Nebezpečné signály tela: Kedy sú bežné príznaky varovaním pred vážnym problémom

11.2.2025 15:08

Počet pacientov s imunitnými poruchami na Slovensku neustále rastie. Podľa odborníkov sa čoraz viac ľudí stretáva s alergiami, potravinovými intoleranciami, astmou či dokonca anafylaktickým šokom. Čo však stojí za týmto nárastom? A ako môžeme našu imunitu posilniť? Odpovede na tieto otázky ponúkol docent Norbert Lukán, imunoalergológ.

Nemáte čas si oddýchnuť? Vyskúšajte 9 skvelých tipov, ako sa zbaviť stresu
Foto: Shutterstock

Imunitný systém je jedným z troch regulačných mechanizmov v našom tele – spolu s nervovým a endokrinným systémom. Keďže všetko so všetkým súvisí, platí to aj v tomto prípade. Tieto tri systémy navzájom komunikujú pomocou chemických substancií. To sú látky, ktoré majú charakter ovplyvňovania činnosti jednotlivých buniek a tým pádom, ak je podráždený nervový systém, vylučujú sa neurotransmitery, ktoré môžu ovplyvňovať imunitné procesy alebo endokrinný systém.

Kašeľ aj opuch kože

Imunitu môžu narušiť mikroorganizmy, chemikálie, fyzikálne podnety a v neposlednom rade stres.

„Najväčšiu skupinu pacientov tvoria alergickí pacienti. Pacienti, ktorí prichádzajú s ťažkosťami respiračného traktu, teda dýchacích orgánov - nos, prínosové dutiny a pľúca. V tesnom súvise idú potravinové intolerancie a poruchy súvisiace s príjmom potravy a kožné prejavy,“ uviedol odborník.

Najčastejšie prejavy, s akými navštevujeme lekárov, sú kýchanie, upchávanie nosa, vodnatý výtok z nosa, kašeľ či dráždenie na kašeľ. Druhou skupinou sú kožné prejavy, ako rôzne výsevy, opuchy alebo svrbenie. „Je potom v našich rukách, aby sme vydiferencovali, aké percento týchto ťažkostí patrí pod imunitne indukované procesy alebo sú to len sprievodné znaky iných ochorení. Veľmi častým príkladom je upchávanie nosa pri liečbe vysokého tlaku niektorými liekmi,“ tvrdí.

Ženy vs muži

Alergie sa v detstve prejavujú najprv kožnými problémami, neskôr respiračnými. V dospelosti sú respiračné a potravinové alergie vyrovnané. „Každý, kto má nejaké problémy so zažívaním, respektíve má nejaký výsev po konzumácii nejakých jedál, okamžite to fokusuje na to, že sa jedná o alergické ochorenie. No nemusí. Môže to byť intolerancia,“ prízvukuje lekár.

Pri porovnaní mužov a žien, trpia ženy viac autoimunitnými a mierne viac alergickými ochoreniami. Dôvod treba hľadať v hormonálnym zmenám.

Stres a imunita

Stres má obrovský vplyv na reguláciu imunity. Pod jeho vplyvom môže dôjsť k uvoľňovaniu histamínu, čo môže viesť k alergickým reakciám či kožným erupciám. „Aj rôzne poruchy zažívacieho traktu, ako kŕčovité stavy, pocit nafukovania nemusia súvisieť s intoleranciou na danú konkrétnu potravinu, ale môže byť indukované aj nejakým tým stresovým podnetom a tých máme v našom živote v súčasnej dobe teda hodne,“ upozorňuje s tým, že ľudia sa často snažia liečiť biologickú podstatu choroby, namiesto toho, aby sa pokúsili upraviť svoj životný štýl, spánok, stravovacie návyky a pohybovú aktivitu.

Pripomína, že dnešná moderná doba neprináša len nové technológie ale aj omnoho viac stresových podnetov. „Keby sme porovnávali neandertálca so súčasným človekom, tak množstvo fyzikálnych, chemických a biologických podnetov, ktoré ten človek mal a ktoré má dnešný človek je 1:100 000,“ tvrdí. Naše telo sa musí popasovať s rôznou atypickou zeleninou, ovocím, koreninami, na ktoré naše trávenie nebolo zvyknuté, keďže sme roky žili na strave z lokálnych zdrojov.

Liečba porúch imunity

Imunoalergológ má niekoľko možností liečby. Buď rieši príznaky, s ktorými pacient príde a lieči ho symptomaticky, alebo moduláciou imunity, teda špecifickou liečbou. K špecifickej liečbe napríklad patrí aj alergénová imunoterapia.

„To je zásadná vec, kde človek, ktorý reaguje hyperreaktivitou napríklad na peľový alergén alebo nejaký iný hmyzový alergén, je potom imunoterapiou jeho imunitný systém posilňovaný v zmysle stabilizácie tých výkyvov,“ vysvetlil. 

Tipy lekára, ako posilniť imunitný systém:

  • Nefarmakologické metódy: dostatok spánku, vyvážená strava, pohyb a eliminácia stresu.
  • Farmakologické metódy: výživové doplnky (zinok, selén, vitamíny C, D, E, imunoglukány), ktoré by sa mali užívať po porade so špecialistom.

Docent Lukán zároveň poukazuje na dôležitosť psychického zdravia. V krajinách ako USA je bežné, že ľudia pravidelne navštevujú psychológov a učia sa zvládať stres. U nás to, podľa jeho slov, ešte stále nie je štandard a pacienti sa snažia riešiť zdravotné problémy výlučne cez medikamentóznu liečbu, pričom zanedbávajú faktory, ako sú duševná rovnováha a životný štýl.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok