Politici pochopili algoritmy sociálnych sietí. Čím som hlučnejší a kontroverznejší, tým som úspešnejší, vysvetľuje expert
Sociálne siete už dávno nie sú len miestom pre priateľské spojenia. Politici na nich bojujú o pozornosť voličov a algoritmy im v tom pomáhajú. V relácii ta3 o tom diskutovali expertka na sociálne siete Tamara Rogožníková Gončarová a marketingový stratég Maroš Kemény.
"Kontroverzia, šok a negatívne emócie vyvolávajú väčšiu interakciu, a preto sociálne siete posúvajú takýto obsah na vyššie priečky,“ vysvetlila Tamara Rogožníková Gončarová.
Algoritmy sú nastavené tak, aby používateľom ponúkali obsah, ktorý ich zaujme a vyprovokuje reakciu.
Politici sledujú trendy a využívajú algoritmy vo svoj prospech
Maroš Kemény označil snahu politikov napojiť sa na populárne trendy za „povinný folklór“.
Pripomenul kampane ako Ice Bucket Challenge či aktuálne trendy na TikToku, kde sa politici snažia pôsobiť moderne a byť „na tepe dňa“.
Jazyk emócií a polarizácie
„Čím som hlučnejší, kontroverznejší a výraznejší, tým viac interakcií vyvolám a tým som úspešnejší na sociálnych sieťach,“ zdôraznil Kemény. Politici cielene volia jazyk plný emócií a napätia, aby zvýšili svoj dosah.
Ako ovplyvniť, čo vidíme na sociálnych sieťach?
Podľa Rogožníkovej Gončarovej môžu používatelia ovplyvniť algoritmus nahlasovaním neželaného obsahu alebo výberom, čo sa im má zobrazovať. „Sociálnu sieť je lepšie držať pod kontrolou, než sa nechať ňou ovládať,“ upozornila.
Viac politického obsahu, viac polarizácie
Kemény upozornil, že politický obsah na sociálnych sieťach bude pribúdať, čo zvyšuje riziko polarizácie spoločnosti. Sociálne siete umožňujú politikom rýchlo reagovať na protivníkov, čo v minulosti nebolo možné.
Kemény pripomenul, že aj napriek veľkému úspechu na sociálnych sieťach sa niektoré politické subjekty do parlamentu nedostali. Kombinácia vplyvu sociálnych sietí, médií a osobných skúseností voličov je rozhodujúca.
Celý rozhovor s odborníkmi na sociálne siete si môžete pozrieť aj tu: