Slováci a investovanie: Ako konzervatívne návyky ovplyvňujú rast úspor?

Nemáme úspory a bohatneme pomaly. Dôvodom je podľa odborníkov aj fakt, že Slováci majú peniaze na bežných účtoch a neinvestujú. Zhodnocovanie peňazí prešlo počas 30 rokov zmenami. Vkladné knižky nahradili termínované vklady a sporiace účty. Obľúbené sú aj podielové a realitné fondy.

Investičné správanie Slovákov sa v posledných desaťročiach výrazne zmenilo. Kým v 90. rokoch investovali do exotických zvierat, dnes sa viac zameriavajú na drahé obrazy, vína a podielové fondy.

Podielové fondy: Zhodnotenie s nízkym rizikom

„Takéto fondy v závislosti od rizika a stratégie ponúkajú zhodnotenie pri tých konzervatívnych riešeniach od jeden do troch percent ročne. Ľudia majú svoje finančné prostriedky väčšinou uložené na svojich bežných účtoch. V dnešnej dobe úročenie na týchto produktoch je naozaj blízke nule,“ vysvetľuje manažér realitných transakcií, 365.invest Tomáš Cár.

Najžiadanejšie investičné nástroje: Podielové fondy a dlhopisy

„Najžiadanejšie investičné nástroje, ktoré klienti žiadajú, sú podielové fondy a dlhopisy. Čoraz viac klientov investuje pravidelne už od 20 eur. Solventnejší klienti vyhľadávajú aj iné investičné formy, ako napríklad investovanie do umenia či investičných certifikátov,“ dodáva hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Investovanie do nehnuteľností a realitné podielové fondy

Veľmi obľúbenou investíciou Slovákov sú nehnuteľnosti. Alternatívou k investičnému bytu je realitný podielový fond.

„Kúpiť si podiely v realitnom podielovom fonde je násobne výhodnejšie, ako nakúpiť si nehnuteľnosť napriamo. Investícia je rozložená práve do niekoľkých nehnuteľností v rôznych segmentoch, takže investor sa nepodieľa len na nájme z bývania, ale aj z komerčných nehnuteľností. Zhodnocuje si svoje peniaze prostredníctvom tohto fondu a má k dispozícii svoje peniaze okamžite,“ vysvetľuje generálny riaditeľ 365.invest Gabriel Balog.

Slovenská úspornosť a investičné návyky

V rámci Európy patríme ku krajinám s najnižšou mierou sporenia. Slováci si v priemere odkladajú len 3 % zo svojho príjmu.

„Iba 32 % Slovákov má nejakú skúsenosť s investovaním. Je to predovšetkým ohraničené konzervatizmom; ľudia si radšej sporia, ako by dávali peniaze niekde, aby zarábali. Sú to aj relatívne nízke príjmy, ktoré obmedzujú tvorbu úspor a následne aj prostriedkov na investovanie,“ dodáva analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Očakávaný rast cien nehnuteľností

Odborníci v tomto roku očakávajú aj rast cien nehnuteľností.

„My si myslíme, že ceny nehnuteľností porastú tento rok až o 10 %. Takže, ak niekto zvažuje bývanie, teraz je ten správny čas,“ uzatvára šéf produktu, 365.bank Tomáš Barbarič.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok