Šimkovičová do diplomacie? Politológ načrtol, ako bude vyzerať rekonštrukcia vlády, predčasné voľby zatiaľ nehrozia
Uplynulý týždeň bol skúškou koaličnej súdržnosti aj fungovania parlamentu. Napriek počiatočným komplikáciám sa podarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu a schváliť dôležité legislatívne. Podpora prišla aj od nezaradených poslancov. Z dlhodobého hľadiska však tento spôsob riadenia krajiny vyvoláva otázniky. Diskutovali sme o nich s politológom Jozefom Lenčom.
![členovia vláda.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/10/1169269/16x9-big/clenovia-vlada-jpg.jpg?v=56501)
Tento scenár je predstaviteľný aj kvôli tomu, že nová posila Rudolfa Huliaka, teda Malatinec, má blízko ku kultúre a v minulosti bol kritický voči ministerke Šimkovičovej.
Novým problémom by však bolo to, že Šimkovičová a taktiež aj jej ministerský kolega Tomáš Taraba boli pôvodne zvolení ako poslanci, a teda by sa teoreticky museli vrátiť do Národnej rady, kde by mohli začať rebelovať. Podľa Lenča by bolo jedinou schodnou cestou ponúknuť prípadnému odídencovi iný post mimo parlamentu.
„Možno by pani Šimkovičovú potešil nejaký post v diplomacii, možno by Tarabu potešilo pôsobenie na inom ministerstve. Ale to ukáže čas, akým spôsobom sa nakoniec rozhodnú v koalícii túto situáciu riešiť,“ domnieva sa politológ.
Poslanec Hlasu sa obul do Šimkovičovej: Mala by zvážiť odvolanie Machalu, on môže za časované bomby v kultúre
![Poslanec Hlasu sa obul do Šimkovičovej: Mala by zvážiť odvolanie Machalu, on môže za časované bomby v kultúre](https://www.ta3.com/cdn/2024/09/18/1108545/16x9-mini/simkovicova-a-machala-jpg.jpg?v=121386)
Malatinec zároveň zmení pomery v samotnej Národnej koalícii „Malatinec sa má stať dokonca podpredsedom Národnej koalície, dokonca by sa mali meniť aj nejaké programové priority tejto strany, najmä smerom jej interpretácii toho, aká by mala byť budúcnosť Slovenskej republiky v súvislosti s Európskou úniou a NATO,“ vysvetlil Lenč a doplnil, že práve táto skutočnosť naznačuje, že spolupráca Huliak - Malatinec nebude len krátkodobá.
Raši zrejme čoskoro odstúpi
Naďalej nevyriešený ostáva aj problém vedenia Národnej rady, ktorej momentálne vo funkcii poverenca predsedá Peter Žiga (Hlas-SD). Riadne zvoleného šéfa však nemá, no dlhodobo sa v tejto súvislosti spomína meno ministra investícií Rašiho.
Na tejto voľbe je v koalícii, zdá sa, široká zhoda, no konkrétny krok stále neprichádza. Začať by sa muselo Rašiho demisiou.
Podľa Lenča je však čakanie takmer na konci. „Demisiu podá podľa môjho názoru čo najbližšie k schôdzi, na ktorej by malo dôjsť k voľbe predsedu. A teda buď to bude v rámci nejakej mimoriadnej schôdze, ktorá by sa zrealizovala v priebehu najbližších dní alebo týždňov, alebo na schôdzi riadnej, ktorá je naplánovaná, ak sa nemýlim, na koniec marca,“ hovorí politológ.
Veľkou témou spojenou s krízou v koalícii je aj možnosť predčasných volieb. Opozícia ich síce žiada, no momentálne sa zdá, že koalícia sa im urputne bráni. Tomu, že sa uskutočnia, neverí ani Lenč.
Predčasné voľby Ficovi podľa Michelka nevyhovujú. Vláda rieši iba fleky ministerstiev, kritizuje Kolíková
![Predčasné voľby Ficovi podľa Michelka nevyhovujú. Vláda rieši iba fleky ministerstiev, kritizuje Kolíková](https://www.ta3.com/cdn/2023/10/16/922751/16x9-mini/roman-michelko-minister-kultury.jpg?v=71861)
„K predčasným voľbám môžete dôjsť len dvoma spôsobmi, a to znamená, že buď znefunkčníte Národnú radu, alebo nájdete v Národnej rade zhodu 90 poslancov. A myslím si, že aj jedna, aj druhá cesta sú možné len v situácii, ak budú spolupracovať strany súčasnej vládnej koalície a opozícia, alebo časti týchto strán, pretože sa to inak docieliť nedá,“ vysvetlil politológ. Trenice v koalícii podľa neho nutne neznamenajú, že si Slovensko bude opäť voliť parlament.
Upozorňuje však, že avizovaná rekonštrukcia vlády by ich zároveň nemusela úplne vyriešiť.
„Tých variantov nie je veľa. Do veľkej miery sú postavené na tom, či tí, ktorí niečo získajú, budú dostatočne uspokojení s tým, čo získajú, a či tí, ktorí niečo stratia, budú ochotní akceptovať túto stratu, pretože budú vnímať, že pre ich ďalšie pôsobenie v politike je stále ešte lepšie zachovanie súčasnej vládnej koalície než akékoľvek iné experimenty,“ zhodnotil na záver Lenč.
Pozrite si celú reláciu Téma s politológom Lenčom: