Správa nehovorila o prevrate, ale o rizikách. Gašpar po výbore obvinil opozíciu zo snahy zneužiť SIS, tá reaguje

včera 07:32 , Aktualizované: včera 18:49

Jediný, kto má snahu zneužiť Slovenskú informačnú službu (SIS) na politické účely, je opozícia. Vyhlásil to riaditeľ SIS Pavol Gašpar po mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS.

Iniciovala ho opozícia pre bezpečnostnú situáciu v štáte v súvislosti so správou SIS, ktorá má obsahovať informácie o snahe destabilizovať SR.

Opozícia vyvíjala nátlak, SIS nehovorí o prevrate

"Členom výboru som poskytol informácie v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania, a v takom rozsahu, aby nebolo zmarené ďalšie spravodajské rozpracovanie podozrivých, respektíve subjektov, ktoré sú predmetom spravodajského rozpracovania. Takisto musím konštatovať, že najmä členovia opozície na mňa vyvíjali počas tohto výboru značný nátlak," povedal Gašpar.

Upozornil na to, že opoziční predstavitelia kládli otázky mimo kompetencií ustanovených v zákone a snažili sa dostať ku konkrétnym informáciám.

Vyjadril sa aj k správe SIS.

"Nie je to správa o nejakom prevrate, ako to je zjednodušované najmä opozičnými politikmi. Nebavíme sa tu iba o protestoch. Bola to správa, ktorá mala jednoznačne opisovať vplyvové aktivity a vplyvové pôsobenie cudzích spravodajských služieb na Slovensku. Bolo podstatné s ňou oboznámiť aj poslancov Národnej rady (NR) SR práve preto, aby neprispievali svojimi komentármi k eskalácii napätia a k rozdeľovaniu spoločnosti," povedal.

Zasadnutie monitoroval aj redaktor domáceho spravodajstva Martin Chlebovec:

Správa SIS upozorňuje na reálne riziká

Gašpar poukázal na to, že na správe sa začalo pracovať ešte v čase, keď SIS nešéfoval.

"Informácie už boli v čiastkových oblastiach postupované príjemcom zo zákona. Takže to nie je tak, že by sme teraz s niečím novým, senzačným prišli. Teraz to riziko dosiahlo takú úroveň, že bolo potrebné o ňom informovať aj plénum NR SR," uviedol.

SIS v rámci vyšetrovania podľa jeho slov spolupracuje aj s vojenským spravodajstvom. Zdôraznil reálnosť bezpečnostného rizika vyplývajúceho zo správy. "Akékoľvek zistenia budú predmetom či už trestného, alebo nejakého iného konania," dodal.

Zároveň deklaroval, že občania majú právo na protesty a cieľom spravodajskej činnosti nie je zmariť účasť jednotlivých demonštrujúcich.

"Cieľom je zabrániť bezpečnostným rizikám, ktoré sme vyhodnotili," skonštatoval. Tvrdí, že pre prijatie bezpečnostných opatrení dopadli aj minulotýždňové protivládne protesty len s troma incidentmi na úrovni priestupku.

"Aj tie boli spôsobené opitými účastníkmi," podotkol. Šéf SIS zároveň odmietol existenciu údajných zoznamov politikov, ktorí by mali byť prenasledovaní za svoj názor.

Opozícia má stále obavy, že SIS bola zneužitá koalíciou

Opozícia má naďalej obavy, že Slovenská informačná služba (SIS) bola zneužitá koalíciou. Hovorí o tom, že na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sa nedozvedela nič nové.

Vyplýva to z vyjadrení opozičných politikov po skončení výboru, ktorý iniciovali pre obavy zo zneužívania SIS vo vzťahu k správe, ktorá má obsahovať informácie o snahe destabilizovať SR.

"Rokovanie kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS napriek svojej dĺžke nevyvrátilo naše pochybnosti o tom, že tajná služba bola zneužitá zo strany koaličných politikov," uviedla pre novinárov poslankyňa Národnej rady (NR) SR Zuzana Števulová (PS).

Rokovanie podľa nej nemalo žiadny význam. Upozornila na to, že nedostali požadované dôkazy.

Schôdza nič nepriniesla

Aj poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS) skonštatovala, že sa na výbore nedozvedela nič nové. Upozornila na podozrenia z páchania trestnej činnosti pri vypracovaní správy SIS. Hovorila aj o obavách zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

"Táto schôdza mi nijako moje podozrenie nerozplynula," povedala.

Rovnako aj František Majerský (KDH) upozornil na to, že na výbore nezískal žiadne nové informácie. Má podľa vlastných slov naďalej podozrenia zo zneužitia vládnou koalíciou.

Poukázal tiež na to, že opozícia nemá prístup k informáciám, ktoré sa preberali na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Myslí si, že ak existuje obava zo štátneho prevratu organizovaného skupinami zo zahraničia, mali by informáciami disponovať aj opoziční predstavitelia.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok