Hriňová bojuje proti výstavbe elektrárne na Podpoľaní. Starosta má z projektu obavy, KDH žiada verejnú diskusiu

včera 19:03

Plánovaná výstavba prečerpávacej stanice Málinec, ktorej investičné náklady sa odhadujú na 2,4 miliardy eur, vyvoláva množstvo otázok a pochybností.

Málinec
Foto: TASR/Jozef Poliak

Primátor Hriňovej v Detvianskom okrese Stanislav Horník má v súvislosti s plánovanou výstavbou vodnej elektrárne Málinec obavy. Ako v pondelok (10. 2.) pre TASR uviedol, k návrhu na určenie investičného projektu za strategickú investíciu má výhrady.

Dodal, že v piatok (7. 2.) sa s viacerými starostami dotknutých obcí stretli s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS). "Pripomenuli sme mu rozpor projektu s územno-plánovacími dokumentáciami kraja a obcí," objasnil.

Obavy zo zrýchleného konania a nedostatku informácií

Podľa neho to boli aj neprimeraný zásah do vlastníckych práv a vágne zdôvodnenie verejného záujmu. Spomenuli aj absenciu ekonomických analýz či nezapojenie Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií.

Ako uviedol, namietali aj neinformovanie verejnosti a dotknutých obcí. Bola to i rýchlosť a nepripravenosť, s akou sa rozbehol proces vyhlásenia projektu za strategickú investíciu. Pripomienky mali aj ku krátkej lehote na podanie pripomienok k návrhu na vyhlásenie za strategickú investíciu.

Spomenul, že rozporuplne vyznievajú aj prehlásenia ministra o ekonomickej príležitosti pre región. Doplnil, že podielové dane sa rozdeľujú podľa počtu obyvateľov, veľkostnej kategórie a nadmorskej výšky. "Nie podľa ekonomickej úspešnosti subjektov so sídlom v jednotlivých obciach," poznamenal. Myslí si, že práve rozšírenie ochranných pásiem vodárenského zdroja, ktorý slúži pre celý juh stredného Slovenska, ekonomické aktivity obmedzí.

Radikálny zásah do životného prostredia

V žiadnom prípade podľa primátora nemožno očakávať rozvoj služieb cestovného ruchu. Tvrdí, že projekt by zasiahol aj do osudov miestnych ľudí a životného prostredia. Zdôraznil, že betónové prečerpávacie elektrárne dnes vo svete poznajú lacnejšie alternatívy na vyrovnávanie výkyvov energetickej siete, a to v podobe batériových úložísk priamo v miestach spotreby. K cene elektrárne je podľa neho nutné pripočítať aj stámiliónové náklady na vybudovanie prenosovej siete na vyvedenie výkonu do elektrizačnej sústavy.

Svoj podpis ako občan pripojil ku všetkým hromadným pripomienkam k návrhu na určenie investičného projektu za strategickú investíciu. Konštatoval, že nespĺňa zákonné požiadavky pre definovanie takejto investície. "Na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva umožníme vystúpiť zástupcom dotknutých vlastníkov, ktorí sa na nás obrátili so svojou žiadosťou," potvrdil. Predpokladá, že k tomu prijmú rovnako zamietavé stanoviská ako k lokalitám uvažovaným na hlbinné úložiská jadrového odpadu.

Zámer výstavby elektrárne je podľa KDH nejasný

Opozičné KDH v pondelok uviedlo, že v súvislosti s týmto projektom neprebehla potrebná a dostatočná diskusia. Kresťanskí demokrati preto žiadajú bezodkladné informovanie verejnosti o tom, ako štát využíva verejné zdroje a akým spôsobom sa bude vyvíjať infraštruktúra Slovenska.

"Nevyhnutnou podmienkou takejto investície musí byť široká spoločenská diskusia, aby bolo jednoznačne preukázané, že ide o projekt v prospech občanov a nie o netransparentné záujmy úzkej skupiny investorov. Vyzývame preto zodpovedné orgány, aby neodkladne poskytli všetky relevantné informácie a umožnili verejnú diskusiu o tejto strategickej investícii. Za týmto účelom plánujeme zvolať mimoriadny Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie," povedal podpredseda KDH Marián Čaučík.

Po nedávnej ceste premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Číny vznikajú podľa hnutia pochybnosti, či projekt nie je jedným z výsledkov rokovaní so zahraničnými investormi. Ekonomické ukazovatele navyše podľa kresťanských demokratov naznačujú, že ide o mimoriadne náročný projekt, ktorý môže presahovať finančné kapacity štátneho podniku. V tejto súvislosti vzniká otázka, či realizáciu tejto investície neprevezme iný subjekt, doplnilo KDH.

Taraba uplynulý piatok informoval, že projekt prečerpávacej elektrárne Málinec je aktuálne vo fáze štúdie realizovateľnosti, pričom by mohol priniesť miliardy eur nielen do štátneho rozpočtu, ale aj danej lokalite.

Pozrite si reportáž o plánovanej výstavbe prečerpávacej elektrárne na Podpoľaní z 10. februára 2025:

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok