PR správa

Paracetamolová výzva ovládla sociálne siete. Môže skončiť tragicky, varuje farmaceut

dnes 09:31

Je známe, že paracetamol sa ako liečivo používa už viac ako storočie. Dnes je liečivom prvej voľby pri horúčke a bolesti nezápalového pôvodu. Jeho účinok sa po podaní objaví v priebehu 30 až 60 minút, pri niektorých druhoch tabliet je to už po 15 až 30 minútach. Mladí ľudia podľahli na sociálnych sieťach nebezpečnej výzve, v ktorej si „merajú sily“ v tom, kto užije viac tabliet s paracetamolom. Výzva sa šíri najmä v krajinách ako Belgicko, Švajčiarsko či Česko. Farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine varuje, že nadmerné užívanie paracetamolu môže byť smrteľné.

thumbnail_Jakub Ďurčík_Dr.Max.jpg
Foto:
Jakub Ďurčík

Paracetamolová výzva predstavuje podľa Jakuba Ďurčíka z Dr. Max veľkú hrozbu. Tínedžeri sa väčšinou snažia získať pozornosť a uznanie kamarátov tým, že užijú vysoké dávky paracetamolu a následne natočia video o tom, ako sa cítia. „Hoci je paracetamol ľahko dostupný a široko používaný pri bolestiach či horúčke ako relatívne bezpečné liečivo, jeho nadmerné užitie môže byť smrteľné. Pri vysokých dávkach sa hromadí v tele jeho toxický metabolit. Ten výrazne poškodzuje pečeň a obličky, v najhorších prípadoch nastáva nezvratné zlyhanie pečene až smrť. Otrava paracetamolom sa môže prejaviť aj pár dní po jeho užití, a to najmä ako zvracanie, únava a ospalosť,“ upozorňuje Jakub Ďurčík z Dr. Max.

Liečba otravy je zložitá a častokrát nie je podaná včas. Po liečbe akútnej otravy zostávajú trvalé následky. Rodičia by mali zabezpečiť, aby boli lieky v domácnosti mimo dosahu detí a mať pod dohľadom akékoľvek užívanie liekov. „Rovnako my lekárnici sa snažíme predchádzať tejto hrozbe – lieky s obsahom paracetamolu striktne vydávame len dospelým, s upozornením jeho správneho dávkovania a rizík kombinácie s inými liekmi,“ tvrdí farmaceut z Dr. Max.

Správne dávkovanie paracetamolu

Obvyklé dávkovanie pre dospelých je 500 – 1000 mg každých 4 až 6 hodín, pričom maximálna jednotlivá dávka je 1000 mg a maximálna denná dávka nesmie prekročiť 4000 mg. U detí je dávkovanie závislé od hmotnosti, na 1 kg sa dávkuje 10 až 15 mg paracetamolu. U detí je obzvlášť dôležité dodržiavať časové odstupy medzi jednotlivými dávkami.

Kedy užívať paracetamol

Paracetamol je možné užívať pri horúčke (telesnej teplote vyššej ako 38° C), pri miernej až stredne silnej bolesti, ako sú bolesti hlavy (vrátane migrény), bolesti zubov, menštruačné bolesti, bolesti chrbta, svalov a kĺbov. Vhodný je aj pre tehotné a dojčiace ženy, pokiaľ sa použije najnižšia účinná dávka a len počas najkratšej doby – za tejto podmienky nie je nutné počas liečby paracetamolom prerušovať dojčenie. „Naopak, neodporúča sa užívať ho pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a taktiež u alkoholikov. Naopak, paracetamol nezaberie pri bolestiach zápalového pôvodu – vtedy treba voliť liečivá s protizápalovým efektom (ibuprofén, kyselina acetylsalicylová, diklofenak, naproxén),“ tvrdí Jakub Ďurčík z Dr. Max.

Horúce nápoje plné cukru

Na trhu možno často nájsť paracetamol skombinovaný s inými liečivami v zložených prípravkoch (tablety, prášky na prípravu horúcich nápojov). Paracetamol je často kombinovaný najmä s kofeínom, kodeínom, guajfenezínom, pseudoefedrínom/fenylefrínom, feniramínom, dextrometorfánom či vitamínom C. „Medzi pacientmi sú veľmi obľúbené prípravky s obsahom kombinácií vyššie uvedených liečiv, a to práve vo forme horúceho nápoja. Častokrát vzbudzujú dojem, že ide len o „neškodný čaj“, čo je pochopiteľné, pretože nápoj je teplý, sladký, s príjemnou príchuťou a pomôže „vypotiť sa“. Pri ich užívaní sa však treba mať na pozore,“ vysvetľuje farmaceut z Dr. Max.

Kedy voliť kombinované prípravky s paracetamolom? Siahnite po nich, ak sú pridružené okrem horúčky alebo bolesti aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie, suchý či vlhký kašeľ. Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú. Niektoré zložky totižto môžu ovplyvňovať účinok liekov, ktoré sa užívajú chronicky, ako lieky proti vysokému krvnému tlaku, na arytmie srdca, lieky na cukrovku, prípadne štítnu žľazu. Týmto pacientom sa neodporúča voľba liekov s obsahom kofeínu, pseudoefedrínu či fenylefrínu. Dôležité je vyzdvihnúť, že pri pití takýchto nápojov sa už nemôžu súčasne užívať iné lieky s obsahom paracetamolu či iného analgetika, pretože hrozí predávkovanie a toxicita. Platí pravidlo, že ak nezaberá jedna účinná látka, má sa dať prednosť inému liečivu pred ďalším zvyšovaním dávky. V praxi to znamená, že ak vám nezaberie jedna dávka paracetamolu, zvoľte iné liečivo. Vyhnete sa tak zvýšenému riziku predávkovania a toxicity spôsobeného zvýšenou dávkou paracetamolu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok