Sumarizujeme: Vlna nespokojnosti rastie. Proti vláde sa ozvali učitelia, študenti, skauti, psychiatri, kamionisti či exdiplomati

Kamionisti, psychiatri, učitelia, bývalí diplomati, študenti či skauti. Skupiny z rôznych odvetví adresujú otvorené listy a vyhlásenia premiérovi Robertovi Ficovi aj samotnej vláde.

protest BB
Foto: ta3/Martin Dušička

Psychiatri a psychológovia vyzvali premiéra na sebareflexiu

Pod otvorený list s výzvou premiérovi na zmenu správania alebo odchod z politiky sa podpísalo 855 psychológov a psychiatrov.

Kritizovali jeho agresívny štýl, šírenie konšpiračných teórií a pohŕdanie oponentmi, čo podľa nich zvyšuje frustráciu občanov a podporuje odchod ľudí zo Slovenska. Informovala o tom Liga za duševné zdravie SR na sociálnej sieti Facebook.

Autori listu, profesori Jozef Hašto a Anton Heretik vo vyhlásení upozorňujú na Ficovu agresiu a emočnú výbušnosť, ktorá sa podľa expertov ešte viac zhoršila po májovom atentáte.

Psychiatri tiež poukázali na to, že Fico svojím politickým správaním prispieva k frustrácii a nespokojnosti veľkej časti obyvateľov.

"Ak politickí predstavitelia vo výraznej miere pravidelne používajú agresívny slovník a dehumanizačné vyjadrenia voči určitým skupinám obyvateľstva, spúšťajú tým kaskádu sociálno-psychologických procesov. Kaskádovité šírenie dehumanizačného a agresívneho štýlu rétoriky vedie k jeho normalizácii," vysvetľujú sociálni psychológovia z OZ REŠTART21.

Podľa nich to, čo bolo kedysi považované za neprijateľné, sa stane bežné, normálne a teda "novou normou".

Premiér adresoval psychológom ostrú reakciu. V príspevku na Facebooku ich obvinil zo zneužívania profesie na politické účely. Fico označil list za „politický apel“ motivovaný ich dlhodobým odporom voči vláde. „Jedna vec je Váš osobný názor, druhá, podstatne závažnejšia, že hrubo zneužívate svoju profesiu na politické účely,“ napísal premiér.

Učitelia majú obavy z ohrozenia demokracie

V piatok (24.1.2025) viac ako 750 pedagogických a odborných zamestnancov vrátane učiteľov, vychovávateľov a ďalších odborníkov vyjadrilo hlboké znepokojenie nad súčasnou politickou a spoločenskou situáciou na Slovensku, ktorá má negatívne dopady nielen na kvalitu vzdelávania, ale aj duševné zdravie žiakov a učiteľov či celkovú atmosféru v školách.

"Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti, ktoré polarizuje spoločnosť, má ničivý vplyv na to najdôležitejšie, čo máme – na naše deti a mladých ľudí," zdôrazňujú pedagógovia.

"V civilizovanej spoločnosti je normou, že školstvo je jednou zo štátnych priorít. Bohužiaľ, na Slovensku to takto nie je už ani vo verbálnej rovine," konštatujú.

Pedagogickí a odborní zamestnanci vyjadrujú vážne obavy z ohrozenia demokracie na Slovensku. "Vláda opakovane prekračuje hrubé čiary a tento neprípustný spôsob vládnutia zo dňa na deň eskaluje. Sme slobodná európska krajina a takou aj chceme ostať," píše sa v otvorenom liste.

Na list učiteľov reagoval aj minister školstva Tomáš Drucker Upozornil, že súčasná politická a spoločenská klíma ovplyvňuje aj školstvo, no práve školy by mali zostať miestom rešpektu, tvorivosti a bezpečia. "Do škôl nepatria politické útoky ani akékoľvek prejavy agresivity. Učitelia a žiaci musia pracovať v bezpečnom a podnetnom prostredí," vyhlásil.

Pozrite si rozhovor s Annou Jančovou, ktorá je prvou podpísanou učiteľkou.

Vyhlásenie študentov

Aj študentské a mládežnícke iniciatívy vydali spoločne vyhlásenie reagujúce na zahraničnopolitické a vnútropolitické kroky Ficovej vlády.

"Cesta Roberta Fica do Moskvy za Vladimirom Putinom a slovné útoky na študentov sú symbolom nebezpečného obratu našej krajiny," uvádza iniciatíva Sme v tom spolu.

"Rázne odsudzujeme slovné útoky premiéra Roberta Fica na študentov a študentky, občanov a občianky, ktorí si dovolili prejaviť iný názor než ten jeho," píše sa vo vyhlásení.

Študenti v liste ako v prípad uviedli Simona Omaníka, ktorý nepodal ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Premiér Fico ho nazval nevychovaným puberťákom a na sociálnej sieti písal o rozdávaní faciek. Zožal za to vlnu kritiky od opozície.

"Považujeme za neakceptovateľné, aby verejný činiteľ útočil na študentstvo," píše sa vo vyhlásení.

Takéto správanie podľa iniciatívy Sme v tom spolu "podkopáva kultúru dialógu a rešpektu, čo je omnoho horšie než slušné odmietnutie symbolického gesta a nemá miesto v demokratickej spoločnosti".

Akademici sa zastávajú študentov

Akademici pôsobiaci na vysokých školách a vo vedeckých inštitúciách považujú za svoju povinnosť ozvať sa voči vládnym krokom smerujúcim k spochybňovaniu princípov demokracie a odklonu "našej zahraničnopolitickej orientácie od vyspelého demokratického sveta smerom k nedemokratickým a totalitným štátom".

Požadujú rešpektovanie demokracie, súčasného ukotvenia Slovenska a podporu autority vedy a vzdelania. Zastávajú sa aj študentov, na ktorých útočili vládni predstavitelia.

"Nemôžeme sa mlčky prizerať tomu, ako sú pod Vaším patronátom účelovo spochybňované, zosmiešňované, ba i popierané fakty nadobudnuté vďaka úsiliu generácií vedcov z mnohých vedných odborov počnúc medicínou a končiac históriou," píšu premiérovi.

"Musíme sa rázne ohradiť voči verbálnym útokom vládnych predstaviteľov adresovaným študentom. Tieto útoky sú pre nás znepokojujúcou reminiscenciou agresivity kolabujúceho režimu v polovici novembra 1989. Mladí ľudia sú našou budúcnosťou len za predpokladu, že na Slovensku ostanú žiť a pracovať," vysvetľujú.

Bývalí diplomati o ceste premiéra a poslancov Smeru a SNS do Moskvy

"Dôrazne apelujeme na predstaviteľov vládnej moci, aby sa správali zodpovedne a prestali Slovensko vytláčať z nášho prirodzeného životného priestoru," úvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Podpísalo ho šesť bývalých ministrov: Pavol Demeš, Milan Knažko, Mikuláš Dzurinda, Ivan Korčok, Rastislav Káčer a Miroslav Wlachovský a 30 veľvyslancov a diplomatov.

Ich vyhláseniu predchádzala cesta Roberta Fica a poslancov Smeru a SNS do Moskvy.

Vo vyhlásení autori uviedli, že ukotvenie Slovenska v slobodnom svete nie je samozrejmosťou a krajina má historickú skúsenosť s obdobím, keď nebola rovnocenným a slobodným členom medzinárodného spoločenstva.

"Táto skúsenosť nás učí, že nezávislosť a prosperita Slovenska sú udržateľné iba v spolupráci s partnermi, s ktorými zdieľame spoločné hodnoty," dodali.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok