvou. Aj to ukazujú výsledky z najnovšieho prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV).

"Viac ako dve tretiny respondentov (67 percent) uviedli, že v súčasnej dobe vykonávajú platenú prácu. Predstavuje to vyššiu mieru ekonomickej aktivity ako v prípade dospelých slovenských občanov, čo je spôsobené najmä nižším podielom dôchodcov medzi ukrajinskou populáciou," priblížil Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV. Takmer dve tretiny utečencov si podľa jeho slov našli prácu na úrovni dosiahnutej kvalifikácie na Ukrajine.

Výsledky výskumu tiež ukazujú, že 93 percent detí vo veku šesť až 14 rokov, ktorých rodičia sa zapojili do prieskumu, navštevuje základné školy, a 89,7 percenta mladých vo veku 15 až 17 rokov pokračuje v štúdiu na stredných školách. "Napriek vysokému počtu zaškolených detí mnohé z nich narážajú na vážne prekážky pri plnej integrácii do školského prostredia, pričom najvýraznejšou je jazyková bariéra," upozornila Jana Papcunová zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Integrácia do spoločnosti

Ľudia z Ukrajiny majú podľa výsledkov záujem o integráciu do slovenskej spoločnosti (napríklad 67,8 percenta respondentov by rado nadviazalo bližší kontakt so Slovákmi) a na Slovensku sa skôr cítia byť prijatí (57,7 percenta). Napriek tomu takmer štvrtina (23,3 percenta) uviedla skúsenosť s neprijatím či zlým zaobchádzaním pre svoj pôvod.

Výskum realizovali štyri pracoviská SAV v spolupráci s agentúrou Focus v novembri minulého roka. Výskumnú vzorku tvorilo 503 respondentov vo veku 18 až 81 rokov, ktorí na Slovensko prišli žiť po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Pozrite si archívnu reportáž z 23. februára 2025 o tom, ako chce EÚ zvýši vojenskú pomoc Ukrajine.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok