Lašákov dom vraj nebude Tarabovou vodnou elektrárňou dotknutý. Vodohospodári tvrdia, že si pomýlil oblastné pojmy
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba odmieta tvrdenia o zatopení nehnuteľnosti bývalého hokejového reprezentanta Jána Lašáka v súvislosti s pripravovanou štúdiou realizovateľnosti prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec – Detvianska Huta.
![Ján Lašák](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/11/1169953/16x9-big/jan-lasak.jpg?v=22292)
Vodohospodári tvrdia, že Lašákov dom nebude dotknutý, keďže sa nenachádza v záplavovej oblasti, ale iba v ochrannom pásme vodovodov.
Podnik vo svojom vyjadrení zdôrazňuje, že „z priložených materiálov dokazuje, že nebude dotknutý, nakoľko sa nenachádza v záplavovej oblasti, ale v ochrannom pásme pre možné vedenie podzemných vodovodov“.
5 je nových 53. Minister hovorí o pár chatkách, miestni o desiatkach. A teraz tú o Karkulke, reaguje na Tarabu Lašák
![5 je nových 53. Minister hovorí o pár chatkách, miestni o desiatkach. A teraz tú o Karkulke, reaguje na Tarabu Lašák](https://www.ta3.com/cdn/2024/10/27/1125105/16x9-mini/tomas-taraba.jpg?v=41456)
Podľa vodohospodárov došlo k zámene pojmov medzi zátopovou oblasťou a ochranným pásmom vodného zdroja, čo podľa nich dokazuje aj argumentácia niektorých opozičných politikov.
Hovoria, že bude ekologický a prospešný
Štátni vodohospodári zároveň obhajujú pripravovaný projekt ako ekologické riešenie s minimálnym dopadom na životné prostredie.
Tvrdia, že vybraná alternatíva predstavuje najvhodnejšie riešenie pre Slovensko a jeho strednú časť, pričom „zásadne minimalizuje nároky na pozemky, nespadá do zóny vysokého stupňa ochrany prírody, neprináša žiadne negatívne dopady na životné prostredie a nie je potreba zaplavovania miest či obcí“.
Projekt má podľa nich potenciál nielen na zvýšenie energetickej bezpečnosti Slovenska, ale aj na podporu zamestnanosti a rozvoj infraštruktúry v dotknutých obciach.
Hriňová bojuje proti výstavbe elektrárne na Podpoľaní. Starosta má z projektu obavy, KDH žiada verejnú diskusiu
![Hriňová bojuje proti výstavbe elektrárne na Podpoľaní. Starosta má z projektu obavy, KDH žiada verejnú diskusiu](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/10/1169507/16x9-mini/malinec.jpg?v=86904)
„Vybudovaním ekologickej prečerpávacej vodnej elektrárne v Málinci má potenciál vzniknúť hydroenergetický potenciál, ktorý prispeje k zvýšeniu nielen energetickej bezpečnosti Slovenska, ale vytvorí sa štátom vlastnený zdroj, ktorý dokáže v časoch cenových výkyvov tlačiť v špičkách cenu dole,“ uviedol podnik.
Vodohospodárska výstavba v stanovisku tiež pripomína, že podobné vodné diela v minulosti čelili politickej kritike, no časom sa ukázali ako prínosné.
„Využívanie hydroenergetického potenciálu Slovenska je obrovskou príležitosťou a možným bohatstvom Slovenska, čo potvrdzujú nielen ostatné vodné stavby, ale výrazne sa to potvrdzuje aj pri Vodnom diele Gabčíkovo, ktoré rovnako v minulosti bolo terčom neodbornej politickej kritiky,“ dodali vodohospodári.
Pozrite si, ako minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) obhajoval výstavbu elektrárne: