Zastavené vetry, zápcha, bolesť brucha – kedy už ide o život?

včera 11:52

Bolesť brucha môže signalizovať banálny problém, ale aj akútnu brušnú príhodu, ktorá si vyžaduje okamžitú operáciu. Ako rozpoznať varovné signály a ktoré príznaky môžu pacienta zmiasť? Vysvetľuje v relácii Zdravie na ta3 prednosta prvej chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, docent Marek Čambal.

brucho
Foto: FreePik

Podľa neho je akútne brucho patologický stav, ktorý vzniká náhle a má rýchlu dynamiku, čo znamená, že pacienta bez okamžitej liečby ohrozuje na živote. „Moji starší kolegovia nás učili, že nad akútnym bruchom nesmie slnko zapadnúť a vyjsť. Táto zásada hovorí o tom, že naozaj musíme veľmi rýchlo pristupovať k liečbe takýchto ochorení, pretože pokiaľ nepristúpime k správnej liečbe včas, ten pacient skutočne môže zomrieť," zdôraznil docent Čambal.

Typické príznaky akútneho brucha

Akútne brucho je závažný súbor diagnóz, ktoré vyžadujú rýchlu diagnostiku a liečbu. Medzi typické príznaky akútneho brucha patrí silná bolesť brucha rôzneho charakteru a intenzity, pocit na vracanie, vracanie, porucha pasáže gastrointestinálnym traktom (zastavené vetry, neodchádza stolica) a krvácanie do gastrointestinálneho traktu (vracanie krvi, čierna stolica).

Dôležité je vedieť o existencii „klamlivého zlepšenia" stavu, napríklad pri zápale slepého čreva, ktoré môže zmiasť lekára aj pacienta. „Pacient príde a povie, už mi je dobre. To klamlivé zlepšenie môže znamenať výrazné zhoršenie stavu," zdôrazňuje.

Diagnostika a liečba

Diagnostikovanie akútneho brucha si vyžaduje kombináciu fyzikálneho vyšetrenia, laboratórnych testov a zobrazovacích metód. „Nás učili, že najdôležitejšie je s pacientom sa porozprávať. On sám vám povie diagnózu, ktorá ho trápi," vysvetlil docent Čambal s tým, že fyzikálne vyšetrenie a anamnestický rozhovor ostávajú kľúčovými aj napriek moderným zobrazovacím metódam. Medzi často používané metódy patria CT, sonografia, magnetická rezonancia, endoskopia.

Akútne brucho môže byť spôsobené rôznymi chorobnými jednotkami, medzi ktoré patria napríklad zápalové ochorenia, ako sú zápal slepého čreva (apendicitída), zápal žlčníka (cholecystitída), divertikulitída, pankreatitída.

Apendicitída môže postihnúť všetky vekové skupiny, ale klinický obraz sa líši. U seniorov a veľmi malých detí môže byť atypický. Typické príznaky sú neurčitá bolesť okolo pupka, pocit na vracanie a následné presunutie bolesti do pravého podbruška.

„Typicky, ale to zasa neznamená, že u každého pacienta ten priebeh taký musí byť. Tak učebnicovo začína ako taká neurčitá bolesť okolo pupka," priblížil.

Akútne brucho si takmer vždy vyžaduje urgentný chirurgický zásah.

„V prípade apendicitídy odstraňujeme apendix, v prípade zápalu žlčníka treba odstrániť žlčník. Vždy odstraňujeme žlčník celý, pretože keby sme odstránili len kamienky, tak časom dôjde k tomu, že by sa vytvorili znovu. Ak je príčina ileus, závisí to od vyvolávajúcej príčiny. Niekedy sú to zrasty, najmä ak je nepriechodnosť spôsobená stavom po predchádzajúcich operáciách. Niekedy musíme časť čreva zobrať, niekedy je to nádor, ktorý musíme odstrániť," objasnil postup liečby docent Čambal.

Roky praxe

Chirurgia patrí k najnáročnejším medicínskym odborom, pri ktorom sa lekár neustále vzdeláva. „Kým z vás bude skutočne dobrý chirurg, potrvá 10 - 15 rokov," upozornil docent Čambal. V minulosti bol chirurgia prevažne doménou mužov, dnes sa čoraz viac do odboru hlásia aj ženy.

„V každom prípade pre ženu je to veľmi ťažká úloha, pretože ak chce zladiť toto náročné povolanie s rodinnými povinnosťami, tak je to fakt ťažké," dodal.

Prvá chirurgická klinika, ktorej docent Čambal šéfuje, je historicky najstaršou na Slovensku. Vznikla pred viac ako sto rokmi a považuje sa za kolísku slovenskej chirurgickej školy.

„Jej zakladateľ, profesor Kostlivý, prišiel na Slovensko z Čiech a vybudoval modernú medicínu, ktorá ovplyvnila celú generáciu slovenských chirurgov," vysvetlil docent Čambal.

Slovník:

  • Akútne brucho: Náhle vzniknuté ochorenie brušnej dutiny, ktoré si vyžaduje rýchlu diagnostiku a často aj chirurgický zákrok.
  • Apendicitída: Zápal červovitého prívesku slepého čreva.
  • Cholecystitída: Zápal žlčníka.
  • Pankreatitída: Zápal pankreasu (podžalúdkovej žľazy).
  • Divertikulitída: Zápal divertikulov na hrubom čreve.
  • Ileus: Črevná nepriechodnosť.
  • Peritonitída: Zápal pobrušnice, blany vystielajúcej brušnú dutinu.
  • Gastrointestinálny trakt: Tráviaca sústava, od pažeráka po konečník.
  • Endoskopia: Diagnostická a terapeutická metóda, pri ktorej sa do tela zavádza ohybný prístroj (endoskop) s kamerou.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok