Zo Santorini sa stáva ostrov tisícov zemetrasení. Odborníci si netrúfajú určiť, kedy sa skončia

Santorini, jedno z najznámejších gréckych turistických miest, sa zmieta v seizmickej kríze. Za posledný týždeň zasiahli ostrov tisíce zemetrasení, pričom najsilnejšie s magnitúdou 5,2 otriaslo ostrovom v stredu.

zemetrasenie Santorini
Foto: TASR/AP

Odborníci hovoria o „bezprecedentnej seizmickej aktivite“, ktorá nemá v moderných dejinách Grécka obdobu. Úrady vyhlásili stav núdze a približne tri štvrtiny z 15-tisícového obyvateľstva ostrov už opustili, píše BBC.

Seizmická záhada: Čo sa deje na Santorini?

Santorini leží na tzv. Helénskom vulkanickom oblúku – reťazci ostrovov vytvorených sopečnou aktivitou. Aj keď na ostrove neprebehla veľká erupcia už od 50. rokov minulého storočia, v posledných mesiacoch sa pod ním prebúdzajú tektonické sily.

Vedci zaznamenali tisíce otrasov v malom geografickom priestore, ktoré však nepasujú do klasického vzorca hlavného otrasu a následných dotrasov.

„Ide o naozaj výnimočný jav, niečo takéto sme v Grécku v moderných časoch ešte nevideli,“ hovorí Athanassios Ganas, riaditeľ výskumu Národného observatória v Aténach.

Seizmická aktivita sa stupňovala od leta, keď sa objavili prvé známky prebúdzania podzemnej vulkanickej činnosti. V januári prišla ďalšia vlna menších zemetrasení, no posledný týždeň sa situácia prudko zhoršila. Odborníci sa snažia určiť, či ide o predzvesť silnejšieho otrasu, alebo samostatnú sériu zemetrasení bez veľkého hlavného šoku.

Ako dlho môže trvať seizmická aktivita?

Odpoveď na túto otázku podľa BBC zatiaľ nepozná nikto. Vedci dúfajú, že stredajšie zemetrasenie bolo najsilnejším v rámci súčasnej krízy, no s istotou to tvrdiť nemôžu. Úrady varujú, že otrasy môžu pokračovať celé týždne.

Profesor Joanna Faure Walker z londýnskeho UCL Institute of Disaster Risk Reduction upozorňuje, že niektoré silné zemetrasenia majú predzvestné otrasy, čo sa však v prípade Santorini zatiaľ jednoznačne nepotvrdilo. „Zemetrasenia, ktoré vidíme, nie sú typické pre vulkanickú aktivitu,“ dodáva Ganas.

Vedci analyzujú historické vzorce otrasov z rokov 2002 a 2004, ktoré môžu pomôcť pochopiť, ako by sa súčasná kríza mohla vyvíjať.

Život v neistote: Evakuácia aj tvrdohlavý odpor miestnych

Na ostrove panuje napätie a strach. Obyvatelia spávajú s pripravenými evakuačnými taškami a mnohí sa presťahovali do obývačiek, kde spia na matracoch na zemi, aby boli bližšie k východu.

„Už sme si všetky matrace nanosili do obývačky,“ hovorí Georgia Nomikou, prezidentka mestského zastupiteľstva na Santorini. Napriek neustálym otrasom sa jej rodina rozhodla zostať.

Na rozdiel od väčšiny obyvateľov, ktorí už ostrov opustili, niektorí miestni situáciu berú s nadhľadom. Chantal Metakides, obyvateľka ostrova, nevidí dôvod na paniku.

„Tento dom prežil 500 rokov zemetrasení aj sopečných erupcií a stále stojí. Nevidím dôvod, prečo by sa to malo teraz zmeniť,“ povedala pre agentúru AFP.

Medzitým na Santorini smerujú ďalšie posily polície a armády, aby boli pripravené v prípade silnejšieho otrasu. Ostrov, známy svojimi ikonickými bielymi domami a modrými strechami, sa momentálne nachádza v neznámej a nepredvídateľnej situácii.

Odborníci aj úrady preto vyzývajú na obozretnosť a pripravenosť na všetky scenáre.

Pozrite si reportáž o evakuácii ľudí z obľúbeného ostrova.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok