Premiér Fico opäť straší prevratom, dôkazy však stále neukázal. Tvrdí, že ich má tajná služba
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v relácii Politika 24 na Joj 24 opäť hovoril o údajnom pripravovanom prevrate, no stále nepredložil žiadne konkrétne dôkazy.
Tvrdí však, že tajná služba disponuje informáciami, ktoré potvrdzujú, že „bol záujem násilným spôsobom zvrátiť mocenské pomery“.
„Čo iné mali povedať na ukrajinskom ministerstve obrany?“ reagoval na vyjadrenie Ukrajiny, ktorá odmietla, že by Gruzínska légia bola pod jej velením.
Fico v relácii zdôraznil, že v prípade údajného pripravovaného prevratu už bolo začaté trestné stíhanie.
Fico zopakoval obvinenia
Fico opäť zopakoval, že táto vojenská jednotka mala zohrávať úlohu v destabilizácii situácie na Slovensku.
Neponúkol však žiadne nové dôkazy a opakoval tvrdenia, ktoré prezentoval už v piatok, vrátane údajných spojení medzi Gruzínskou légiou a organizátormi protestov.
Opozícia Ficove tvrdenia považuje za súčasť stratégie na odvrátenie pozornosti od problémov vlády.
"Buď začnete trestné stíhanie vo veci alebo proti konkrétnej osobe. V tomto prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci. Vrátim sa k pánovi prezidentovi, pán prezident sám, keďže sledoval situáciu, sa rozhodol navštíviť Slovenskú informačnú službu. Navštívil ju a počas tejto návštevy dostal informácie, ktoré označil ako mimoriadne vážne," uviedol Fico. Zároveň priblížil, že prezident SR Peter Pellegrini mu následne telefonoval a navrhol zvolanie Bezpečnostnej rady SR. "Vy si myslíte, že prezident by iba tak došiel za mnou a povedal mi: 'Pán premiér, zvolaj bezpečnostnú radu'?" argumentoval predseda vlády.
Fico opätovne spomenul, že v spojitosti s prípadom je jeden človek aktuálne v azylovom konaní a štát pripravuje jeho vyhostenie. Desiatim ľuďom bol zároveň zakázaný vstup na Slovensko vrátane Mamuku Mamulašviliho, šéfa Gruzínskej národnej légie.
Ukrajinská vojenská rozviedka odmieta Ficove obvinenia z prevratu: Európski politici by mali vážiť svoje slová
Schôdza k voľbe predsedu parlamentu? Možno budúci týždeň
Fico sa vyjadril aj k politickej situácii v Národnej rade SR. Na schôdzi, ktorá sa začína v utorok (4. 2.), podľa neho nie je možné meniť program, pretože ide o mimoriadnu schôdzu.
Týmto reagoval na návrh SNS, ktorá chcela zaradiť do programu aj voľbu nového predsedu parlamentu. „Beriem to na vedomie,“ povedal Fico s tým, že je možné, že na budúci týždeň sa zvolá ešte jedna mimoriadna schôdza venovaná práve tejto téme.
Pripustil, že na budúci týždeň by sa mohla zvolať ešte jedna mimoriadna schôdza k voľbe šéfa NR SR. Vyzdvihol Dankove vyhlásenia a ústupky týkajúce sa i voľby šéfa NR SR. Označil ich za stabilizujúce situáciu v koalícii.
Koalícia však stále rieši problém s krehkou väčšinou, čo môže ovplyvniť aj plánované voľby predsedu NR SR.
Bradatý Gruzínec mal zvrhnúť vládu? Čo bude ďalej? Jednorožce a hadojašteri? Pýtal sa Valášek. Ste smiešny, reagoval Kaliňák
Mimoriadna schôdza a nepokoje v kluboch
Premiér si myslí, že mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k zdravotníckemu a stavebnému zákonu sa podarí otvoriť.
Myslí si, že obsah schôdze, ktorá sa má začať v utorok (4. 2.), je tak vážny, že poslanci by mali byť uznášaniaschopní. Avizoval, že v marci by mala byť riadna schôdza a dovtedy by si mali lídri strán SNS a Hlas-SD vyriešiť situáciu vo svojich poslaneckých kluboch.
"Je to na predsedovi Hlasu-SD Matúšovi Šutajovi Eštokovi a predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, aby to vyriešili. Neprenášajte túto zodpovednosť na mňa. Mne neodišli poslanci, naopak, my sme ešte jedného poslanca, Dušana Muňka, museli ponúknuť SNS, aby mohla mať vôbec poslanecký klub," povedal s tým, že Smer-SD je v súčasnej koalícii základom stability.
Fico ocenil, že Danko aj Šutaj Eštok sa snažia situáciu riešiť. Nerozumie však vylúčeniu Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša z Hlasu-SD. Myslí si, že sa malo s nespokojnými členmi intenzívne rokovať, no prišlo k veľmi ľahkému rozhodnutiu. "Pri 79 je strata každého jedného poslanca veľmi vážna," podotkol. Mieni, že v politike je problémom aj to, že strany dávajú na svoje kandidátne listiny neoverených ľudí.
Stretnutie s prezidentom
Fico povedal v relácii aj to, že prijal pozvanie na okrúhly stôl k zahraničnopolitickej orientácii SR, ktorý zvolal prezident Peter Pellegrini.
Zároveň okomentoval rozhodnutie opozičných PS a SaS nezúčastniť sa na stretnutí. Myslí si, že sa boja konfrontácie, pretože by ukázala, že ich vyjadrenia o obavách z vystúpenia SR z EÚ sú klamlivé.
Cesta do Bruselu
Premiér v pondelok (3. 2.) odcestuje do Bruselu na neformálny samit členských štátov Európskej únie (EÚ).
Vo štvrtok mal Fico v Bruseli rokovať so zástupcami Európskej komisie o ukrajinskom rozhodnutí zastaviť tranzit plynu na Slovensko. Podľa pôvodného plánu sa mal okrem iného stretnúť tiež s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou.
Vzdušný priestor nad Belgickom bol asi hodinu uzavretý, preto sa lietadlo s premiérom otočilo a vrátilo na Slovensko.
Fico v piatok kritizoval zahraničné zasahovanie, vyhlásil, že Slovensko čelí hrozbe prevratu: