Definitívne odpojenie od Moskvy. Pobaltské krajiny sú už súčasťou elektrickej siete EÚ

9.2.2025 15:44 , Aktualizované: 9.2.2025 18:55

Lotyšsko, Estónsko a Litva sú odteraz súčasťou elektrickej siete Európskej únie, uviedol lotyšský prezident Edgars Rinkévičs. Stalo sa tak potom, čo sa energetické systémy v Pobaltí po sobotňajšom odpojení od Ruska a Bieloruska úspešne synchronizovali so sieťou EÚ. To potvrdil aj litovský prezident Gitanas Nauséda.

Dokázali sme to, odkazujú

Prerušenie elektrických väzieb na Rusko, ktoré trvalo desiatky rokov, má geopolitický a symbolický význam. Práce na prechode na európske siete sa urýchlili, keď Rusko vo februári 2022 vojensky napadlo Ukrajinu. O kroku sa diskutovalo už od ruskej anexie polostrova Krym v roku 2014.

"Dokázali sme to!" napísal na sociálnej sieti X prezident Rinkévičs. "Lotyšsko, Estónsko a Litva sú teraz súčasťou európskej prenosovej sústavy. Je to ďalší dôležitý krok k zvýšeniu našej nezávislosti. Ďakujeme všetkým, ktorí tvrdo pracovali na uskutočnení tohto dňa!" dodal.

"Pred niekoľkými okamihmi som dostal skvelé správy. Synchronizácia elektrického systému pobaltských štátov s kontinentálnou Európou bola úspešne dokončená," povedal novinárom vo Vilniuse prezident Nauséda, ktorého citovala agentúra AFP.

Dlhé roky to bol iba plán

Pobaltie sa v sobotu odpojilo od siete, ktorú vybudoval Sovietsky zväz v 50. rokoch minulého storočia. Úplné odstrihnutie od siete niekdajšieho imperiálneho vládcu sa plánovalo mnoho rokov a bolo navrhnuté tak, aby sa tri pobaltské krajiny užšie integrovali do EÚ a posilnili energetická bezpečnosť regiónu, poznamenala agentúra Reuters.

Na východe Lotyšska sa po prerezaní drôtov vedúcich do približne 100 metrov vzdialeného Ruska rozdávali kúsky kábla ako suveníry na pamätihodnú udalosť.

Šéfka únijnej diplomacie, Estónka Kaja Kallasová prechod od ruskej k únijnej sieti nazvala "víťazstvom slobody a európskej jednoty".

Štáty pri Baltskom mori sú podľa Reuters v stave najvyššej pohotovosti po prípadoch poškodenia elektrického vedenia, telekomunikačných káblov a plynovodov medzi Pobaltím a Švédskom či Fínskom. Predpokladá sa, že všetky incidenty po ruskej invázii na Ukrajinu spôsobili lode, ktoré ťahali kotvy po morskom dne. Rusko akúkoľvek účasť poprelo.

Poškodenie káblov v Baltskom mori vyzerá, ako keby sa odohralo podľa jedného vzoru, upozornila vo Vilniuse predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Nemôžeme to ignorovať!" citovala ju agentúra Reuters.

Poľsko a Pobaltie nasadili prostriedky námorníctva, elitnej policajnej jednotky a vrtuľníky po tom, čo bolo v decembri poškodené podmorské energetické spojenie z Fínska do Estónska, zatiaľ čo litovská armáda začala cvičenie na ochranu pozemného spojenia s Poľskom.

Analytici tvrdia, že väčšie poškodenie by mohlo zvýšiť ceny elektriny v Pobaltí na úroveň, aká nebola zaznamenaná od invázie na Ukrajinu, keď ceny energií prudko vzrástli. Reuters pripomenul, že všetky tri pobaltské krajiny, ktoré opäť získali nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu, sú zástancami Ukrajiny.

Ruskú elektrinu prestali kupovať po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022, naďalej sa však spoliehali na ruskú rozvodnú sieť pri kontrole frekvencií a stabilizácii sietí, aby sa predišlo výpadkom.

Pozrite si reportáž o sabotáži na podmorskej infraštruktúre z 3. januára 2025.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok