Elektráreň za 2,4 miliardy vyvoláva vlnu odporu, Taraba ju háji. Legendárny brankár: Beriete mi môj domov
Plánovaná prečerpávacia vodná elektráreň Málinec za takmer 2,4 miliardy eur rozdelila spoločnosť a vyvolala ostrú kritiku nielen medzi miestnymi obyvateľmi, ale aj medzi politikmi. K ostrému odporu sa pridal aj bývalý slovenský hokejový brankár Ján Lašák.
Lašák: Beriete mi môj domov!
Hokejová legenda, ktorá vyrastala v obci Látky, sa o projekte dozvedela "len z internetu" a tvrdí, že obyvatelia nemali žiadnu možnosť zapojiť sa do diskusie.
„Tak súrne, že sme sa to dozvedeli len tak z internetu. Tak rýchlo, že na pripomienky máme až päť dní,“ rozhorčene píše Lašák, ktorý zdôraznil, že ide o kus nádhernej prírody, kde tvrdo pracovali jeho starí rodičia, kde vyrastal a kde si postupne svojpomocne opravuje chalupu.
„Teraz sa bavíme o kuse nádhernej prírody, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mama od mala drela ako mulica a kde som vyrastal aj ja. Dvadsať rokov som bol vo svete a vždy som sa pýšil, že sa môžem vrátiť na chalupu, ktorú som si vlastnými rukami opravil. A zrazu sa dozviem, že mi ju idú zobrať?“ vyjadril svoje prekvapenie.
„Vždy som bol hrdý Slovák, vždy som reprezentoval našu krajinu s hrdosťou, ale ak mi toto vezmú, možno už nebudem. Takto sa veci proste nerobia,“ vyhlásil bývalý reprezentant.
Podľa Lašáka nejde len o jeho osobný príbeh, ale o zničenie prírody a domovov mnohých obyvateľov regiónu, ktorí sa teraz spájajú, aby proti výstavbe bojovali. „Lazníci, čo chovajú kravy, chatári, ktorí si zveľaďujú svoje miesta, ľudia, čo chcú svoje deti vychovávať v správnych hodnotách – všetci sa spájame, aby sme bojovali proti zlu,“ napísal Lašák.
Na záver pridáva tvrdé slová: „Nemilujte túto krajinu ako ja – zlomí vás to potom.“
Opozícia: Taraba ide obísť miestnych, šesť dní na diskusiu je výsmech
Opozícia upozorňuje na netransparentnosť a zrýchlený proces schvaľovania. Poslankyňa Tamara Stohlová (PS) tvrdí, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) sa snaží projekt pretlačiť zrýchleným procesom, ktorý by úplne obišiel miestnych obyvateľov aj samosprávy.
„Taraba projekt plánuje označiť za strategickú investíciu, čo by úplne rozviazalo ruky jemu aj investorom. Na pripomienkovanie vyhradil šesť dní. Šesť dní, ktoré majú rozhodnúť o životoch týchto ľudí. Ak bude projekt označený za strategický, neprebehne žiadna diskusia o tom, či majú vynaložené miliardy zmysel. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude len fraška a investor získa predkupné právo,“ upozorňuje Stohlová.
Opozičná poslankyňa zároveň vyzvala Tarabu, aby okamžite zastavil proces označenia projektu za strategickú investíciu a umožnil serióznu debatu o sociálnych, ekonomických aj environmentálnych dosahoch.
Pod nosom im vyrastie megaprojekt za miliardy eur. Štát sa o tom zabudol zmieniť, Podpoľanie je v šoku
![Pod nosom im vyrastie megaprojekt za miliardy eur. Štát sa o tom zabudol zmieniť, Podpoľanie je v šoku](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/07/1168373/16x9-mini/latky-podpolanie-elektraren.jpg?v=44182)
Čo tvrdí ministerstvo?
Podľa ministerstva životného prostredia môže výstavba elektrárne zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska.
„Realizácia projektu predstavuje významný krok v rámci rozvoja energetickej infraštruktúry Slovenskej republiky,“ uviedlo ministerstvo v predkladacej správe. Elektráreň by okrem výroby elektriny mohla prispieť k protipovodňovej ochrane a zásobovaniu pitnou vodou.
Projekt počíta s prepojením existujúcej vodárenskej nádrže Málinec s novou hornou nádržou pri Detvianskej Hute. Jeho realizácia má trvať do decembra 2036 a zahŕňa aj výstavbu vysokonapäťového elektrického vedenia a rozvodne v smere na Rimavskú Sobotu alebo Hornú Ždaňu.
Ľudia bojujú o svoje domovy
Miestni obyvatelia však tvrdia, že ich nikto neinformoval a dodnes nevedia, čo s nimi bude. Mnohí sa obávajú, že ich domovy budú vyvlastnené a príroda v ich regióne nenávratne poškodená.
„Jediným výsledkom tohto projektu bude, že ľudia prídu o svoje majetky a štát minie miliardy bez jasného plánu. My sa však nevzdáme a budeme bojovať,“ hovorí jeden z miestnych obyvateľov.
Pozrite si reportáž k téme, ktorej sa venoval redaktor Martin Dušička.
Taraba: Šíria sa hoaxy
Minister Taraba sa ku kritike vyjadril na piatkovej tlačovej konferencii, pretože chcel vyvrátiť tvrdenia opozície. Podľa neho ide o hoaxy a zavádzajúce informácie.
Tvrdí, že nová prečerpávacia elektráreň sa dotkne iba piatich chatiek a jedného družstva.
Taraba vysvetlil, že lokalitu v Málinci vybrali namiesto pôvodne plánovanej elektrárne v Ďubákove, ktorú zrušila ešte minulá vláda. Minister tvrdí, že jeho rezort nejde nikoho vyvlastňovať, a dokonca sa ešte preverí, či je možné projekt „nakresliť tak, aby bol mimo spomínaných nehnuteľností“.
„O projekte sa diskutuje so samosprávami,“ tvrdí minister. Tie opakujú, že o výstavbe vodnej elektrárne až doteraz nevedeli.
Podľa Tarabu by elektráreň mala návratnosť 5 až 7 rokov a do regiónu by mohla priniesť miliardy eur. Financovanie projektu má podľa ministra prebiehať zo zdrojov štátnej Vodohospodárskej výstavby, pričom jeho realizovateľnosť ešte preverí odborná štúdia.
![taraba elektráreň](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/07/1168395/16x9-medium/taraba-elektraren.jpg?v=51829)
Už koluje petícia
Mimoparlamentní Demokrati spustili petíciu, zúčastnia sa rokovaní v dotknutých obciach a iniciujú odvolávanie ministra Tarabu.
Pod petíciu sa podpísali už tisíce ľudí, jedným z jej iniciátorov je aj náš bývalý reprezentant Lašák.
SaS sa pridáva ku kritike
Ku kritike progresívcov sa pridáva aj strana Sloboda a Solidarita (SaS) a spustila hromadnú pripomienku. Strana upozorňuje, že vláda Roberta Fica proces urýchľuje pod zámienkou hroziacich hospodárskych škôd a verejnosť má čas na vyjadrenie iba do 10. februára 2025.
Podľa tímlídra SaS pre hospodárstvo Karola Galeka ide o ďalší útok na región, ktorému už predtým hrozilo skladovanie vyhoreného jadrového odpadu.
„Najprv ľudí šokuje správa o možnom skladovaní vyhoreného jadrového odpadu v ich regióne a o týždeň neskôr minister Taraba plánuje zatopiť ich domy, pozemky a poľnohospodárske družstvá, aby vybudoval priehradu,“ upozorňuje Galek.
Taraba to na sociálnej sieti prestrelil. Peniaze na energetickú pomoc domov by mali byť zachované
![Taraba to na sociálnej sieti prestrelil. Peniaze na energetickú pomoc domov by mali byť zachované](https://www.ta3.com/cdn/2024/10/27/1125105/16x9-mini/tomas-taraba.jpg?v=41456)
Podľa neho minister Taraba ignoruje vôľu miestnych obyvateľov a chce ľuďom vziať strechu nad hlavou aj pracovné miesta. „V regióne s jednou z najvyšších nezamestnaností na Slovensku Taraba doslova ničí pracovné príležitosti,“ dodal poslanec.
Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková v tejto súvislosti ostro kritizuje vládu za jej prístup k životnému prostrediu.
„Vláda Roberta Fica likviduje túto krajinu vo všetkých oblastiach. Dnes upozorňujeme na to, čo robí minister Taraba vo svojom rezorte – necháva pytliaka viesť národný park, ničí naše lesy a teraz ohrozuje aj zdroje pitnej vody,“ vyhlásila Kolíková.
SaS po Tarabovej tlačovke: Ukážková arogancia moci
Kolíková po tlačovke ministra Tarabu reagovala, že napriek chýbajúcej štúdii realizovateľnosti a odporu samospráv tento projekt bezohľadne presadzuje. Podľa nej ide o ukážkovú aroganciu moci, ktorá musí byť zastavená.
„Vypočuli sme si tlačovú besedu ministra životného prostredia o plánovanej strategickej investícii – prečerpávacej vodnej elektrárni Málinec. Utvrdila nás v tom, že všetky naše pochybnosti a obavy sú na mieste,“ uviedla Kolíková.
Podľa Kolíkovej a ďalších kritikov ide zatiaľ iba o ideový zámer, pričom chýba základná analýza realizovateľnosti. „Štúdia realizovateľnosti, ku ktorej sa minister sám zaviazal v decembri minulého roka, stále nie je k dispozícii, priznal dokonca aj zástupca Vodohospodárskej výstavby,“ dodala poslankyňa.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac![](/ta3static/images/mreporter/mreporter-image.png?1b1a78)