Premiér Fico pohrozil Hlasu a SNS: Ak do pondelka nevyriešite chaos v kluboch, príde k zmenám vo vláde

dnes 17:21 , Aktualizované: dnes 18:36

Do pondelka (17. 2.) majú koaličné strany Hlas-SD a SNS priestor na rokovanie o riešení obnovenia stálej vládnej väčšiny.

Ak do tohto termínu nedosiahnu vnútrostranícke dohody s poslancami, ktorí opustili ich kluby, akceptujú, že premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico v ten deň navrhne prezidentovi Petrovi Pellegrinimu viaceré zmeny vo vláde. Podľa Fica sa koalícia musí okamžite vrátiť k plneniu vládneho programu. Premiér o tom informoval na sociálnej sieti.

"Predstavitelia vládnej koalície dnes priamo aj nepriamo intenzívne rokovali o definitívnom vyriešení krízy v stranách Hlas-SD a SNS, ktoré v súčasnosti nevedia stabilne garantovať funkčnú vládnu väčšinu vzhľadom na odchody poslancov z ich parlamentných klubov," informoval v utorok premiér. O priestor na rokovanie požiadali Fica strany Hlas-SD a SNS. Do pondelka chcú tieto strany predložiť návrhy riešenia na obnovenie stálej vládnej väčšiny.

Koalícia stráca poslancov

Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani z klubu SNS vystúpili traja poslanci - Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom zo SNS a Radomíra Šalitroša a Samuela Migaľa zo strany vylúčili.

Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť pomáhať napĺňať koalícii programové vyhlásenie vlády. Poukazovali však na to, že rokovania ešte prebiehajú a závisí to od ich výsledku. Viacerí ministri v posledných dňoch pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade SR.

Prepad Slovenska v rebríčku korupcie odmieta

Premiér Robert Fico zároveň odmieta správu organizácie Transparency International (TI) o poklese Slovenska v rebríčku vnímania korupcie. Označil ju za "politický pamflet". Argumentuje, že od vzniku súčasnej vlády na konci roku 2023 jej predstavitelia nečelili žiadnym korupčným škandálom. Premiér to uviedol na sociálnej sieti.

Fico pripomenul, že vláda slovenskej pobočke organizácie obmedzila financovanie. Argumenty TI, ako sú napríklad reforma trestného práva či iné kroky vlády, sú podľa premiéra v súlade s jej programovým vyhlásením.

Tvrdenia protivládnych mimovládok a médií

Argumenty sú podľa neho len opakovaním "bezpohlavných" tvrdení slovenskej opozície a "protivládnych" mimovládnych organizácií a médií. "Predseda vlády SR vyjadruje počudovanie nad tým, že takéto hoaxy, ako je správa TI, vôbec nachádzajú priestor vo verejnej diskusii," skonštatoval.

Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste v rámci Indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje organizácia TI. V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok. Najlepšie v hodnotení skončili Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland.

Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023. "Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie," uvádza TI. Poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.

Pozrite si reportáž o Ficovom vyhlásení o vyriešení krízy v stranách Hlas a SNS z 11. februára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok