Sankcie fungujú: Rubeľ slabne, inflácia rastie. Údajom Kremľa nemožno veriť, tvrdí odborník

V Rusku hrozí vlna firemných bankrotov, varujú tamojší ekonómovia. Podniky totiž drvia drahé úvery. Táto správa prichádza v čase, keď Európa predĺžila sankcie proti Rusku o ďalší polrok. Viacerí politici zo Smeru či SNS pritom tvrdia, že nefungujú. O tejto téme sme sa rozprávali s analytikom Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Viliamom Páleníkom.

Rusko, Kremeľ
Foto: TSAR/AP

Sankcie ako súčasť vojnového tlaku

Podľa Páleníka je potrebné na ruskú ekonomiku nazerať ako na vojnovú. „Ekonomika sa musí podriadiť vojne v každej krajine, a v direktívne riadenej krajine je to úplne bez diskusie,“ vysvetlil analytik.

Zmrazenie aktív sa dotýka nielen bohatých jednotlivcov, ale aj fondu národného bohatstva, ktorým Rusko financuje vojnové operácie. „Tie sankcie postupne nabehli, prvé začali už v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym,“ pripomenul Páleník s tým, že ich cieľom je sťažiť Rusku financovanie vojny.

Hoci sa očakávalo, že sankcie budú mať väčší dopad, podľa Páleníka nemožno povedať, že by nefungovali. „Sankcie rozhodne fungujú,“ zdôraznil, pričom dodal, že bez nich by Rusko bolo vo vojne oveľa úspešnejšie. Problémom však zostáva ich uplatňovanie. „Nedôsledne sa implementujú, a zároveň ruská administratíva a podnikatelia preukázali mimoriadnu schopnosť ich obchádzať,“ upozornil analytik.

Ekonomické ukazovatele pod drobnohľadom

Podľa Páleníka nemožno dôverovať všetkým údajom, ktoré Moskva zverejňuje. „Počas vojny sa všetko musí podriadiť vojne, aj štatistika,“ upozornil. Napriek tomu základné parametre ruskej ekonomiky nevyzerajú zle – hospodársky rast pretrváva a nezamestnanosť zostáva na nízkej úrovni. „Nezabudnime, že zbrojná výroba je súčasťou HDP a aj hospodárskeho rastu,“ dodal.

Inflácia je však v Rusku trojnásobná oproti Slovensku, pričom centrálna banka reaguje vysokými úrokovými sadzbami. „Základný úrok presiahol 20 %, je extrémne vysoký,“ upozornil Páleník. To však sťažuje prístup firiem k úverom a obmedzuje investície. „Také vysoké úrokové miery likvidujú podnikateľské prostredie,“ dodal.

Hrozba firemných bankrotov

Ruské podniky čelia vážnym problémom kvôli drahým pôžičkám, čo môže viesť k bankrotom. Zdravé firmy môžu prepadnúť do finančných problémov, zatiaľ čo tie s „lepšou“ politickou pozíciou môžu dostať výhody.

Zároveň sa v krajine prehlbuje sociálna nerovnosť. Kým v Moskve sú mzdy porovnateľné so Slovenskom, v chudobnejších oblastiach sú platy veľmi nízke. „V Moskve sú lepšie platy a nižšie ceny v hypermarketoch, ale v odľahlých regiónoch je situácia dramaticky horšia,“ upozornil analytik.

Čo čaká ruskú ekonomiku?

Páleník varuje, že Rusko bude čeliť narastajúcim problémom. „Odhaduje sa, že fond národného bohatstva by mohol vydržať do jesene tohto roka,“ upozornil. Slabnúci rubeľ, rastúca inflácia a vysoké úrokové sadzby obmedzujú manévrovací priestor ruského hospodárstva.

„Ekonomika sa bude musieť ešte viac podriadiť vojne. Môžeme očakávať ďalšie direktívne zásahy, ako zastropovanie cien alebo prídelový systém na nedostatkový tovar,“ predpovedá odborník. Neistota ohľadom budúcnosti vojny navyše komplikuje vyhliadky na hospodársku stabilitu.

Hoci ruská ekonomika nekolabovala, čelí vážnym problémom, ktoré sa budú v najbližších mesiacoch prehlbovať. Sankcie síce neochromili Rusko tak, ako sa pôvodne očakávalo, no významne mu sťažili financovanie vojny. „Táto vojnová ekonomika je dobre riadená, ale jej možnosti nie sú neobmedzené,“ dodal na margo Páleník.

Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok