Podmorský kábel v Baltskom mori je poškodený. Švédsko zadržalo podozrivé plavidlo
Švédske úrady v nedeľu (26. 1.) zabavili podozrivé plavidlo v súvislosti s ďalším poškodením podmorského kábla v Baltskom mori, oznámila podľa agentúr Reuters a AFP švédska prokuratúra. Incident vyšetruje ako možnú sabotáž. Lotyšská verejnoprávna televízia LSM predtým s odvolaním sa na prevádzkovateľa optického kábla uviedla, že za poškodením môžu byť "vonkajšie vplyvy".
Poškodené káble v Baltskom mori
Lotyšské námorníctvo vyslalo hliadku, aby skontrolovala plavidlo, ktoré škodu pravdepodobne spôsobilo. Podľa LSM svoje kroky koordinuje s NATO. Lotyšská premiérka Evika Siliňová zvolala mimoriadne zasadnutie vlády.
„Plavidlo podozrivé z toho, že spáchalo sabotáž, bolo zhabané z rozhodnutia prokurátora,“ oznámilo švédske prokuratúra. Podrobnosti o zadržanom plavidle ani jeho posádke neboli ihneď k dispozícii.
Od roku 2023 bolo poškodená desiatka káblov v oblasti, čo sa dotklo Estónska, Fínska, Švédska, Nemecka a Litvy. Najmenej dva incidenty sa týkali lodí, ktoré boli neskôr obvinené z vlečenia mačiek po morskom dne.
Naposledy 25. decembra boli v Baltskom mori poškodené dva káble. Nasledujúci deň fínska pohraničná stráž vstúpila na palubu plavidla Eagle S a odplávala s ním do fínskych vôd. Fínske úrady majú podozrenie, že posádka lode káblami poškodila zámerne kotvou, ktorú za sebou ťahala. Loď plaviaca sa z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovov je zrejme súčasťou ruskej tieňovej flotily, ktorú Rusko využíva iba neoficiálne, aby obišlo sankcie a mohlo vyvážať napríklad svoju ropu.
Severoatlantická aliancia koncom decembra posilnila svoju prítomnosť v Baltskom mori.
Námorné drony, lietadlá a fregaty. Baltské krajiny a NATO sa dohodli na spoločnej ochrane Baltského mora
Pozrite si reprotáž zo 14. januára 2025 o hliadkach NATO v Baltskom morI: