Štekali na ľudí a chladili sa dychčaním. Čínska zoo po kritike priznala, že pandy sú len nafarbené psy

20.9.2024 16:25

Čínska ZOO pod tlakom rozhnevaných návštevníkov priznala, že jej pandy sú v skutočnosti iba nafarbené psy. Informujú o tom denníky The New York Post a The Independent.

GX7D9bnXcAAplqA.png
Foto: reprofoto X/NEXTA

Ochladzovali sa dychčaním a štekali

Na kuriózny prípad upozornili návštevníci zoologickej záhrady v meste Šan-wej v prefektúre Kuang-tung na juhu Číny, ktorí si všimli zvláštne správanie obyvateľov výbehu pre pandy. Tí sa v teplom počasí ochladzovali dychčaním s vyplazeným jazykom a na návštevníkov príležitostne štekali.

Na sociálnych médiách sa objavilo niekoľko videí zachytávajúcich zvláštne "pandy". Zoologická záhrada pod tlakom dôkazov neskôr priznala, že dvom psom plemena čau-čau nafarbila čierne pásy, aby vyzerali ako pandy. Niektorí návštevníci ZOO už z dôvodu klamlivej reklamy požiadali aj o vrátenie vstupného.

Tento incident však nie je prvým prípadom prefarbovania psov, v máji o rovnakom prípade informovala televízia NBC. Odohral sa v meste Tchaj-čou v provincii Ťiang-su na východnom pobreží Číny, kde miestna ZOO tiež nafarbila psy rovnakého plemena, aby pripomínali pandy.

Jej zástupcovia v tom čase tvrdili, že ide o vzácne plemeno pandích psov, neskôr však priznali farbu a uznali, že takéto tvory neexistujú. Čiastočne ich tiež motivovala túžba takéto zvieratá vytvoriť, dodali.

Zoo sa bráni, iní hovoria o týraní

Na ZOO v meste Tchaj-čou sa zniesla vlna kritiky. Čínske štátne médiá i verejnosť považovali farbenie psov za týranie zvierat, pretože psy plemena čau-čau majú hustú dlhú srsť, ktoré sa môže farbením poškodiť. ZOO sa bránila tvrdením, že farba nemá na zvieratá negatívny vplyv a procedúru znášajú rovnako dobre ako ľudia.

"Pandí pes" sa po prvý raz objavil v roku 2019 v provincii S'-čchuan, kde jedna kaviareň takýmto spôsobom v rámci reklamnej kampane upravila vzhľad šiestich psov. O rok neskôr sa ďalší exemplár objavil na prechádzke s majiteľkou, je preto pravdepodobné, že táto praktika nevymizne a ďalšie jedince sa objavia aj v budúcnosti.

Pozrite si reportáž o tom, ako v národnom parku útočila medvedica.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok