Najprv psy prefarbené na pandy, teraz pomaľovaný somár. V Číne opäť zvolili bizarnú marketingovú stratégiu
V čínskom meste Zibo v provincii Šan-tung sa miestny zábavný park dopustil bizarného „podvodu“. Na sociálnych sieťach sa objavili videá údajnej zebry, ktorá sa mala nachádzať v parku. Niečo na nej však nebolo v poriadku.

O udalosti informovalo čínske štátne médium Global Times. Návštevníci, ktorí sa na údajnú zebru prišli pozrieť, ostali prekvapení.
Zviera totiž vôbec nepripomínalo tohto typického obyvateľa afrických saván, no obyčajného osla pokresleného bielo-čiernymi pruhmi.
Videá, ktoré sa rýchlo stali virálnymi na sociálnych sieťach, spustili lavínu komentárov. Mnohí používatelia si všimli, že pruhy na tele zvieraťa vyzerajú neprirodzene a sú pravdepodobne namaľované. „To nie je zebra, ale somár s namaľovanými pruhmi,“ napísal jeden z komentujúcich pod virálnym videom.
Bol to len marketing
Pracovník zábavného parku po konzultácii s vedením potvrdil, že ide o somára, no park obraňoval tým, že na informačnej tabuli bolo jasne uvedené, že ide o somára. „Majiteľ to urobil len zo zábavy,“ vysvetlil zamestnanec pre miestne médiá.
Priznal tiež, že sa inšpirovali podobnou situáciou z minulosti, keď iná zoologická záhrada získala pozornosť verejnosti tým, že prefarbila psa tak, aby pripomínal pandu. Zábavný park tiež ubezpečil, že farba, ktorú na osla použili, nebola toxická.
VIDEO: Je to panda či prefarbené šteniatko? Čínska zoo otvorila novú výstavu, návštevníci neverili vlastným očiam

Štekali na ľudí a chladili sa dychčaním. Čínska zoo po kritike priznala, že pandy sú len nafarbené psy

Hoci sa video so „zebrou“ stalo populárnym, skutočný počet návštevníkov v parku sa nezvýšil. Zamestnanci priznávajú, že očakávali väčší záujem.
Viac problémov ako úžitku
Tento netradičný marketingový ťah vyvolal aj právne otázky. Niektorí návštevníci sa sťažovali, že ich prítomnosť „zebry“ zavádzala.
Nemenovaný právnik pre iný čínsky portál Fengmian News uviedol, že takéto konanie môže byť považované za marketingovú stratégiu, nie podvod, ak je informácia o skutočnom druhu zvieraťa jasne uvedená.
„Ak existuje jasná indikácia, že ide o somára, nejde o klamanie spotrebiteľa,“ vysvetlil.
Prírastky hlási aj bratislavská zoo. V tomto prípade nejde o žiadne premaľované zvieratá: