Krčové žily nie sú len estetický problém: Odborník upozorňuje na riziká

dnes 11:01

Krčové žily, známe aj ako varixy, trápia veľkú časť populácie a ich výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. O tom, prečo vznikajú, ako im predchádzať a aké sú možnosti ich liečby, sme sa porozprávali s cievnym chirurgom z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Františkom Žernovickým.

Sedenie s prekríženými nohami je nebezpečné. Kŕčové žily ako dôsledok sú ešte najmenší problém
Foto: FreePik

Ako funguje cievny systém

Cievny systém je zodpovedný za transport krvi v tele, pričom tepny vedú okysličenú krv zo srdca do orgánov a tkanív, zatiaľ čo žily ju vracajú späť. "Cievny systém musí dopravovať okysličenú krv od srdca a pľúc do periférie, kde odovzdáva kyslík nevyhnutný pre metabolizmus a následne zozbiera metabolické produkty, ako CO₂ a vracia to naspäť cirkuláciou do pľúc, kde sa zase krv okysličí a následne je zase pumpovaná do tela," vysvetľuje lekár.

V žilovom systéme je nízky tlak, pričom pri státí na dolných končatinách vzniká hydrostatický tlak. „Aby tento systém správne fungoval, musia v ňom správne pracovať chlopne, ktoré púšťajú krv smerom hore, ale nepustia ju späť dole," dodáva. Akonáhle sa teda napínajú svaly na nohách, krv sa pumpuje smerom hore k srdcu.

Čo sú krčové žily a ako vznikajú?

Krčové žily sú jedným z najčastejších ochorení žilového systému. „Jedná sa o tortuózne, serpentinovite rozšírené povrchové vény, ktoré v podstate zlyhávajú vo vedení alebo odtoku krvi a postupom času sa zväčšujú,“ opisuje špecialista.

Pri krčových žilách môže dôjsť aj k závažnejším komplikáciám, ako sú varikoflebitída (zápal žíl), žilná trombóza alebo dokonca vredy predkolenia. Ľudia by mali venovať pozornosť prvotným varovným signálom.

„Pacient v určitom momente začne cítiť, že tá noha nie je celkom taká ako tá druhá, má pocit tlaku, napätia, večer si musí vykladať tú nohu, dostáva v noci kŕče," upozorňuje.

Príčiny vzniku varixov

Primárne varixy vznikajú bez presne určenej príčiny, no genetika hrá významnú úlohu.

"Častejšie sú postihnuté ženy. Dnes poznáme 28 až 31 génov, ktoré priamo súvisia s rozvojom varikozít. Ak mali varixy vaši rodičia, je veľká pravdepodobnosť, že sa objavia aj u vás," vysvetľuje odborník.

Dôležitými faktormi sú aj životný štýl a pracovné návyky. Dlhé státie alebo sedenie, nedostatok pohybu a obezita zvyšujú riziko vzniku varixov.

Moderné možnosti liečby

Krčové žily sa dajú liečiť rôznymi metódami v závislosti od ich štádia a závažnosti. Konzervatívnym spôsobom sa môže spomaliť rozvoj ochorenia, ale nemôže ho definitívne vyliečiť. „Ak už sa vám raz varixy vyvinuli, tak ich treba nejakým spôsobom zaliečiť. Predovšetkým si treba uvedomiť, že to, čo vy vidíte na tej nohe, to je možno 20% toho, čo vidíte sonograficky pod kožou,“ upozorňuje.

K dispozícii sú dnes už aj moderné miniinvazívne termálne techniky - laserová ablácia, rádiofrekvenčná ablácia a netermálne metódy ako mechanochemická ablácia a lepenie žíl špeciálnym biologickým lepidlom. Posledná metóda je vhodná hlavne pre obéznych pacientov a ľudí s panickým strachom z ihiel.

Kedy vyhľadať lekára?

Na kontrolu u špecialistu by ste mali myslieť, ak si všimnete:

  • Pocit ťažkých a unavených nôh.
  • Opuchy nôh, ktoré sa zhoršujú ku koncu dňa.
  • Viditeľné rozšírené žily na dolných končatinách.
  • Nočné kŕče v lýtkach.
  • Pigmentové zmeny kože na predkolení.

„Pocit ťažkých nôh na konci dňa nie je fyziologický a nemali by ste ho ignorovať. Ak navyše nohy opúchajú alebo sú pokryté metličkovými žilami, odporúčam vyhľadať špecialistu a podrobiť sa sonografickému vyšetreniu," uzatvára cievny chirurg.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok