Šimkovičová do diplomacie? Politológ načrtol, ako bude vyzerať rekonštrukcia vlády, predčasné voľby zatiaľ nehrozia
Uplynulý týždeň bol skúškou koaličnej súdržnosti aj fungovania parlamentu. Napriek počiatočným komplikáciám sa podarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu a schváliť dôležité legislatívne. Podpora prišla aj od nezaradených poslancov. Z dlhodobého hľadiska však tento spôsob riadenia krajiny vyvoláva otázniky. Diskutovali sme o nich s politológom Jozefom Lenčom.
Aká je situácia?
Popri legislatívnych procesoch prebiehajú aj rokovania o rekonštrukcii vlády. Najpravdepodobnejší scenár počíta s výmenou na poste predsedu parlamentu, kde by mal Petra Žigu (Hlas-SD) nahradiť minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).
Táto zmena by však spustila ďalšie posuny, keďže Rašiho miesto by bolo potrebné obsadiť. Jednou z možností je podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD). Ten už pripustil, že sa o jeho mene uvažuje, no detaily neprezradil.
Ďalšou otvorenou otázkou zostáva pozícia Rudolfa Huliaka a jeho strany Národná koalícia. Huliak si dlhodobo nárokuje ministerstvo životného prostredia, ktoré mu predtým odmietla zveriť prezidentka Zuzana Čaputová. V hre je aj ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré by mohlo padnúť za obeť koaličným kompromisom.
Koalícia hľadá cestu k huliakovcom. Ponuka je na stole a spolupráca bližšie, ako sa zdá
![Koalícia hľadá cestu k huliakovcom. Ponuka je na stole a spolupráca bližšie, ako sa zdá](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/07/1168437/16x9-mini/rudolf-huliak-jan-ferencak.jpg?v=57522)
Podobne neistá je aj budúcnosť súčasných ministrov SNS – Tomáša Tarabu a Martiny Šimkovičovej, pričom jeden z rezortov tejto strany by mohol prejsť pod kontrolu Smeru-SD.
Koalícia začínala s 79 poslancami, no v priebehu mesiacov stratila formálnu väčšinu. Niektorí poslanci síce vládu naďalej podporujú, no ich lojalita nie je zaručená. Opozícia túto nestabilitu využíva a čoraz hlasnejšie volá po predčasných voľbách.
Huliak získal cennú posilu
Politológ Lenč si všíma najmä poslanecký prestup Romana Malatinca (predtým Hlas-SD) do Huliakovej Národnej koalície. Skupina okolo Huliaka má totiž v súčasnosti štyri dôležité poslanecké hlasy. To by jej mohlo zabezpečiť silnú vyjednávaciu pozíciu.
„Zabezpečí to ich ďalšie pôsobenie, či už v exekutíve, alebo ako súčasť v zákonodarnej moci s vplyvom na exekutívu,“ načrtol Lenč.
Najťažšiu úlohu má momentálne premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý musí vyhovieť obidvom stranám - teda aj huliakovcom aj súčasným ministrom a ich stranám.
„V každom prípade bude závisieť najmä na Robertovi Ficovi, ako dokáže s týmito vnútrokoaličnými, alebo vládnymi, šachmi pracovať, aby dosiahol želaný výsledok. A to znamená minimalizáciu odporu kohokoľvek, koho hlasy by potenciálne pri zachovaní vládnej väčšiny potreboval,“ vysvetlil Lenč.
Straty v zmysle počtu ministerských postov zrejme utŕži SNS. Okrem spomenutého rezortu cestovného ruchu a športu sú v hre výmeny v kultúre a životnom prostredí. „(Možno) dôjde k zmenám vo fungovaní ministerstva kultúry, povedzme, že bude vymenený súčasný generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala,“ predpovedá politológ.