Modrá obloha neznamená čisté ovzdušie, takmer každý na svete dýcha znečistený vzduch. Ako sa dá znížiť riziko?

17.2.2025 05:00

Každý miluje dúšok čerstvého vzduchu. Bohužiaľ, až príliš často je vzduch, ktorý vdychujeme, čokoľvek, len nie čerstvý a čistý, napísala agentúra AP.

ovzdušie
Foto: TASR/Milan Kapusta

Index kvality ovzdušia

Kvalitu ovzdušia teraz sleduje viac ako 6 000 miest v 117 krajinách a mnoho mobilných aplikácií pre predpoveď počasia obsahuje informácie o kvalite ovzdušia. Ale snažiť sa podľa týchto čísel odhadnúť, aký zlý je vzduch, môže byť mätúce.

Aby ľudia ľahšie pochopili úroveň kvality ovzdušia, zaviedlo mnoho krajín index kvality ovzdušia alebo AQI - číselnú stupnicu, kde vyššie čísla znamenajú horší vzduch. Často sa im tiež priraďujú rôzne farby, ktoré ukazujú, či je vzduch čistý, alebo nie.

Rôzne krajiny však majú rôzne normy kvality ovzdušia. Napríklad denný limit PM 2,5 v Indii je viac ako 1,5-krát vyšší ako limit v Thajsku a štyrikrát vyšší ako normy WHO.

To znamená, že krajiny počítajú hodnoty AQI odlišne a čísla nie sú navzájom porovnateľné. To je aj dôvod, prečo sa niekedy výsledky AQI súkromných spoločností, ktoré používajú prísnejšie normy, môžu líšiť od výsledkov vypočítaných národnými regulačnými orgánmi.

Čističky vzduchu si nemôže dovoliť každý

Cieľom sledovania kvality ovzdušia je obmedziť kontakt s ovzduším, keď sa jeho kvalita zhorší, tým, že zostanete vo vnútri alebo budete nosiť rúška. Zostať vo vnútri ale nie je vždy možné, zvlášť pre osoby, ktoré musia žiť alebo pracovať vonku.

Ľudia by si ale tiež mali byť vedomí rizika znečistenia vzduchu v miestnostiach. Tie môžu často spôsobovať bežné domáce aktivity ako varenie alebo dokonca pálenie voňavých tyčiniek.

Čističky vzduchu môžu pomôcť znížiť znečistenie vnútorného ovzdušia, ale majú svoje obmedzenia. Fungujú tak, že nasávajú vzduch z miestnosti, pretláčajú ho cez filter, ktorý zachytáva znečisťujúce látky, a potom ho vracajú späť do obehu. Sú však najúčinnejšie, keď sa používajú v malých priestoroch v blízkosti ľudí.

Čističky vzduchu sú tiež pre ľudí v mnohých rozvojových krajinách príliš drahé - a väčšina tých, ktorých najviac trápi znečistené ovzdušie, si ich nemôže dovoliť.

Pozrite si reportáž z 25. decembra 2024 o kvalite ovzdušia:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok