Pre PS bola Tarabova elektráreň "poslednou kvapkou", chcú ho odvolať. Minister za tým vidí pokus o povalenie vlády
Postoj ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) k výstavbe prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec vyvolal ostrú kritiku zo strany opozície. Podľa podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej (PS) ide o poslednú kvapku v sérii jeho zlyhaní, preto iniciujú jeho odvolanie.
![stohlová taraba.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/11/1169997/16x9-big/stohlova-taraba-jpg.jpg?v=27685)
Očakávajú, že aj koaliční poslanci, ktorí verejne vyjadrili nesúhlas s projektom, potvrdia svoj postoj hlasovaním.
„Minulý týždeň som navštívila obec Látky, ktorá má byť najviac zasiahnutá výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne. Rozprávala som sa s miestnymi obyvateľmi, ktorí tu žijú, hospodária a podnikajú. Sú v obavách a v hneve,“ uviedla Stohlová.
Tarabu obvinila z ignorovania verejného záujmu a porušovania zásad ochrany prírody.
Taraba projekt obhajoval, s pochopením sa nestretol. Proti výstavbe vodnej elektrárne na Podpoľaní vznikli petície
![Taraba projekt obhajoval, s pochopením sa nestretol. Proti výstavbe vodnej elektrárne na Podpoľaní vznikli petície](https://www.ta3.com/cdn/2025/01/26/1163323/16x9-mini/tomas-taraba.jpg?v=17027)
„Minister Taraba sa správa ako komunista, chce ľuďom brať pôdu aj práva. A keď sa na to prišlo, namiesto vysvetľovania klamal. Projekt elektrárne by ovplyvnil viac ako 50 nehnuteľností a stovky ľudí, no minister tvrdí opak. Nielenže ignoruje hlas miestnych obyvateľov, ale aj systematicky rozvracia ochranu prírody a sabotuje environmentálne reformy,“ dodala.
Kritizujú aj zámer strategickej investície
Kritiku voči Tarabovi vyjadril aj podpredseda hnutia PS Ivan Štefunko, ktorý upozornil na nedostatočnú transparentnosť pri príprave projektu.
„V hnutí podporujeme zelené energetické zdroje a rozumieme potrebe stabilizovať energetickú sieť. O tom, či to má byť práve tento projekt, sa však musí najskôr diskutovať s odborníkmi aj verejnosťou.
Štefunko ďalej upozornil, že šéf envirorezortu chce, aby bola elektráreň tzv. strategickou investíciou, čo by dalo vláde viac právomocí a pomohlo prekonať niektoré regulácie.
Lašákov dom vraj nebude Tarabovou vodnou elektrárňou dotknutý. Vodohospodári tvrdia, že si pomýlil oblastné pojmy
![Lašákov dom vraj nebude Tarabovou vodnou elektrárňou dotknutý. Vodohospodári tvrdia, že si pomýlil oblastné pojmy](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/11/1169953/16x9-mini/jan-lasak.jpg?v=22292)
„Obišiel tak všetky odborné analýzy, o projekte nie sú dostupné takmer žiadne informácie a nie je ani jasné, kto bude projekt spolufinancovať a zarábať na ňom,“ uviedol.
Poslanec PS Michal Sabo dodal, že Taraba svojimi rozhodnutiami poškodzuje krajinu a brzdí jej rozvoj. „Tomáš Taraba rozvrátil odborné inštitúcie, systematicky likviduje ochranu prírody, zlyháva v pláne obnovy a deformuje Envirofond. Sabotuje príležitosti, aby sa Slovensko stalo modernou krajinou 21. storočia. Keď mal možnosť zabezpečiť, aby boli skládky odpadu bezpečnejšie, neurobil to. Naopak, jeho nezodpovedné rozhodnutia zhoršili pozíciu Slovenska v právnych konaniach na úrovni EÚ,“ uzavrel Sabo.
Opozícia avizuje, že návrh na odvolanie ministra Tarabu predloží v najbližších dňoch.
Pseudoodvolávanie, reaguje Taraba
Na iniciatívu progresívcov neskôr zareagoval aj minister Taraba. Svoje odvolávanie v parlamente vníma ako opozičný pokus o povalenie vlády.
Priestor na mimoriadnej schôdzi Národnej rady k návrhu na jeho odvolanie chce využiť na prezentáciu svojich výsledkov. Avizoval to na sociálnej sieti.
„Určite priestor využijem na veľkú prezentáciu výsledkov, ktoré sme dosiahli. Samozrejme, že jediným dôvodom tohto pseudoodvolávania je snaha povaliť vládu, pretože pád ministra vlády je de facto pádom vlády,“ priblížil.
Taraba zároveň pripomenul viaceré kroky a opatrenia, ktoré zrealizoval od nástupu do svojej funkcie.
Hnutie PS v spolupráci s celou opozíciou malo aj ambíciu odvolať vládu. Pozrite si, ako prebiehala mimoriadna chôdza: