Dvesto rokov Braillovho písma. V Levoči si pripomenuli významný míľnik pre nevidiacich

Braillovo písmo, vďaka ktorému môžu aj nevidiaci čítať, písať a vzdelávať sa, má 200 rokov. Toto výročie si pripomenuli v Levoči, ktorá je akýmsi nepísaným hlavným mestom nevidiacich. Aj Braillovo písmo sa však prispôsobuje dobe a modernizuje sa.

Písmo pre nevidiacich vytvoril pred 200 rokmi vtedy len 16-ročný Luis Brail. O zrak prišiel ešte ako trojročný, keď sa hral v otcovej dielni.

“Podstata Braillovho písma je 6 bodiek, ktoré sa striedajú v rôznych kombináciách. A jedna taká kombinácia sa zmestí pod jedno bruško prsta,” vysvetlila Šarlota Múdra zo Združenia priateľov SŠI v Levoči.

“V minulosti bolo Braillovo písmo jediným spôsobom, ako mohli zrakovo postihnutí získať vzdelanie. A myslím, že aj dnes je veľmi podstatné. Je síce doba digitálnych technológií, keď majú mobilné telefóny a zariadenia s hlasovým výstupom, ale človek, ktorý nevie písať a čítať, je negramotný človek,” povedala Lucia Zalčíková, riaditeľka Spojenej školy internátnej v Levoči.

Už historicky je v Levoči sústredená najvýznamnejšia komunita nevidiacich a sídlia tam všetky pre nich dôležité inštitúcie. Tie sa spojili, aby si pod strechou Spojenej školy internátnej 200. výročie Braillovho písma pripomenuli.

Podstata Braillovho písma je 6 bodiek

„Braillovo písmo je tak vynikajúce, tak univerzálne, že ozaj sa dá prispôsobiť každému jazyku. A preto sa tak udržalo až do dnešných dní,” dodala Šarlota Múdra.

Niektoré levočské reštaurácie majú dokonca v Braillovom písme aj jedálne lístky. Vyjadriť sa ním však dajú aj matematické vzorce, chemické rovnice či dokonca notové záznamy. Aj Braillovo písmo podlieha dobe a občas si vyžiada modernizáciu. Práve za to zodpovedá národná autorita. Aj tá sídli v Levoči.

„Zisťujeme, aké pravidlá sa používajú v zahraničí, aké sa u nás používali v minulosti, snažíme sa to zintegrovať, dať tomu logickú systematickú podobu tak, tak, ako sa na 21. storočie patrí,” povedal Michal Tkáčik, koordinátor Národnej autority pre Braillovo písmo.

Braillovo písmo určite nezanikne a prenieslo sa aj do digitálneho sveta. Tí, ktorí sú za jeho podobu zodpovední, sú si istí, že prežije aj ďalšie storočie.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok