Plynové paradoxy na Slovensku: Spotreba klesla vďaka počasiu, nie šetreniu. Česi sú motivovanejší než my

18.2.2025 12:10

Domácnosti na Slovensku nemajú na rozdiel od Česka motiváciu šetriť zemným plynom, a to pre štátne dotácie cien energií.

plyn
Foto: TASR/DPA

Spotreba plynu slovenskými rodinami v uplynulých troch rokoch síce klesla, spôsobili to však vyššie priemerné teploty, vďaka ktorým postačovalo menej kúriť. V analýze to v utorok uviedol analytik slovenskej centrálnej banky (NBS) Michal Marenčák.

Slováci plynom nešetria

"Skutočná spotreba v rokoch 2022 až 2024 bola len o 1,3 percenta nižšia ako odhad, ktorý vychádzal z teplôt zaznamenaných v týchto rokoch. V susednom Česku bola skutočná spotreba zemného plynu v domácnostiach v období od januára 2022 do septembra 2024 o 13 percent nižšia, ako by naznačoval odhad len na základe teplôt," napísal Marenčák.

Podľa neho pokles spotreby plynu na Slovensku možno odôvodniť takmer len vývojom teploty, zatiaľ čo v Česku bol pokles spotreby plynu domácnosťami nielen väčší, ale výraznejšiu zásluhu na tom mali aj iné faktory, ako napríklad ceny.

Plošné opatrenia nemotivujú domácnosti

"V Česku boli ceny energií výraznejšie ovplyvnené trhom. V rokoch 2022 a 2023 koncové ceny zemného plynu pre spotrebiteľov rástli medziročne v priemere o 68 percent a 36 percent, zatiaľ čo na Slovensku o 20 percent a 12 percent," napísal analytik. Dodal, že vlani potom ceny v Česku vďaka trhovému vývoju klesali a na Slovensku sa udržali na úrovni roka 2023.

Plošná pomoc s cenami energií je podľa Marenčáka nevýhodná pre vysoké náklady a nemotivuje domácnosti k investíciám do energetickej efektívnosti, ako napríklad k zatepleniu alebo k nákupu tepelného čerpadla.

Slovensko začalo dotovať ceny plynu či tepla pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov v reakcii na skoršie výrazné zdraženie energií na burzách. V kompenzáciách pokračuje aj súčasná vláda premiéra Roberta Fica, ktorá tiež presadila zvyšovanie daní či poplatkov v snahe zlepšiť stav štátnych financií.

Dovoz pokrýva tretinu spotreby na Slovensku, zvyšok suroviny pochádza v rámci obchodnej stratégie SPP zo zásobníkov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok