Pripravte si peňaženky, v Európe sa ochladilo. Cena plynu vyskočila na dvojročné maximum
Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa v pondelok (10. 2.) dopoludnia dostala na dvojročné maximum, respektíve najvyššie od februára 2023.
![plynovod eustream.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/10/1169311/16x9-big/plynovod-eustream-jpg.jpg?v=60021)
Pred 10:15 SEČ komodita vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku zdražovala o 4,9 percenta na 58,46 eura za megawatthodinu (MWh).
Vplyv má chladnejšie počasie, ktoré sa podľa predpovedí očakáva na severozápade Európy až do konca mesiaca, čo zvyšuje dopyt po plyne, uviedla agentúra Reuters.
Európa kvôli zastaveniu toku ruského plynu cez Ukrajinu od začiatku tohto roka musí nahradiť dodávky zhruba piatich percent suroviny a viac sa tak spolieha na zásobníky, ktorých úroveň je už pod priemerom pre toto ročné obdobie. Ruský plyn prestal cez Ukrajinu prúdiť, pretože na konci minulého roka skončila päťročná zmluva o tranzite, ktorú vláda v Kyjeve odmietla predĺžiť.
Energetická vojna pokračuje, Ukrajina si poisťuje dodávky plynu. Najviac tečie zo Slovenska a Maďarska
![Energetická vojna pokračuje, Ukrajina si poisťuje dodávky plynu. Najviac tečie zo Slovenska a Maďarska](https://www.ta3.com/cdn/2023/03/28/576053/16x9-mini/krajiny_eu_predlzili_dobrovolne_obmedzenie_spotreby_plynu_bude_trvat_do_roku_2024.jpg?v=19824)
Ukrajina od minulého týždňa zvyšuje dovoz plynu z Poľska, Maďarska a zo Slovenska po sérii ruských raketových útokov na ukrajinské plynárenské zariadenia, píše Reuters. Kyjev bude aj dnes importovať zemný plyn vo vysokom objeme 16,3 milióna metrov kubických, rovnako ako v nedeľu.
„Po útokoch stratený plyn musí Kyjev zjavne kompenzovať práve vyšším dovozom zo Slovenska či Maďarska. Ide o paradoxnú situáciu, keďže obe krajiny sú s Kyjevom v konflikte práve ohľadom plynu. Vadí im najmä to, že Kyjev od začiatku tohto roka neumožňuje prepravu plynu cez svoje územie,“ uviedol pre ČTK hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Nepomáhajú ani ruské útoky
Ukončenie tranzitu Moskvu povzbudzuje k útokom na ukrajinskú plynovodnú sieť, pretože Rusi už nemajú čo stratiť, upozorňuje Kovanda.
„Čo je horšie, Ukrajina už nemôže z tranzitu odoberať plyn sama pre seba. Kým tranzitom tiekol ruský plyn, časť si brala pre seba. Nakúpila ho oficiálne napríklad od Slovenska, kam už však v skutočnosti nikdy nedotekol. Kyjev si ho ako keby odčerpal pre seba ešte na ukrajinskom území,“ dodáva Kovanda.
Zelenskyj varuje pred ruskými plánmi: Putin rozširuje armádu o vyše 100-tisíc vojakov. Nechystá sa na mier
![Zelenskyj varuje pred ruskými plánmi: Putin rozširuje armádu o vyše 100-tisíc vojakov. Nechystá sa na mier](https://www.ta3.com/cdn/2023/12/31/971723/16x9-mini/zelenskyj.jpg?v=121472)
Tomuto režimu sa hovorí virtuálny spätný tok, pretože ruský plyn – medzičasom kúpený už Slovenskom, teda obchodne už slovenský plyn – prúdi akoby, teda virtuálne, spätne zo Slovenska na Ukrajinu. S ukončením tranzitu ruského plynu však Kyjevu skončila možnosť odoberať ruský plyn v rámci virtuálneho spätného toku.
Invázia ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 prispela v Európe k energetickej kríze, keď sa skokovo zvýšili regionálne ceny plynu a následne aj ceny skvapalneného zemného plynu (LNG) vo svete.
Ceny plynu sa však začali výraznejšie zvyšovať už pred vojnou na Ukrajine. Podľa časti ekonómov to súvisí s takzvanou Zelenou dohodou pre Európu (Green Deal), v ktorej Európska únia stanovila harmonogram rýchleho odklonu od fosílnych palív.
Slovensko napriek všetkému naďalej kupuje ruský plyn. Pozrite si, ako sa k nám dostáva: