Tomáš Taraba: Elektráreň potrebujeme. Hystéria o zatopení Lašákovho domu je absurdná
Vláda Roberta Fica už niekoľko mesiacov čelí kríze. Predseda vlády dal preto svojim koaličným partnerom ultimátom na to, aby si vyriešili spory so svojimi nespokojnými poslancami. O tom, či sa podarí vláde vyriešiť problémy a či je výstavba vodnej elektrárne Málinec hrozbou sme sa v relácii Téma dňa rozprávali s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nom. SNS).
![téma](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/12/1170703/16x9-big/tema.jpg?v=18219)
Sporná výstavba elektrárne
Minister Taraba sa v druhej časti relácie vyjadril aj k téme výstavby prečerpávacej elektrárne Málinec.
Megaprojekt rezortu životného prostredia vyvolal medzi obyvateľmi Podpoľania vlnu nevôle. V priebehu pár dni vznikli petície a hromadné pripomienky. Vytvorili ich nielen nespokojní občania, ale aj opozičné strany a mimovládne organizácie. Za pár dní vyzbierali desaťtisíce podpisov.
Taraba obhajuje projekt tým, že ide o najväčšiu ekonomickú a ekologickú príležitosť na strednom Slovensku.
"Prečerpávacia elektráreň je najekologickejšia forma výroby elektriny. Prináša najväčší zisk," vysvetľuje jej prínosy minister. To, čo sa rozpútalo na verejnosti, je podľa jeho slov len dezinformačná kampaň, za ktorú nesie zodpovednosť opozícia.
"Najšokujúcejšie na tom celom je to, že túto dezinformačnú kampaň proti prečerpávacej stanici spustili ľudia, ktorí sa v politike hlásia k tomu, že sú zelení, že sú ochrancovia prírody," podotkol ironicky.
Elektráreň za 2,4 miliardy vyvoláva vlnu odporu, Taraba ju háji. Legendárny brankár: Beriete mi môj domov
![Elektráreň za 2,4 miliardy vyvoláva vlnu odporu, Taraba ju háji. Legendárny brankár: Beriete mi môj domov](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/07/1168391/16x9-mini/lasak-taraba-elektraren.png?v=48674)
Vymyslené historky opozície
Šéf envirorezortu pripomenul, že celá priehrada Málinec bola už v minulosti koncipovaná na to, aby tam vznikne druhá prečerpávacia stanica.
"Predošlé vedenie ministerstva životného prostredia po desiatkach rokoch zakázalo výstavbu stanice, čo spôsobilo obrovské hospodárske škody Slovenskej republike," uviedol s tým, že ľudia, ktorí "ohrozili energetickú sebestačnosť Slovenska", dnes bojujú proti najekologickejšej forme výroby elektriny.
"Pár politikov si z toho urobilo hysterickú kampaň. Vymysleli si príbehy o zatopení domu pána Lašáka, lebo ani nevedia čítať mapy," vyhlásil rozhorčene Taraba.
Obyvateľov okolitých obcí zároveň ubezpečil, že pokým sa rezort nevysporiada s pripomienkami nespokojných občanov, vláde tento projekt nepredložia.
Celú reláciu Téma dňa si môžete pozrieť nižšie: