Hľadá sa šéf SNG s nutnosťou riadiť knižnicu. Šimkovičovej rezort zverejnil inzerát s chybnou požiadavkou

Po troch neúspešných pokusoch obsadiť post riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) sa ministerstvo kultúry rozhodlo vyhlásiť výberové konanie. Úspešný kandidát sa tak stane štvrtým riaditeľom za posledný rok.

Martina Šimkovičová
Foto: TASR/Daniel Stehlík

Uchádzači musia okrem iného predložiť koncepciu rozvoja a riadenia, avšak v oznámení zverejnili mätúcu požiadavku. Ministerstvo totiž zaujímala koncepcia riadenia Slovenskej národnej knižnice. Na chybu v upozornila poslankyňa Zora Jaurová (PS).

„Už to chápem. Ministerstvo, Ktoré Nevie Ani Napísať Inzerát (MKNANI),“ napísala Jaurová v statuse na sociálnej sieti.

Rezort už medzičasom chybu v inzeráte opravil.

Zamestnanci podali hromadné výpovede

Viac ako stovka zamestnancov Slovenskej národnej galérie podali výpovede. Odchod z inštitúcie je reakciou na kroky dočasného generálneho riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja, jeho predchodcov a nečinnosť ministerstva kultúry. Informovali o tom na pondelkovej tlačovej konferencii (27. januára) iniciátorky hromadnej výzvy na ochranu inštitúcie.

"Za uplynulých takmer šesť mesiacov sa na poste riaditeľa SNG vystriedali traja ľudia, ktorých kompetencie, záujmy ani skúsenosti nezodpovedajú pozícii štatutára vrcholnej zbierkovej inštitúcie," uviedla Klára Hudáková.

Súčasného dočasného šéfa SNG i jeho predchodcov označila za neznalých predpisov, pravidiel a zákonov, ktoré ovplyvňujú praktický chod galérie, financovanie, pracovno-právne vzťahy či prezentáciu doma i v zahraničí.

Zahraničné inštitúcie rušia spoluprácu

Domáce a zahraničné inštitúcie, umelci a odborníci chcú podľa Hudákovej so SNG spolupracovať čoraz menej. "Zahraničné múzeá sa nám už boja požičiavať svoje diela, problém je aj v tom, že dlhoroční partneri, ktorí nás doteraz finančne podporovali, už od podpory odstúpili," vyhlásila a za problematickú označila i Niňajovu komunikáciu so zamestnancami či bezdôvodné zdržovanie administrácie procesov a projektov.

"Naše výpovede nevnímame len ako vyjadrenie občianskeho postoja, ale ide o jasné upozornenie na to, že kolaps inštitúcie začal a my sa na tom odmietame podieľať," vyhlásila Hudáková s tým, že riaditeľky úsekov i radoví zamestnanci už nie sú ochotní pracovať v prostredí, "kde sa porušujú zákony, ignorujú základné princípy riadenia verejnej inštitúcie, pochybne sa narába s verejnými financiami a kde sa skúsení odborníci a odborníčky stávajú obeťou účelových rozhodnutí".

Iniciátorky podčiarkujú, že najzásadnejšími problémami SNG sú zmeny organizačnej štruktúry, nelegálne postupy v tvorbe nových zamestnaneckých zmlúv či kolaps výstavného plánu na rok 2025.

Od apríla podľa vyjadrení Zuzany Dzurdzíkovej prestanú fungovať digitálne služby a kníhkupectvo SNG, ohrozená má byť činnosť umenovednej knižnice, odchodom zamestnancov majú byť oslabené aj vzdelávacie a sprievodné programy či návštevnícky servis.

Pozrite si reportáž o výpovediach v SNG z 27. januára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok