Podozrivé antény a dezinformácie. Analytici upozorňujú na aktivity ruského veľvyslanectva v Bratislave

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave je podľa analýzy Inštitútu pre nové bezpečnostné hrozby (NEST) najaktívnejšou ruskou ambasádou v Európe, pokiaľ ide o hybridné pôsobenie a šírenie dezinformácií.

vlajka ruska.jpg
Foto: Profimedia

Tento vplyv sa prejavuje nielen prostredníctvom sociálnych sietí, ale aj formou špionážnych aktivít, ktoré môžu zahŕňať odpočúvanie a budovanie spravodajských sietí.

Podľa zistení analytikov ruská ambasáda v Bratislave zdieľala v rokoch 2023 a 2024 suverénne najviac príspevkov na sociálnych sieťach v porovnaní s inými ruskými zastupiteľstvami v Európe.

Zverejňované príspevky často obsahovali zavádzajúce alebo manipulatívne informácie, pričom medzi hlavné témy patrili dezinformácie o Ukrajine, NATO a politických udalostiach na Slovensku.

Podozrivé antény na streche ambasády

Jedným z kľúčových odhalení analýzy je existencia rozsiahlej technickej infraštruktúry na streche ruského veľvyslanectva v Bratislave.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) spolu s európskymi novinármi identifikovalo minimálne 182 satelitných antén a ďalšie nešpecifikované antény na budovách ruských zastupiteľstiev v Európe.

V Bratislave sa na budove ambasády nachádzajú špeciálne antény a kontajnery, ktoré podľa bezpečnostných expertov môžu slúžiť na elektronické sledovanie a odpočúvanie komunikácie slovenských štátnych úradov a diplomatov NATO.

Podľa NEST tieto technológie umožňujú spravodajské aktivity zamerané na získavanie citlivých informácií o bezpečnostných politikách Slovenska, EÚ a NATO.

Slovenské tajné služby si podľa správy uvedomujú riziká a prijímajú opatrenia na elimináciu takýchto hrozieb, pričom súčasťou ich reakcie môže byť aj rušenie signálov a monitorovanie aktivít ambasády.

Novodobá vojna

Okrem spravodajských aktivít je veľvyslanectvo aktívne aj v oblasti informačných operácií. Analytici poukazujú na prípady, keď ambasáda šírila dezinformácie o údajných medicínskych pokusoch na deťoch v Mariupole či nepravdivé správy o poškodení cintorína v obci Ladomírová.

Tieto naratívy mali za cieľ odvrátiť pozornosť od vojnových zločinov spáchaných ruskými jednotkami na Ukrajine.

„Ruská ambasáda v Bratislave sa dlhodobo podieľa na informačných operáciách s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku. Intenzívne využíva sociálne siete na šírenie proruských naratívov a polarizáciu spoločnosti,“ uvádza sa v analýze NEST.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok