VIDEO: "Heil Tesla". Muskov kontroverzný pozdrav spustil vlnu kritiky, svieti aj na fabrike jeho automobilky

Zdvihnutá pravica amerického miliardára rozdelila spoločnosť. Extrémisti po celom svete vyzdvihujú kontroverzný pozdrav Elona Muska, ktorý mnohí označili za hajlovanie. V krajinách, ktoré zažili nacizmus či fašizmus, neostalo jeho gesto bez odozvy.

Elon Musk
Foto: X/Zentrum für Politische Schönheit

Ostro zareagovali v Nemecku a Taliansku, v kolískach zrodu totalitných ideológií 20. storočia. V Miláne zavesili dole hlavou vrece plné odpadkov s podobizňou najbohatšieho muža planéty. Symbolicky na mieste, kde bolo po konci druhej svetovej vojny vystavené telo Benita Mussoliniho. Informoval o tom spravodajský web Newsweek.

Kontroverzný pozdrav v priamom prenose

Najbohatší muž sveta a blízky spojenec novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa čelil obvineniam, že počas prejavu vo washingtonskej Capital One Arene dvakrát zdvihol pravicu a zahajloval.

Hoci dôvody svojho neštandardného pozdravu miliardár nevysvetlil, gesto pripomínajúce nacistický pozdrav sa rýchlo dostalo na titulky novín po celom svete.

„Chcem vám len poďakovať za to, že ste to dokázali,“ povedal Musk počas svojho vystúpenia s odkazom na suverénne Trumpovo víťazstvo v prezidentských voľbách. Následne si udrel rukou do hrude a prudko ju vystrel hore s dlaňou smerujúcou nadol.

„Moje srdce je s vami,“ dodal a otočil sa, aby rovnakým gestom pozdravil priaznivcov na opačnej strane arény.

Pozrite si súvisiacu reportáž.

Aktivisti neostali ticho

Muskovo správania najviac pobúrilo Nemcov. Z mníchovského múzea Deutsches Museum okamžite odstránili jeho portrét. Vedenie sa rozhodlo zakryť Muskovu podobizeň, ktorá visela v rámci panelu „Vizionári minulosti a budúcnosti“.

Ticho však neostali ani aktivisti. Obraz hajlujúceho Muska sa objavil na fasáde Gigafactory Tesly v Berlíne spolu s nápisom „Heil Tesla“. Na sídle berlínskej továrne bol premietnutý aj ďalší odkaz, ktorý zobrazoval slovo „Bojkot“ spolu s logom Tesly.

K zodpovednosti za kontroverznú projekciu na budove jeho nemeckej pobočky sa na sociálnej sieti X prihlásili dve ľavicové aktivistické skupiny - Led By Donkeys zo Spojeného kráľovstva a nemecké Centrum pre politickú krásu.

Led By Donkeys sú britskí aktivisti, ktorí kreatívnym spôsobom upozorňujú na kontroverzné správanie politických špičiek. Pozornosť si získali premietaním výrokov a tweetov svetových lídrov na budovy, pričom spočiatku sa zameriavali výhradne na témy súvisiace s brexitom.

Centrum pre politickú krásu je nemecká aktivistická skupina založená v roku 2009. Provokatívnym spôsobom upozorňuje na riešenie politickej apatie, pričom primárne sa zameriava na výroky a skutky popierajúce nacizmus a existenciu holokaustu.

Je to hoax, reagoval miliardár

Musk tvrdenia o úmyselnom hajlovaní odmietol a vyzval ľudí, aby jeho konanie príliš neanalyzovali.

Na sieti X označil prirovnanie k nacistickému gestu za hoax: „Úprimne, potrebujú lepšie špinavé triky. Útok typu ‘každý je Hitler’‚ je už príliš únavný“.

Liga proti hanobeniu (ADL) na sociálnej sieti X upozornila na nešikovné gesto, ktoré však podľa nich nebolo nacistickým pozdravom. Vo vyhlásení upriamila pozornosť na narastajúce napätie v spoločnosti a vyzvala ľudí na väčší prejav tolerancie. Tento moment by mal podľa nich byť príležitosťou na nový začiatok a spoločné úsilie o jednotnú budúcnosť.

Profesor komunikácie na Americkej univerzite Kurt Braddock, ktorý študuje extrémizmus, radikalizáciu a terorizmus, sa pre agentúru Associated Press vyjadril jednoznačne: „Viem, čo som videl a viem, aká bola reakcia medzi členmi extrémnej pravice vrátane neonacistov.“

Z vrcholového biznisu do vysokej politiky

Novozvolený americký prezident po voľbách oznámil, že podnikateľ Elon Musk povedie novozriadené Oddelenie pre efektivitu vlády (Department of Government Efficiency/DOGE).

Očakáva sa, že Musk sa bude v zverenej administratíve výrazne angažovať a na "ministerstve efektivity" uskutoční rozsiahlu štrukturálnu reformu na redukciu vládnych výdavkov a zefektívnenie podnikateľského prístupu k vláde.

Muskove spoločnosti ako Tesla, SpaceX a sociálna sieť X však majú rôzne väzby na americkú vládu, čím je podľa kritikov vystavený potenciálnemu konfliktu záujmov. Veľké spoločnosti sa preto obávajú, že oddelenie pod jeho vedením povedie k netransparentnosti a monopolizácii podnikateľského prostredia v USA.

Pozrite si reportáž o Muskovej podpore nemeckej krajne pravicovej strany AfD z 10. januára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok