Európa musí dohnať zameškané. Chýbajúce rýchlotrate brzdia trh, o podporu Bruselu zažiadal aj Fico
Desať prezidentov a premiérov členských štátov EÚ, vrátane Slovenska, vyzvalo Európsku komisiu (EK), aby sa zamerala na podporu vysokorýchlostného železničného prepojenia.
Štátnici tiež zdôrazňujú dôležitosť spolufinancovania týchto projektov z Európskej únie.
Okrem premiéra Roberta Fica list podpísali estónsky premiér Kristen Michal, český premiér Petr Fiala, maďarský premiér Viktor Orbán, lotyšská premiérka Evika Siliňová, španielsky premiér Pedro Sánchez, grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, portugalský premiér Luís Montenegro, rumunský prezident Klaus Iohannis a litovský prezident Gitanas Nauséda.
Moderné stanice bez vlakov. Železničné zastávky chátrajú, ľudia sú odkázaní na osobnú dopravu
"Podporujeme ciele komisie uvedené v liste pre komisára Tzitzikostasa pripraviť akčný plán pre európsku vysokorýchlostnú železničnú sieť spájajúcu hlavné mestá a regióny, pričom máme na pamäti význam cezhraničných projektov. Vyzývame komisiu spolu s členskými štátmi, aby uprednostňovali prácu na hlavných projektoch s vysokou európskou pridanou hodnotou," píše sa v liste prezidentov a premiérov. Apostolos Tzitzikostas je eurokomisár pre udržateľnú dopravu a cestovný ruch.
Aby fungoval vnútorný trh
Štátnici tiež zdôrazňujú, že podporujú zistenia správ Enrica Letty o vnútornom trhu a Maria Draghiho o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti. Práve tieto správy hovorili, že nedostatok vysokorýchlostných železničných spojení a riziko neúplnosti cezhraničných spojení medzi veľkými mestami rôznych krajín sú považované za hlavný kameň úrazu dobre fungujúceho vnútorného trhu, a tým aj konkurencieschopnosti Európskej únie.
Nové mosty aj podchody. Na Liptove plánujú vybudovať modernú trať za miliardu eur:
"Dokončenie európskych dopravných koridorov prostredníctvom rozvoja nových vysokorýchlostných železničných spojení spájajúcich hlavné mestá a veľké mestá v celej Európskej únii navyše významne prispeje k dekarbonizácii odvetvia dopravy na európskej úrovni a zároveň posilní odolnosť Európskej únie, okrem iného pre potreby vojenskej mobility," píše sa v liste.
Nutné spolufinancovanie projektov
Podpísaní prezidenti a premiéri uvádzajú, že množstvo projektov je už v štádiu výstavby alebo v záverečnej fáze príprav a majú sa realizovať v najbližších rokoch. Zásadné však je spolufinancovanie týchto projektov.
"Skúmame alternatívne spôsoby financovania a spoliehame sa na silnú podporu politiky Európskej investičnej banky, aby sme dosiahli naše ciele. Bez toho, aby sme predbiehali budúci viacročný finančný rámec, radi by sme zdôraznili, že spolufinancovanie týchto spojení zo strany EÚ v budúcom finančnom období je absolútne zásadné a nevyhnutné," píše sa v liste.
O budúcoročnom sedemročnom rozpočte únie, takzvanom viacročnom finančnom rámci na roky 2028 až 2034, by sa v Bruseli malo začať rokovať v najbližších mesiacoch.