Hřích: Koaličné hádky ľudí odrádzajú, najviac strácajú Hlas a SNS. Opozícia má jasnú úlohu

Súčasná koaličná kríza na Slovensku má viditeľný vplyv na voličské preferencie, najmä medzi stranami vládnej koalície, povedal v rozhovore riaditeľ prieskumnej agentúry Ako Václav Hřích.

Počas krízy dochádza najmä k presunom voličov v rámci koaličných strán, pričom opozícia rastie a udržiava si stabilnú podporu. Podľa Hřícha to negatívne ovplyvnilo najmä SNS a Hlas. Smer si svoju pozíciu udržuje, no jeho podpora stagnuje.

Preferencie Smeru a PS sa vyrovnávajú

Prieskumy ukazujú, že dominantnými hráčmi na politickej scéne sú momentálne Smer-SD a Progresívne Slovensko (PS). "Tieto dve strany sa odtiahli od ostatných strán a nabrali percentá," uviedol Hřích.

Aktuálne má mierny náskok PS, no podľa odborníka ide o zanedbateľný rozdiel. "Teraz má momentálne o pár desatín viac Progresívne Slovensko. Zo skúsenosti vieme, že to znamená, že tie čísla sú totožné," dodal.

Vystupovanie šéfa PS rovná sa rast preferencií

Hřích poukázal na kľúčový faktor rastu podpory Progresívneho Slovenska. „Smer s nimi komunikuje, vymedzuje sa voči nim. Ak sú nejaké spoločné tlačové konferencie, prvý vždy hovorí líder Progresívneho Slovenska. To samozrejme pozitívne vplýva na preferencie,“ vysvetlil.

Podľa neho sa týmto spôsobom PS dostáva do centra pozornosti na úkor iných opozičných strán, ako je SaS či KDH.

Vnútrokoaličné konflikty odpudzujú voličov

Koaličné spory a ich mediálne pokrytie podľa odborníka voličov znechucujú. "Ľudia to nemajú radi. Ono sa hovorí, že keď sú v správach prvé 2-3 príspevky na tému, kto sa ako vo vláde háda, je to problém," upozornil Hřích.

"Súčasná vláda išla do volieb s prísľubom stability a pokoja, no dnes pôsobí rovnako rozhádane ako jej predchodcovia. V ich záujme je čo najskôr ukľudniť tie vody, aby ich voliči videli, že robia niečo pre nich a nie sa hádajú medzi sebou," dodal.

Politológ vidí potenciálne riziko v posilnení antisystémových strán, ako je Republika. "Videli sme, že Smer má potenciál relatívne úspešne loviť medzi voličmi Republiky. Napokon Smeru sa podarilo minulý rok prebrať veľkú časť voličov bývalej ĽSNS," uviedol Hřích.

Ako ďalej dodal, Smer môže získať ďalšiu podporu medzi voličmi Republiky vďaka návšteve premiéra Roberta Fica v Moskve, ktorú táto voličská skupina vníma pozitívne.

Prečo klesá dôvera politikov?

Dlhodobá kríza vlády sa podpisuje aj na dôvere občanov. "Na Slovensku je štandard, že ľudia viac nedôverujú politikom, ako dôverujú. Ale čím je konflikt dlhší, tým menej ľudia dôverujú najznámejším postavám konfliktu," vysvetlil Hřích.

Politici, ktorí sú dlhodobo vystavení negatívnej publicite, podľa neho prirodzene strácajú podporu voličov.

Úloha opozície: Čakať a testovať súdržnosť koalície

Opozícia podľa Hřícha nemusí v súčasnosti vyvíjať veľkú aktivitu, keďže vládna koalícia sa oslabuje sama. "Úlohou opozície je poukazovať na problémy a hľadať chyby vlády. Súčasná opozícia nemá zásadný vplyv na dynamiku konfliktu," uviedol.

Opozícia sa však snaží testovať súdržnosť koalície počas schôdzí parlamentu, keď sa neprezentuje a tým preveruje, či vládna väčšina stále disponuje potrebným počtom, aspoň tých 76 hlasov.

Prieskumy podľa Hřícha ukazujú, že voliči sa zvyčajne rozhodujú medzi podobnými stranami. "Nemôžeme čakať, že volič Republiky prejde k Progresívnemu Slovensku alebo volič Smeru k SaS. Zvyčajne majú v hlave 2-3 podobné strany a finálne rozhodnutie padne až pred voľbami," priblížil.

Celý rozhovor s odborníkom si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok