Ekonomika Ruska začína škrípať, tvrdia zdroje blízke Kremľu. Putin je vraj frustrovaný a zaujíma ho ukončenie vojny
Ruský prezident Vladimir Putin je čoraz viac znepokojený problémami ruskej vojnovej ekonomiky. Agentúre Reuters to povedalo päť zdrojov oboznámených so situáciou, ktoré však hovorili pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť situácie v Rusku.
Správa prichádza v čase, keď americký prezident Donald Trump hrozí Rusku novými sankciami, ak nebude čoskoro uzavretá dohoda o ukončení vojny na Ukrajine.
Ruská ekonomika, ktorá sa vo veľkej miere opiera o vývoz ropy, plynu a ďalších surovín, v uplynulých dvoch rokoch vykazovala solídny rast napriek sankciám, ktoré na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu uvalili západné krajiny.
V poslednom čase však ekonomickú aktivitu brzdí nedostatok pracovných síl a vysoké úrokové sadzby, ktorými sa ruská centrálna banka snaží obmedziť infláciu. To podľa zdrojov prispelo k tomu, že časť ruských elít považuje za žiaduce ukončiť vojnu diplomatickou cestou.
Peskov upokojuje
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes v reakcii na správu agentúry Reuters uviedol, že ruská ekonomika napriek niektorým problematickým faktorom zostáva stabilná a udržiava si relatívne vysoké tempo rozvoja. Dodal, že Kremeľ nevidí nič nové na stredajšej Trumpovej vyhrážke, že na Rusko uvalí vysoké clá a ďalšie sankcie.
Ako sa rozhodne Putin, bude rokovať s Ukrajinou? Na Rusko môžu byť uvalené sankcie a clá, naznačil Trump
„Dohodnite sa teraz a zastavte tú smiešnu vojnu! Bude to len horšie. Ak neuzavrieme dohodu, a to čoskoro, nemám inú možnosť ako uvaliť vysoké dane, clá a sankcie na čokoľvek, čo Rusko predá do Spojených štátov,“ napísal Trump v stredu na svojej sieti Truth Social. Varoval tiež, že ruská ekonomika mieri do „veľkých ťažkostí“.
„Rusko má samozrejme ekonomický záujem na dojednaní diplomatického ukončenia tohto konfliktu,“ uviedol podľa Reuters bývalý námestník šéfa ruskej centrálnej banky Oleg Vjugin.
Frustrovaný je údajne už aj Putin
Podľa jedného zo zdrojov oboznámených s uvažovaním Kremľa sa Putin domnieva, že už boli splnené kľúčové ciele vojny na Ukrajine, napríklad oslabenie ukrajinskej armády. Uvedomuje si pritom, aký tlak vytvára vojna na ruskú ekonomiku, napríklad v podobe negatívnych dopadov vysokých úrokových sadzieb na podnikateľské aktivity.
Podľa dvoch zdrojov oboznámených s diskusiami o ekonomike v Kremli sa Putinova frustrácia jasne prejavila na decembrovom stretnutí s podnikateľskými špičkami, na ktorom prezident ostro kritizoval najvyšších ekonomických činiteľov. Jeden z týchto zdrojov uviedol, že Putin bol viditeľne rozladený, keď počul o obmedzovaní súkromných investícií kvôli vysokým nákladom na úvery.
Šestnásty balík sankcií by mohol zahŕňať úplný zákaz ruského plynu aj LNG. Desať členov už zdvihlo ruku
Vysoké úrokové sadzby verejne kritizovali napríklad šéf ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin, šéf zbrojárskeho konglomerátu Rostych Sergej Čomezov, magnát Oleg Děripaska pôsobiaci v sektore spracovania hliníka či najväčší akcionár oceliarní Severstaľ Alexej Mordašov, píše Reuters.
Ruská centrálna banka v decembri ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 21 percentách, hoci analytici očakávali zvýšenie na 23 percent. Centrálna banka je zo zákona nezávislou inštitúciou a Putin dával v minulosti jej guvernérke Elvire Nabiullinovej pri rozhodovaní o menovej politike voľnú ruku.
Podľa analytikov však teraz tlak zo strany vplyvných podnikateľských kruhov dosiahol úroveň, ktorú už nie je možné ignorovať.
Tlak oligarchov
Deň pred decembrovým zasadnutím centrálnej banky vyzval Putin na „vyvážené“ rozhodnutie o úrokových sadzbách. Tlak na Nabiullinovú, aby nepokračovala vo zvyšovaní úrokových sadzieb, podľa jedného zo zdrojov vytvárali okrem iného šéfovia popredných ruských finančných ústavov Sberbank a VTB German Gref a Andrej Kostin, ktorí sa obávajú, že Rusko smeruje do stagnácie. To je označenie pre kombináciu stagnujúcej ekonomiky a vysokej inflácie.
Niektorí ruskí zákonodarcovia kvôli vysokým úrokovým sadzbám vyzývajú na odvolanie Nabiullinovej, to je však podľa zdrojov Reuters nepravdepodobné. „Autorita Nabiullinovej je nespochybniteľná, prezident jej dôveruje,“ uviedol jeden zo zdrojov. Zástancovia Nabiullinovej tvrdia, že bez vysokých úrokových sadzieb a ďalších opatrení centrálnej banky by v Rusku bola ohrozená ekonomická stabilita.
Putin sa na Nový rok prihováral národu, téme Ukrajiny sa však vyhol: