Santorini v karanténe strachu. Blíži sa sopečný výbuch a cunami? Vedci menia predpovede
Santorini zažíva nezvyčajnú seizmickú aktivitu, ktorá v posledných dňoch vyhnala z ostrova tisíce obyvateľov a turistov. Šíri sa strach z možnej sopečnej erupcie. Vedci neočakávali, že sa situácia zhorší. No zrejme sa mýlili.
Už druhý deň, odkedy sa zem pod jej nohami začala triasť, sa Veroniki Balabonidi rozhodla, že nastal čas opustiť Santorini. V nedeľu o 4:30 ráno sa spolu s dvoma malými deťmi nalodila na trajekt smerujúci do prístavu Pireus. Neboli sami – stovky ďalších rodín opúšťali ostrov v panike.
„Loď bola úplne plná miestnych obyvateľov, ktorí už mali dosť tej neistoty,“ uviedla Balabonidi, keď dorazila do domu svojich svokrovcov v Aténach. „Zemetrasenia sme tu vždy mali, ale toto je iné. Najväčšiu obavu máme z vulkánu – že by mohol vybuchnúť a začať uvoľňovať toxické plyny.“
Hromadný útek z ostrova
Podľa úradov už do utorka Santorini opustilo približne 6 000 ľudí, niektoré odhady hovoria až o dvojnásobnom počte. Obyvatelia i turisti utekali všetkými možnými spôsobmi – lietadlami, trajektmi, súkromnými jachtami aj turistickými loďami. Grécky národný letecký dopravca Aegean Airlines oznámil, že v priebehu 48 hodín zdvojnásobil počet letov z ostrova a prepravil do Atén 2 700 pasažierov.
V utorok večer, keď Santorini zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie s magnitúdou 5.0, sa ulice slávneho mestečka Fira vyprázdnili. Obchody zatvorili, vinárne stíchli a v uliciach nebolo takmer nikoho. Santorini sa ocitlo v karanténe strachu, píše The Guardian.
Ostrov sa otriasa už 12 dní, vedci sú v šoku, tisíce ľudí utekajú. Čo sa deje na obľúbenom Santorini?
„Počul som, že dovolenkári žiadajú hotely o vrátenie peňazí a predčasne odchádzajú,“ povedal Artemios Drossos, majiteľ reštaurácie Grandma’s v Fire. „Chápem ich. Je neprirodzené, aby sa zem triasla tak často a v tak krátkych intervaloch. Ale ja som si už na to zvykol a tento víkend sa plánujem vrátiť na ostrov. Mám tam povinnosti.“
Aj ďalší miestni, ako bývalý policajt Panagiotis Hatzigeorgiou, prijali situáciu s nadhľadom: „Aspoň si môžeme sami vypiť kávu a počúvať hudbu bez turistov,“ povedal pre agentúru AP.
Zemetrasenia sa množia, vedci varujú pred tsunami aj erupciou
Santorini, ktoré minulý rok navštívilo rekordných 3,5 milióna turistov, je najznámejším ostrovom Egejského mora. Jeho dramatická scenéria je výsledkom jednej z najväčších sopečných erupcií v dejinách. Tá pred 3 500 rokmi pokryla útesy sopečným popolom.
Za posledných 72 hodín bolo v oblasti zaznamenaných vyše 300 podmorských zemetrasení, mnohé s magnitúdou nad 4,5. Len v utorok ráno, krátko pred začiatkom školského vyučovania, seizmológovia zaznamenali šesť zemetrasení – dve z nich s magnitúdou 4,8 a 4,9.
Vedci sa podľa Guardianu zhodujú v jednom: zlomová línia, ktorá v roku 1956 spôsobila zničujúce zemetrasenie s magnitúdou 7,7 a tsunami, sa opäť aktivovala.
„Každý, koho poznám, spí vonku – v autách, pričom jeden člen rodiny je celú noc hore, aby dával pozor,“ uviedla Balabonidi. „Mám 38 rokov a nikdy som nič podobné nezažila. Všetci sú napätí a v strehu.“
Podľa odborníkov je teraz zásadná otázka, či je táto seizmická aktivita predzvesťou ešte silnejšieho zemetrasenia alebo dokonca sopečnej erupcie.
Zemetrasenia na Santorini každých pár minút. Vláda prijíma nové opatrenia, situácia sa môže zhoršiť
Blíži sa sopečný výbuch?
Sopka na Santorini naposledy vybuchla v roku 1950. Podľa expertov by sa mohla čoskoro „uvoľniť“ opäť. Ďalšia aktívna podmorská sopka, vzdialená len 8 kilometrov severovýchodne od Santorini, vzbudzuje ešte väčšie obavy, pretože sa nachádza v blízkosti epicentier zemetrasení.
Grécke ministerstvo krízového manažmentu potvrdilo, že monitorovacie senzory už zaznamenali "miernu seizmicko-sopečnú aktivitu" v ostrovnej kaldere, lievikovitom pažeráku sopky.
„Myslíme si, že sopka má malé explózie v priemere každých 50 rokov… takže sme v časovom rámci, kedy sa to môže stať,“ uviedol renomovaný odborník na prírodné katastrofy Costas Synolakis. Masívna erupcia sa však podľa neho nepredpokladá, keďže tie sa dejú len raz za 17 000 rokov.
„Musíme sopku veľmi pozorne sledovať. Nemôžeme vylúčiť žiadny scenár,“ dodal pre televíziu Skai TV.
Niektorí však situáciu vnímajú s nadhľadom. „Nie som si istý, či sa mám obávať zemetrasenia alebo sopky – pochádzam z Tokia,“ povedal 43-ročný ekonóm Wataru Saito, ktorý na Santorini strávil len deň. Santorini napriek tomu čelí jednej z najväčších skúšok v modernej histórii.
Pozrite si reportáž z 13. januára o silnom zemetrasení v Japonsku.