Svetový obchod s tovarom umožnil blahobyt nás všetkých. Trumpove clá ho ohrozujú, varoval nemecký kancelár Scholz
Nemecký sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz varoval pred dopadom amerických ciel na svetový obchod. Informoval o tom v nedeľu (2.1.) berlínsky denník BZ.
Predák opozičnej konzervatívnej únie CDU / CSU a možný budúci kancelár Friedrich Merz uviedol, že ho americké clá uvalené na Kanadu, Mexiko a Čínu znepokojujú.
„Svetová výmena tovaru sa ukázala ako veľký úspech, ktorá umožnila blahobyt náš všetkých,“ povedal Scholz, ktorý dnes navštívil britského premiéra Keira Starmera.
„Preto je dôležité, aby sme teraz svet nerozdeľovali colnými bariérami, ale aby sme globálnu výmenu tovarov a služieb umožnili aj v budúcnosti,“ dodal.
Merz nesúhlasí
Merz, ktorého únia CDU/CSU je podľa prieskumov pred predčasnými parlamentnými voľbami 23. februára najväčšou politickou silou v Nemecku, sa domnieva, že americké clá v konečnom dôsledku doľahnú na amerických spotrebiteľov.
„Clá nikdy neboli dobrým nápadom na riešenie sporov v obchodnej politike,“ povedal Merz na predvolebnom zjazde jeho Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá s bavorskou sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou (CSU) tvorí spoločný konzervatívny blok.
Podľa Merza možno očakávať, že dopady ciel na Američanov vyvolajú nespokojnosť verejnosti. Americký prezident Donald Trump, ktorý clá na Mexiko, Kanadu a Čínu uvalil, pohrozil podobným krokom aj Európskej únii. Merz už kvôli tomu vyzval únijných predstaviteľov, aby jednotne začali s USA vyjednávať.
Trump v sobotu podpísal nariadenie o uvalení cla vo výške 25 percent na tovar dovážaný z Kanady a Mexika a desať percent nad rámec existujúcich ciel na dovoz z Číny. V prípade Kanady spojené štáty urobili výnimku na dovoz energetických produktov, na ktoré je uvalené desaťpercentné clo.
Problém majú nemecké automobilky
Clá na dovoz z Mexika do USA sú podľa agentúry DPA zlou správou okrem iného pre nemecké automobilky, ktoré zo svojich mexických závodov dodávajú automobily na americký trh. Automobilky Volkswagen, Audi a BMW majú v Mexiku vlastné závody, zatiaľ čo Mercedes-Benz vyrába v Mexiku automobily v spoločnom podniku s japonskou automobilkou Nissan, píše DPA.
Analytik Stefan Hecht z poradenskej spoločnosti Advyce & Company predpokladá, že firmy kvôli clám minimálne časť výroby presunú do USA.
VIDEO: "Heil Tesla". Muskov kontroverzný pozdrav spustil vlnu kritiky, svieti aj na fabrike jeho automobilky
„Ako globálne pôsobiaci výrobca automobilov sledujeme vývoj v USA veľmi pozorne a posudzujeme možné dopady na automobilový priemysel a náš podnik v súvislosti s ohlásenými clami na dovoz z Kanady a Mexika do Spojených štátov,“ povedal agentúre DPA hovorca Volkswagenu.
„Spoliehame sa na to, že medzi obchodnými partnermi sa budú viesť konštruktívne rozhovory s cieľom zabezpečiť istotu pri plánovaní a hospodársku stabilitu a vyhnúť sa obchodnému konfliktu,“ dodal.
Závod Volkswagenu v mexickom meste Puebla je podľa agentúry Reuters najväčšou automobilovou fabrikou v Mexiku. Predvlani tento závod vyrobil takmer 350 000 vozidiel a všetka jeho produkcia bola určená na vývoz do Spojených štátov.
Analytici z banky Stifel odhadli, že zhruba dve tretiny áut, ktoré Volkswagen predáva v USA, sa v prípade zavedenia ciel na dovoz z Mexika stanú nekonkurencieschopnými, píše Reuters. Súčasťou koncernu Volkswagen je tiež Škoda Auto, ktorá však na automobilovom trhu v Spojených štátoch nepôsobí.
O situácii v nemeckej politike sme sa rozprávali analytikom spravodajského serveru Seznam Zprávy s Martinom Jonášom: