Revolučná metóda: Malá vecička môže odhaliť srdcové zlyhávanie

18.2.2025 09:37

Srdce je fascinujúci orgán, ktorý neustále pracuje na tom, aby prečerpával krv do celého tela. Keď zlyháva, ohrozuje život pacienta a jeho zdravotný stav sa môže rýchlo zhoršiť. Moderné technológie dnes ponúkajú šancu včasne zachytiť varovné signály a predchádzať hospitalizáciám. O revolučnej metóde telemonitoringu sme sa rozprávali s kardiológom Allanom Böhmom.

infarkt
Foto: Pixabay

„Srdce je svalová pumpa veľká asi ako päsť človeka. Čo mňa najviac fascinuje je vec, ktorú ako prvý objavil Leonardo da Vinci. On bol posadnutý vírmi a kreslil a aj skúmal vodné víry a zistil, že aj mnohé štruktúry v prírode sú usporiadané do vírov. Aj srdcová svalovina je usporiadaná do takejto závitnice a vďaka tomu je srdce asi najefektívnejšia pumpa, aká môže existovať,“ vysvetľuje kardiológ Böhm.

Srdce funguje nezávisle od mozgu vďaka vlastnému elektrickému vodivému systému, ktorý zabezpečuje jeho rytmické sťahy. Keď sa tento mechanizmus naruší, dochádza k srdcovému zlyhávaniu.

Príznaky srdcového zlyhávania

„Keď srdce zlyháva ako pumpa, znamená to, že nedokáže prečerpávať dostatok krvi do orgánov a dochádza k jej hromadeniu v tele. Pri ľavostrannom zlyhaní sa krv hromadí v pľúcach, čo spôsobuje dýchavicu. Pri pravostrannom zlyhaní sa krv zadržiava v dolných končatinách a dochádza k opuchom nôh,“ uviedol.

Medzi hlavné príznaky patrí únava, nevýkonnosť, dýchavičnosť a opuchy dolných končatín. Keď sa stav zhorší, môže dôjsť k akútnemu srdcovému zlyhaniu, ktoré je život ohrozujúce.

Rozdiel medzi akútnym a chronickým srdcovým zlyhávaním je v rýchlosti nástupu symptómov. „Keď tie symptómy vzniknú veľmi rýchlo, hovoríme o akútnom srdcovom zlyhávaní a to môže byť z minúty na minútu sa človek začne dusiť. Keď je to chronické srdcové zlyhávanie, tak tie symptómy sa vyvíjajú postupne v čase. Povedzme, že prvé mesiace sa človek začne zadýchavať po námahe, potom už pri malej námahe, neskôr už aj v pokoji alebo keď si ľahne a tak ďalej,“ opisuje.

Telemonitoring

Lekár zdôrazňuje, že srdcové zlyhávanie je nevyliečiteľné, ale liečbou sa dajú minimalizovať symptómy a zlepšiť kvalita života pacienta.

Nové technológie dnes umožňujú sledovanie pacienta na diaľku a včasné zachytenie zmien, ktoré by mohli viesť k hospitalizácii.

„Štyri roky dozadu som sa zaoberal výskumom fotopletyzmografického signálu, čo je vlastne signál, ktorý dnes monitoruje už každé smart zariadenie. Tento signál obsahuje informácie o plniacich tlakoch srdca. Zo štúdií vieme, že tieto tlaky začínajú stúpať už tri týždne pred akútnym zhoršením. Ak by sme vedeli monitorovať tieto plniace tlaky, tak už tri týždne pred týmto veľkým problémom by sme vedeli, že sa niečo deje. A vedeli by sme upraviť liečbu, trebárs zvýšiť dávku lieku na odvodnenie a zabrániť tak hospitalizácii,“ hovorí.

Jednoduché riešenie pre pacienta

Systém telemonitoringu funguje tak, že pacient pravidelne meria svoje parametre pomocou kompatibilného zariadenia. Jedným z takýchto zariadení je pulzný oxymeter, Dáta sa odosielajú na cloud, kde ich analyzuje umelá inteligencia. Ak sa zistia rizikové hodnoty, lekár môže okamžite reagovať.

„Momentálne monitorujeme viac než 150 pacientov a vďaka spolupráci so zdravotnými poisťovňami je táto služba dostupná bezplatne pre poistencov všetkých troch poisťovní. Kardiológovia nás môžu kontaktovať a zabezpečíme pre ich pacientov takýto monitoring,“ dodáva špecialista.

Výhody telemonitoringu

  • Včasná detekcia zhoršenia zdravotného stavu
  • Zníženie počtu hospitalizácií
  • Lepší manažment liečby
  • Pohodlné sledovanie zdravotného stavu z domova

Srdcové zlyhávanie je vážny stav, no moderné technológie môžu pacientom výrazne pomôcť zlepšiť kvalitu života a predchádzať vážnym komplikáciám.

Telemonitoring je budúcnosťou v starostlivosti o pacientov so srdcovým ochorením a na Slovensku sa už úspešne využíva.

Viac zaujímavostí si pozrite vo VIDEU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok