Politológ: Najsilnejším lepidlom Ficovej vlády sú politické kšefty a peniaze. PS ho v jednej veci prekvapilo

17.2.2025 12:28 , Aktualizované: 17.2.2025 15:07

Ešte tu predčasné voľby nemáme, no už sa šušká o spájaní strán. Aktuálne vláda Roberta Fica čelí výraznej koaličnej kríze. O situácii sme sa rozprávali s politológom Miroslavom Řádekom.

Vláda čelí výraznej koaličnej kríze. Podľa politológa sú v hre viaceré možnosti, od rozdelenia ministerstiev cez personálne zmeny až po riziko predčasných volieb. Premiér dal koaličným partnerom ultimátum, ktoré vypršalo v pondelok 17. februára, no zatiaľ sa zdá, že dohoda nie je na obzore.

Ak sa koalícia nedohodne, môžu byť riešením predčasné parlamentné voľby. "Pokiaľ sa ukáže, že táto vládna koalícia už nemá schopnosť fungovať, Smer je spolu s opozíciou pripravený dohodnúť sa na predčasných voľbách," tvrdí politológ.

Termínom by mohol byť jún tohto roka, no na takýto krok je potrebná ústavná väčšina.

Minister práce Erik Tomáš vyhlásil, že by bolo dobré udržať 79 poslancov. Politológ to považuje za nereálne: "Je to zbožné želanie. Na to by museli rokovať nielen s huliakovcami, ale aj so skupinou okolo poslanca Migaľa, ktorá je neustále nespokojná."

Řádek tvrdí, že vládnu koalíciu drží pokope najmä spoločný záujem o moc. "Politické kšefty, biznis a peniaze sú najsilnejšie lepidlo tejto vlády na čele s Robertom Ficom," uviedol. Zároveň dodal, že napätie je citeľné a komunikácia prostredníctvom listov namiesto osobných rokovaní naznačuje nedostatok dôvery medzi partnermi.

Politológ: Smer a PS dominujú politickej scéne

Politická scéna je momentálne poznačená súperením dvoch hlavných strán, a to Smeru-SD a Progresívneho Slovenska (PS).

Politológ upozorňuje, že menšie koaličné strany v minulosti často dopadli najhoršie a buď sa nedostali do parlamentu, alebo dosiahli len tesný výsledok.

"Týmto politickým stranám sa darí držať ich voličský elektorát. Ostatné parlamentné strany sa zväčša nachádzajú v úseku 5 až 10 %," uviedol politológ Řádek. Zároveň dodal, že obe hlavné strany majú problém, "chýbajú im partneri".

Predčasné voľby by mohli zamiešať karty

V prípade predčasných volieb nie je podľa politológa isté, či by Smer dokázal zostaviť stabilnú vládu. "Je možné, že ak by predčasné voľby vyhral Smer, v takomto prípade by sa mohol spoliehať len na Hlas. Nie je úplne isté, či by sa do parlamentu dostala strana SNS či Republika," komentuje.

Rovnako neistá je situácia aj v opozičnom tábore, kde nie sú jasní potenciálni partneri pre PS. Ak by opozícia chcela zostaviť vládu, musela by sa do parlamentu dostať buď strana Demokrati, alebo hnutie Slovensko.

Politológ zároveň poukázal na zaujímavý moment z víkendových diskusných relácií: "Prekvapilo ma, že Progresívne Slovensko si vie za istých okolností predstaviť aj vytvorenie vlády s hnutím Slovensko."

V konečnom dôsledku by to podľa politológa bolo o tom, ktoré menšie politické strany by v predčasných parlamentných voľbách uspeli.

Hlas pod tlakom, Smer oslovuje voličov Republiky

Podľa politológa je otázne, ako by sa v predčasných voľbách darilo Hlasu. "Som veľmi skeptický v tom, že by v predčasných parlamentných voľbách získal tie percentá, ktoré mu dnes veštia prieskumy verejnej mienky," uviedol.

Dodal, že strana bude čeliť veľkému tlaku a kritike zo strany vlastných voličov.

Smer podľa politológa efektívne oslovuje nielen voličov svojich menších koaličných partnerov, ale aj potenciálnych podporovateľov hnutia Republika.

"Smeru sa najviac darí vysávať aj voličov svojich menších koaličných strán. Existuje aj hypotéza, že Smer efektívne oslovuje aj potenciálnych alebo perspektívnych voličov hnutia Republika," uzavrel.

Celá rozhovor s politológom si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok