VIDEO: Putin nedokázal uveriť vlastným ušiam, keď počul, koľko sa zarába v Moskve. Musí to byť viac, tvrdil
Ruský prezident Vladimir Putin zostal prekvapený z mesačného zárobku priemerného obyvateľa Moskvy. Na informáciu o mzde, ktorú mu poskytol primátor hlavného mesta Ruska Sergej Sobjanin, zareagoval slovami „To nie je možné. Musí to byť viac“.

Vyplýva to z videa, ktoré na sociálnej sieti X zverejnil bývalý poradca ukrajinského ministra zahraničných vecí Anton Geraščenko.
„Počas zasadnutia správnej rady Moskovskej štátnej univerzity sa pýtal na priemerný plat v Moskve, na čo dostal odpoveď 140 000 – 160 000 rubľov,“ doplnil k príspevku. V prepočte ide o sumu 1 400 až 1 600 eur.
„Priemerná mzda je 160-tisíc rubľov,“ zopakoval Sobjanin. Na jeho slová reagoval rektor univerzity Viktor Sadovničij a uviedol, že mzda na škole je priemerne 180-tisíc rubľov, teda približne 1 800 eur. „Takže plán bol splnený, to je dôležité,“ odpovedal rozpačito Putin.
Realita je horšia
Čísla, ktoré ruskému prezidentovi poskytol Sobjanin, sú však pravdepodobne takisto prehnané. Jeden z najväčších ruských portálov na vyhľadávanie pracovných pozícií Gorodrabot uvádza, že priemerná moskovská mzda je len 80 000 - 100 000 rubľov, teda o niečo menej ako 800 - 1 000 eur.
Slovenskú delegáciu prijal šéf ruskej Štátnej dumy. Danko ocenil ekonomický progres Ruska pod vedením Putina

Moskva je pritom najbohatším regiónom Ruska. V iných zanedbanejších regiónoch krajiny sú mzdy oveľa nižšie. Celoštátna priemerná mzda sa pohybuje na úrovni okolo 70 000 rubľov, teda takmer 700 eur.
Ekonomika začína krívať
Ako sme pred časom informovali, ruská ekonomika, ktorá sa v posledných dvoch rokoch dokázala udržať napriek západným sankciám, čelí rastúcim problémom. Nedostatok pracovných síl a vysoké úrokové sadzby obmedzujú podnikateľské aktivity, čo zvyšuje tlak na Kremeľ, aby zvážil diplomatické riešenie vojny na Ukrajine.
Ekonomika Ruska začína škrípať, tvrdia zdroje blízke Kremľu. Putin je vraj frustrovaný a zaujíma ho ukončenie vojny

Americký prezident Donald Trump tiež varoval, že ak Rusko čoskoro neuzavrie dohodu o ukončení vojny, Spojené štáty môžu uvaliť ďalšie clá a sankcie na ruský export. Kremeľ síce odmieta, že by sankcie zásadne ovplyvňovali ekonomiku, no podľa zdrojov z prostredia Kremľa Putin už na stretnutiach s ruskými podnikateľmi vyjadruje frustráciu z negatívnych dopadov vojny.
Vysoké úrokové sadzby (aktuálne na úrovni 21 %) sú predmetom ostrej kritiky ruských oligarchov vrátane šéfov Rosneftu, Rostechu a Sberbank, ktorí varujú pred hospodárskou stagnáciou.
Narastajúce ekonomické napätie a nespokojnosť elít naznačujú, že časť ruského vedenia považuje diplomatické ukončenie konfliktu za čoraz žiadanejšie.
Európska únia naviac predĺžila platnosť sankcií proti Rusku: