Europoslanci diskutujú o právnom štáte na Slovensku a slobode médií. Známy je aj plán Európskej komisie

dnes 06:54 , Aktualizované: dnes 10:30

Poslanci Európskeho parlamentu budú dnes na pokračujúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu debatovať o vývoji slobody médií a stave právneho štátu na Slovensku. Stane sa tak pri príležitosti siedmeho výročia vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka, ktoré si zákonodarcovia pripomenú.

EuroParlament_Strasburg
Foto: TASR/Martin Baumann

Témou parlamentnej rozpravy je aj konkurencieschopnosť EÚ, odstúpenie Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody či represia ruskej opozície.

Dopady právnych predpisov

Europoslanci posúdia najprv dopady nedávno prijatých európskych právnych predpisov, ako sú zákon o slobode médií (MFA), smernica proti žalobám s cieľom zastrašiť novinárov alebo jednotlivcov (anti-SLAPP) a zákon o digitálnych službách (DSA). Ďalej sa diskusia zrejme zameria na možné ohrozenie právneho štátu na Slovensku, uvádza sa v programe zasadnutia.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martina Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 vo svojom dome vo Veľkej Mači. Vražda vyvolala na Slovensku najväčšiu vlnu protestov od pádu komunizmu, ktoré vyústili do demisie vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Ten po tom, ako sa vrátil do čela slovenskej vlády v októbri 2023, čelí obvineniu, že ohrozuje princípy právneho štátu a že krajinu otáča smerom k Rusku.

Pracovný program Európskej komisie

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič predstavil europoslancom pracovný plán na rok 2025. Prioritou bude zvýšenie konkurencieschopnosti Európskej únie za pomoci odbúravania byrokracie aj pokračujúca podpora Ukrajiny, ktorú pred takmer tromi rokmi vojensky napadlo Rusko.

Ústredným bodom tohtoročného programu Európskej komisie bude takzvaný Kompas konkurencieschopnosti. Týmto akčným plánom chce EÚ zvrátiť zaostávanie za USA a Čínou. Zameriava sa na inovácie, dekarbonizáciu a bezpečnosť.

„V rámci tohto programu navrhneme bezprecedentné zjednodušenie, ktoré uvoľní príležitosti, inovácie a rast,“ povedal Šefčovič na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

„Oznamujeme celkovo 51 hlavných iniciatív, z ktorých 11 má výrazný zjednodušujúci rozmer,“ dodal Šefčovič s tým, že komisia navrhne stiahnuť 37 svojich návrhov a zrušiť štyri existujúce právne normy.

V zahraničnopolitickej časti programu bude Európska komisia pokračovať v podpore Ukrajiny a snažiť sa zvyšovať vplyv EÚ na medzinárodnej scéne.

„Našou prvoradou prioritou tu naďalej zostáva stáť s Ukrajinou tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedal Šefčovič.

Iniciatívou Demokratický štít chce Európska komisia posilňovať odolnosť demokracií v členských krajinách, a chrániť tak európske hodnoty. Chystá aj súhrnnú stratégiu pre oblasť Stredozemia, Čierneho mora a pre Indiu. Predstaví aj legislatívny návrh, ktorý by zjednodušoval vyhosťovanie migrantov.

Rozhodnutia americkej administratívy

Poslanci sa dnes budú zaoberať aj nedávnym rozhodnutím novej americkej administratívy odstúpiť z radu medzinárodných organizácií a dohôd. Po svojej inaugurácii 20. januára 2025 podpísal prezident Donald Trump množstvo exekutívnych príkazov, ktorými stanovil priority novej americkej administratívy, vrátane odstúpenia krajiny od Svetovej zdravotníckej organizácie a Parížskej dohody o zmene klímy.

Oznámil tiež pozastavenie väčšiny rozvojovej pomoci na tri mesiace a urobil kroky na ukončenie činnosti americkej agentúry pre medzinárodnú pomoc (USAID). Poslanci budú spolu so zástupcami Komisie diskutovať o vplyve týchto rozhodnutí na medzinárodnej úrovni a o budúcom zapojení EÚ do týchto globálnych iniciatív.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok