Dvesto rokov Braillovho písma. V Levoči si pripomenuli významný míľnik pre nevidiacich
Braillovo písmo, vďaka ktorému môžu aj nevidiaci čítať, písať a vzdelávať sa, má 200 rokov. Toto výročie si pripomenuli v Levoči, ktorá je akýmsi nepísaným hlavným mestom nevidiacich. Aj Braillovo písmo sa však prispôsobuje dobe a modernizuje sa.
Písmo pre nevidiacich vytvoril pred 200 rokmi vtedy len 16-ročný Luis Brail. O zrak prišiel ešte ako trojročný, keď sa hral v otcovej dielni.
“Podstata Braillovho písma je 6 bodiek, ktoré sa striedajú v rôznych kombináciách. A jedna taká kombinácia sa zmestí pod jedno bruško prsta,” vysvetlila Šarlota Múdra zo Združenia priateľov SŠI v Levoči.
“V minulosti bolo Braillovo písmo jediným spôsobom, ako mohli zrakovo postihnutí získať vzdelanie. A myslím, že aj dnes je veľmi podstatné. Je síce doba digitálnych technológií, keď majú mobilné telefóny a zariadenia s hlasovým výstupom, ale človek, ktorý nevie písať a čítať, je negramotný človek,” povedala Lucia Zalčíková, riaditeľka Spojenej školy internátnej v Levoči.
Už historicky je v Levoči sústredená najvýznamnejšia komunita nevidiacich a sídlia tam všetky pre nich dôležité inštitúcie. Tie sa spojili, aby si pod strechou Spojenej školy internátnej 200. výročie Braillovho písma pripomenuli.
Braillovo písmo sa počas lockdownu učili cez Messenger. Nevidiaci majú dnes oveľa viac možností
Podstata Braillovho písma je 6 bodiek
„Braillovo písmo je tak vynikajúce, tak univerzálne, že ozaj sa dá prispôsobiť každému jazyku. A preto sa tak udržalo až do dnešných dní,” dodala Šarlota Múdra.
Niektoré levočské reštaurácie majú dokonca v Braillovom písme aj jedálne lístky. Vyjadriť sa ním však dajú aj matematické vzorce, chemické rovnice či dokonca notové záznamy. Aj Braillovo písmo podlieha dobe a občas si vyžiada modernizáciu. Práve za to zodpovedá národná autorita. Aj tá sídli v Levoči.
„Zisťujeme, aké pravidlá sa používajú v zahraničí, aké sa u nás používali v minulosti, snažíme sa to zintegrovať, dať tomu logickú systematickú podobu tak, tak, ako sa na 21. storočie patrí,” povedal Michal Tkáčik, koordinátor Národnej autority pre Braillovo písmo.
Braillovo písmo určite nezanikne a prenieslo sa aj do digitálneho sveta. Tí, ktorí sú za jeho podobu zodpovední, sú si istí, že prežije aj ďalšie storočie.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac