Akademik Potočňák: Jej nepriateľom je ruský imperializmus. Čo je Gruzínska légia a zasahuje do politiky iných krajín?
Gruzínska národná légia sa v posledných dňoch stala predmetom kontroverzných tvrdení zo strany slovenskej vlády, ktorá ju obviňuje z údajného zasahovania do vnútorných záležitostí Slovenska. O jej úlohe, histórii a podstate sme sa rozprávali s Adamom Potočňákom, akademikom a odborným asistentom Katedry medzinárodných vzťahov a európskych štúdií Masarykovej univerzity v Brne.
Čo je Gruzínska légia a aký je jej pôvod?
Gruzínska légia (GL), celým názvom Gruzínska národná légia, je vojenská jednotka pôsobiaca na strane Ukrajiny v konflikte s Ruskom od jari 2014.
Vznikla krátko po anexii Krymu a vypuknutí bojov na Donbase. Založil ju Mamuka Mamulašvili, gruzínsky vojenský veterán, ktorý má za sebou dlhú históriu bojov proti Rusku.
„Začínal už ako teenager-dobrovoľník v rokoch 1991 – 1993 počas občianskej vojny v Gruzínsku, ktorá sa navyše časovo kryla so separatistickými konfliktmi v Abcházsku a Južnom Osetsku. V roku 2008 bojoval v radoch gruzínskej armády počas krátkej rusko-gruzínskej vojny,“ vysvetľuje Potočňák.
Po tejto vojne odišiel Mamulašvili z gruzínskej armády a v roku 2014 sa s ďalšími bývalými gruzínskymi vojakmi objavil na Ukrajine, kde založili Gruzínsku národnú légiu a zapojili sa do bojov proti separatistom a neskôr proti ruským jednotkám na Donbase.
Medzinárodná blamáž, Ficove bludy a vymyslený prevrat. Opozícia kritizuje, že premiér stratil kontakt s realitou
Fázy vývoja
V priebehu rokov Gruzínska légia prešla viacerými fázami vývoja.
„Na samom začiatku to bola malá jednotka dobrovoľníkov (pár desiatok osôb), ktorí boli ochotní bojovať na strane Ukrajiny. Ukrajinská armáda bola vtedy, tesne po revolúcii, v dezolátnom stave po všetkých stránkach. Na Donbas brali ako dobrovoľníka pomaly každého, kto mal ruky, nohy a prihlásil sa,“ približuje Potočňák.
V tejto počiatočnej fáze sa légia koordinovala s ukrajinskou armádou, no nebola jej formálnou súčasťou. To sa zmenilo v roku 2016, keď sa rozrástla a stala sa súčasťou 25. motorizovaného práporu „Kyjevská Rus“ v štruktúre ukrajinskej armády.
Od tohto momentu pôsobí ako oficiálna vojenská jednotka pod velením Kyjeva, pričom v jej radoch už neslúžia len Gruzínci, ale aj dobrovoľníci z ďalších krajín – Talianska, Francúzska, USA či Ukrajiny.
Je taktiež veľmi aktívna na všetkých sociálnych sieťach, má aj vlastný web.
Kde všade pôsobila?
Hlavné bojiská, na ktorých sa Gruzínska légia zapojila do konfliktu, sa menili podľa vývoja vojny.
„V minulosti primárne Donbas, po februári 2022 primárne Kyjevská oblasť (ako súčasť teritoriálnej obrany), neskôr, po ukrajinských protiofenzívach, sa vrátili na Donbas a do Charkovskej oblasti. Údajne mali byť aj pri ofenzíve do ruskej Kurskej oblasti,“ vymenúva odborník.
Adam Potočňák pripomenul, že o jej prepojení s ukrajinskými spravodajskými službami sa hovorilo už viackrát aj v minulosti, najmä od roku 2016.
Ukrajinskí spravodajci akékoľvek prepojenia popierajú, čo je však vzhľadom na podstatu spravodajských služieb podľa Potočňáka logické.
Zároveň upozorňuje, že légia nepôsobí ako jedna kompaktná jednotka na jednom mieste. „Rôzne elementy Gruzínskej légie (jednotlivé družstvá, čaty, roty...) môžu byť v jednom čase roztrúsené na viacerých miestach.“
Premiér Fico opäť straší prevratom, dôkazy však stále neukázal. Tvrdí, že ich má tajná služba
Obvinenia zo zasahovania do politiky
V minulosti bola légia obviňovaná z podnecovania protestov v Gruzínsku. "Aktuálna gruzínska vláda obvinila GL z podnecovania protestov a snáh zvrhnúť ju," povedal Potočňák.
Zároveň pripomína, že Gruzínska légia čelila aj ďalším podobným obvineniam.
„V roku 2017 jeden taliansky dokument pripisoval zodpovednosť za udalosti na Majdane gruzínsko-litovskému tímu snajperov, pričom tými Gruzíncami mali byť práve ľudia z Gruzínskej légie napojení na exprezidenta Saakašviliho,“ uvádza Potočňák.
Jednotka sa však nikdy oficiálne neprihlásila k žiadnym aktivitám súvisiacim s politickými prevratmi či revolúciami.
Má Gruzínska légia kapacity zasahovať do diania v iných krajinách?
Jednou z hlavných otázok je, či má táto vojenská jednotka reálnu kapacitu a záujem zasahovať do vnútropolitického diania v zahraničí.
„Pokiaľ ide všeobecne o záujem, tak minimálne vo vzťahu ku gruzínskym vládam od roku 2012 – teda kontinuálnym vládam strany Gruzínsky sen – je logické, ak by Gruzínska légia mala záujem na ich páde a výmene. Gruzínska légia totiž túto stranu a jej vlády považuje za striktne pro-ruské.“ hovorí Potočňák.
Zároveň pripomína, že existencia záujmu, bez ďalších dôkazov, nedokazuje automaticky reálnu schopnosť takúto operáciu uskutočniť.
Ukrajinská vojenská rozviedka odmieta Ficove obvinenia z prevratu: Európski politici by mali vážiť svoje slová
Jednoznačný nepriateľ
Nepriatelia Gruzínskej légie sú podľa Potočňáka jednoznační: "Za jednoznačného a neoddiskutovateľného nepriateľa považuje Gruzínska légia Ruskú federáciu, resp. ako to oni pomenúvajú - ruský imperializmus - reprezentovaný aktuálne Kremľom, či režimom Vladimira Putina. To je pre Gruzínsku légiu nepriateľ na život a na smrť," Moskva už v roku 2024 zaradila GL medzi teroristické organizácie.
Nateraz chýbajú dôkazy
Hoci Gruzínska légia odmieta akékoľvek zapojenie do diania na Slovensku, vláda Roberta Fica trvá na svojich tvrdeniach a jej veliteľovi zakázala vstup do krajiny.
Zatiaľ však neboli predložené žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by tieto obvinenia potvrdzovali. Premiér Fico v nedeľu uviedol, že v súvislosti s údajne pripravovaným prevratom už malo byť začaté trestné stíhanie.
Gruzínska légia naďalej pôsobí vo vojne na Ukrajine a pre Rusko predstavuje jedného z mnohých nepriateľov – čo potvrdzuje aj jej zaradenie na zoznam „teroristických organizácií“ v Ruskej federácii.
Pozrite si tiež reportáž z 1. februára. Ukrajinská vojenská rozviedka sa ostro ohradila voči obvineniam slovenskej vlády, podľa ktorých mala stáť za pokusom o štátny prevrat na Slovensku: