Zverstvá v ruských väzniciach. Mučili nás, kým sa nevybili batérie, opisujú ukrajinskí vojnoví zajatci

dnes 05:45

V prvých týždňoch po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu šéf väzenskej služby v Petrohrade a Leningradskej oblasti Igor Potapenko dal elitnej jednotke dozorcov inštrukcie, aby nemali zľutovanie s ukrajinskými vojnovými zajatcami.

Bývalý ruský poručík tvrdí, že bol svedkom rabovania a mučenia ukrajinských zajatcov
Foto: TASR/AP (ilustračné)

Mučenie dozorcom robilo radosť

Bývalí členovia elitnej jednotky opísali zarážajúce násilnosti na ukrajinských vojnových zajatcoch. Mnohí z dozorcov si údajne svoje brutálne správanie užívali a často sa chválili, aké utrpenie väzňom spôsobili. To podľa WSJ potvrdil aj 25-ročný bývalý zajatec Andrij Jegorov, ktorý bol väznený v Brjanskej oblasti.

„(Dozorcovia) boli nadšení, počul som, ako sa smiali, zatiaľ čo my sme nariekali v bolestiach,“ spomína. V ruských väzeniach strávil asi 30 mesiacov, na slobodu sa dostal počas výmeny zajatcov vlani v októbri. Pri lekárskej prehliadke sa ukázalo, že má zlomených päť stavcov. Lieči sa a stretol sa s psychológom. Ale je skeptický ohľadom toho, že mu dokáže pomôcť. „Keď ste neprešli tým istým ako ja, nedokážete mi pomôcť,“ hovorí.

Násilie má pre ruské úrady svoj účel, zhodujú sa bývalí členovia jednotky osobitného nasadenia a ľudskoprávni aktivisti. Má slúžiť tomu, aby zajatci boli poddajnejší pri výsluchoch a aby stratili vôľu bojovať. Výsluchy sa niekedy zamerali na získavanie priznaní k vojnovým zločinom alebo na získavanie operatívnych informácií od väzňov, ktorí mali málo síl klásť odpor, pretože zažili mimoriadnu brutalitu.

Bývalí členovia jednotky zvláštneho nasadenia žijú na utajovaných miestach a museli ukončiť kontakty so všetkými ľuďmi, ktorých poznali celý život.

Jeden z nich WSJ povedal, že bol vždy ruským vlastencom a nikdy nechcel žiť inde ako v Rusku. Tvrdí však, že keď začala invázia na Ukrajinu, nemohol v krajine zostať alebo mlčať. Vypovedať pred ICC považuje za jeden zo spôsobov, ako napomôcť spravodlivosti.

Dvojica krajín si pravidelne vymieňa zajatcov, niektorí z nich boli väznení od začiatku invázie:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok