Majerský jasne: So Smerom nikdy, Raši nemôže čakať naše hlasy. V hodnotových otázkach PS neustúpime
KDH odmieta spoluprácu so Smerom aj podporu Richarda Rašiho na post predsedu parlamentu. Hnutie pripravuje vlastný návrh ústavných zmien a rokuje s PS o možnej spolupráci, prezradil pre televíziu JOJ líder Milan Majerský.
Spolupráca? Áno aj nie
Predseda KDH Milan Majerský vylúčil spoluprácu so Smerom-SD, pričom kritizoval jeho prepojenie s extrémistami. „V žiadnom prípade nie. Jasne a zreteľne hovorím – nie,“ vyhlásil v relácii Politika 24.
S Progresívnym Slovenskom (PS) je KDH ochotné rokovať, no nesúhlasí s jeho kultúrno-etickými témami. „Ak ich dokážu dať na bok, budeme vedieť spolupracovať,“ pripustil Majerský.
Príprava vlastného návrhu ústavných zmien
Hnutie plánuje predstaviť vlastný návrh ústavných zmien, ktorý má určiť, kde nebude európske právo nadradené slovenskej legislatíve. Majerský naznačil, že by mohol osloviť aj liberálne strany, podrobnosti však neprezradil.
Lídri koalície a KDH sa stretli za okrúhlym stolom. Členstvá v EÚ a NATO sú podľa premiéra nedotknuteľné
Zároveň spochybnil, že sa bude hlasovať o ústavnom návrhu Roberta Fica, keďže vládna koalícia často nemá dostatok hlasov. KDH pripravuje vlastný ústavný zákon, ktorý by mohol získať širšiu podporu, vrátane hnutia Slovensko.
Raši nemôže čakať podporu KDH
Majerský oznámil, že poslanci KDH nepodporia Richarda Rašiho na post predsedu parlamentu. „Koalícia si bude musieť vystačiť s vlastnými hlasmi,“ vyhlásil a kritizoval vládne kroky, vrátane novely Trestného zákona a verejných vystúpení s extrémistami.
Majerský zároveň poznamenal, že koalícia nevie vládnuť. Poukazuje na to, že sa jej "drolia" poslanci, odchádzajú z klubu do klubu, a tak nevedia garantovať väčšinu. Je presvedčený, že je to začiatok konca vládnej koalície.
Iba dve pohlavia v ústave: Bude KDH hlasovať za Ficov návrh? Odpovedal líder hnutia Majerský:
Práca v parlamente je zároveň svojím spôsobom paralyzovaná a ochromená, keďže sa odsúvajú zákony, okrem predsedu chýba aj podpredseda parlamentu. V tejto súvislosti poznamenal, že si hnutie ctí parlamentné pravidlá a svojho kandidáta na voľný post podpredsedu nenominuje. Rešpektuje, že ten patrí Progresívnemu Slovensku.
Voči zákonom mali výhrady
V súvislosti s tým, že sa KDH zdržalo pri hlasovaní o zdravotnom zákone i stavebnej legislatíve, povedal, že tak hnutie urobilo, lebo k nim malo výhrady a ich pozmeňujúce návrhy neprešli.
Jedinou výhodou v prvom prípade je, že lekári neodídu, treba však viac myslieť aj na pacienta. Zákon sa bude musieť podľa neho novelizovať. V prípade stavebného zákona poukázal na ohrozenie transparentnosti a vylúčenie malých firiem z verejných obstarávaní. Rovnako tak stavebná legislatíva sa bude musieť podľa neho novelizovať.