Prežitie koalície je nevyhnutné, vyhlásil Michelko a pripustil, že SNS stratí rezort. Kolíková kritizuje rozklad štátu

včera 12:24 , Aktualizované: včera 13:37

Hosťami relácie V politike boli Roman Michelko (SNS) a Mária Kolíková (SaS). Zhrnuli sme pre vás to najpodstatnejšie.

Sú na stole predčasné voľby?

Politická scéna sa opäť otriasa. Rebelujúci poslanec Hlasu-SD Roman Malatinec prešiel k huliakovcom, čím jeho skupinu rozšíril na štyroch poslancov. Tento krok mení pomery v parlamente a spôsobuje ďalšie napätie v koalícii.

Michelko zdôraznil, že hodnotiť situáciu je zatiaľ predčasné „Máme hodnotiť výsledky zápasu, ktorý ešte nie je dohraný. Na koaličnej rade nepadlo definitívne rozhodnutie. Huliakovci získali blokačnú menšinu, čo mení dynamiku vládnutia. Doteraz boli v určitom výstražnom štrajku, ale teraz majú väčšiu vyjednávaciu silu. Koalícia sa s tým bude musieť vyrovnať,“ odpovedal na otázku, či SNS príde o ministerský post.

Rokovania podľa neho pokračujú a kým sa situácia nevyjasní, nie je možné hovoriť o konkrétnych výsledkoch. Predčasné voľby podľa neho nie sú riešením. Michelko sa domnieva, že takýto scenár nie je v záujme koalície ani opozície.

„Nemyslím si, že Ficovi momentálne vyhovujú predčasné voľby. Ak by koalícia skončila len kvôli egám politikov, bolo by to obrovské sklamanie. Navyše opozícia tiež nemá jednotnú stratégiu – bez Matoviča by sa vládlo ťažko a jeho politický štýl je zárukou chaosu,“ dodal.

Kolíková oponovala tvrdením, že vládna koalícia sa dostáva do čoraz väčších problémov.

„Vy ste na bilbordoch SNS sľubovali koniec chaosu, ale to, čo ste priniesli, je jeho absolútna likvidácia. Štát sa rozkladá, ministerstvá nefungujú. To, čo sa deje v rezorte kultúry, je hanebné – likvidácia Slovenskej národnej galérie, Slovenskej národnej knižnice, Fond na podporu umenia stále nefunguje, výzvy na obnovu hradov meškajú. Vláda nekomunikuje ani s regiónmi, ani s odborníkmi. Teraz tu riešime len to, kto si čo vyjedná,“ kritizovala Kolíková.

Anketa

Ktorý z hostí vás najviac presvedčil?

Celkovo hlasov: 199

Prídu dohody a výmeny vo vláde

Michelko priznal, že súčasné vládnutie nie je práve najstabilnejšie. „Premiér sa do toho vložil a robí všetko pre to, aby do marcovej schôdze bola konsolidácia koalície taká, aby sme mohli fungovať v normálnom režime,“ uviedol.

Michelko zároveň pripomenul, že pri stavebnom zákone naposledy hlasovala s koalíciou aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, čím naznačil, že opozícia nemusí byť vždy jednotná. Exministerka spravodlivosti však upozornila na inú tému – bezpečnostnú situáciu po schválení novely Trestného zákona, ktorú označila za "hanebnú". „Čo robí vláda pre to, aby sa ľudia cítili bezpečne?“ spýtala sa.

Jednou z otvorených otázok je aj budúcnosť ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré patrí SNS. Michelko pripustil, že národniari môžu o rezort prísť, ale naznačil aj možnosť kompromisu.

„Nikoho neteší, ak by prišiel o rezort. Nejde len o to, či, ale aj akým spôsobom. Môže byť zdieľané ministerstvo, teda že sa rozdelí, keďže ten rezort má viacero častí. Je to ale extrémne predčasné, výsledok zatiaľ neviem povedať,“ skonštatoval Michelko.

Podľa jeho slov by politická dohoda mohla byť uzavretá v druhej polovici týždňa, po čom by nasledovala „supervolebná schôdza“, kde by sa riešili nielen personálne otázky, ale aj voľba predsedu parlamentu a členov mediálnych rád.

Michelko sa obrátil aj na časť opozície, ktorá podľa neho "nie je úplne deštruktívna", a vyzval ju, aby rešpektovala dohody z úvodu volebného obdobia a podporila Richarda Rašiho (Hlas-SD) ako nového predsedu parlamentu. Očakáva sa však odpor zo strany opozície – predseda KDH Milan Majerský už dopoludnia takúto možnosť odmietol.

Naopak, Kolíková upozornila, že vládna koalícia zatiaľ blokuje schôdzu o vyslovení nedôvery vláde. „Tu by bolo naozaj lepšie, aby boli predčasné voľby,“ vyhlásila

Hoci koaličné rokovania sú komplikované, Michelko tvrdí, že SNS nemá záujem na destabilizácii vlády. „SNS nie je SaS-ka, nepovaľuje vlády a vie robiť kompromisy,“ zdôraznil s tým, že ostatní koaliční partneri musia mať pochopenie, že táto vláda vznikla vďaka SNS.

Podľa neho sa aj poslanci Radomír Šalitroš a Samuel Migaľ, ktorí sa od koalície odklonili, môžu ešte reintegrovať. „Ak by sa úplne vyradili z koalície, nepresadia už žiadny zákon. Ich reintegrácia nie je vôbec vylúčená, i keď nemyslím, že sa vrátia do strany. Možno si teraz vyhodnocujú, že hrali hru, ktorá im nevyšla. V koalícii je možné s nimi komunikovať a je vôľa sa s nimi dohodnúť. Chceme, pokiaľ to bude možné, vrátiť 79-ku,“ dodal Michelko.

Kontroverzný projekt a boj o miliardy

Opozičná poslankyňa za Sas upozornila na ďalšiu spornú tému – plánovanú výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne v Málinci.

„Minister Taraba sa vysmieva ľuďom, starostom aj županom. Bez diskusie s obyvateľmi sa tu presadzuje projekt za viac ako dve miliardy eur. Štúdia realizovateľnosti ešte nebola vykonaná a už sa hovorí o významnej investícii. Vláda ignoruje miestnych obyvateľov a chce rozhodnúť za nich,“ povedala Kolíková.

Michelko reagoval, že projekt je pre Slovensko strategický a má potenciál zlepšiť energetickú sebestačnosť krajiny. Zopakoval tak tvrdenia šéfa envirorezortu.

„Rakúsko má sedem prečerpávacích elektrární, my nemáme ani jednu. Táto investícia je príležitosťou pre región a zabezpečí stabilnú dodávku elektrickej energie. Samozrejme, vláda musí urobiť vysvetľovaciu kampaň a komunikovať s občanmi, ale v zásade ide o krok správnym smerom,“ argumentoval.

Pozrite si celú časť relácie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok