Podozrivé antény a dezinformácie. Analytici upozorňujú na aktivity ruského veľvyslanectva v Bratislave
Ruské veľvyslanectvo v Bratislave je podľa analýzy Inštitútu pre nové bezpečnostné hrozby (NEST) najaktívnejšou ruskou ambasádou v Európe, pokiaľ ide o hybridné pôsobenie a šírenie dezinformácií.
![vlajka ruska.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/11/1170005/16x9-big/vlajka-ruska-jpg.jpg?v=31862)
Ruské veľvyslanectvo je zároveň mimoriadne aktívne na sociálnych sieťach. Len počas rokov 2023-2024 uverejnilo na všetkých relevantných platformách takmer 16 000 príspevkov. Len pre porovnanie, druhá najaktívnejšia britská ambasáda ich uverejnila len niečo cez 2 000.
Slovensko už negatívnu skúsenosť má
V roku 2022 slovenské bezpečnostné zložky odhalili rozsiahlu ruskú spravodajskú sieť, v rámci ktorej bola ruská ambasáda v Bratislave priamo zapojená do získavania utajovaných skutočností. Už neexistujúca Národná kriminálna agentúra (NAKA) vtedy zadržala a obvinila niekoľko osôb podozrivých zo spolupráce s ruskými tajnými službami.
Fico dostal pokyny o prevrate od Putina, tvrdí veliteľ Gruzínskej légie. Rusko sa podľa neho snaží zničiť jej povesť
![Fico dostal pokyny o prevrate od Putina, tvrdí veliteľ Gruzínskej légie. Rusko sa podľa neho snaží zničiť jej povesť](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/07/1168491/16x9-mini/fico-legia.jpg?v=59921)
Jedným z obvinených bol Bohuš Garbár, externý prispievateľ proruského portálu Hlavné správy, ktorý podľa polície odovzdával citlivé informácie ruskému vojenskému pridelencovi na ambasáde výmenou za finančnú odmenu.
Rovnako bol obvinený aj Pavel Bučka, bývalý pracovník Ministerstva obrany SR, ktorý údajne poskytoval informácie ruským tajným službám už od roku 2013.
V reakcii na tieto zistenia Slovensko vyhostilo niekoľkých ruských diplomatov. Podobné opatrenia prijali aj ďalšie európske krajiny, kde boli odhalené špionážne aktivity ruských ambasád.
Je čo zlepšovať
Podľa analytikov je Slovensko momentálne výrazne zraniteľné voči hybridnému pôsobeniu zahraničných ambasád, najmä tej ruskej. Inštitút NEST odporúča vláde posilniť kapacity na boj proti hybridným hrozbám, podporiť investigatívnu žurnalistiku a zlepšiť spoluprácu so spojencami v rámci NATO a EÚ.
„Slovensko by malo posilniť medzinárodnú spoluprácu s EÚ, NATO a spojencami pri riešení hybridných hrozieb a podporiť nezávislú žurnalistiku a organizácie občianskej spoločnosti na odhaľovanie dezinformácií,“ uvádza sa v správe.
Bez týchto krokov bude podľa analytikov Slovensko aj naďalej čeliť významným rizikám v oblasti hybridného pôsobenia, pričom ruská ambasáda v Bratislave zostane jedným z hlavných nástrojov Moskvy na presadzovanie jej záujmov na Slovensku.
Bojovať proti informačným operáciám Ruska a iných aktérov zrejme bude čoraz ťažšie. Od overovania faktov upúšťa aj Meta: