Vláda chce preveriť financovanie protestov po vražde Jána a Martiny. Vyjadrila sa ich organizátorka, ktorej ľudia priali smrť

Martin Halás, člen Rady vlády pre mimovládne organizácie, podal podnet na preverenie financovania mimovládok a jednotlivcov, ktorí v roku 2018 organizovali občianske protesty Za slušné Slovensko. Tieto demonštrácie nasledovali po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vyústili do odstúpenia premiéra Roberta Fica.

pochod Za slušné Slovensko v roku 2018
Foto: TASR/Dano Veselský

Podanie na Finančnú správu

Podľa informácií agentúry SITA Halás argumentuje, že financovanie protestov mohlo ovplyvniť spoločenské dianie v kritickom období v roku 2018 a chce preto skontrolovať zahraničné a transatlantické zdroje, ktoré mimovládne organizácie prijali od roku 2015.

„Moje podanie má zabezpečiť, aby Finančná správa SR aj príslušné orgány preverili transparentnosť financovania mimovládnych organizácií a jednotlivcov pri preverení a objasnení finančných tokov, ktoré mohli ovplyvniť spoločenské dianie na Slovensku v kritickom období roku 2018,“ zdôvodnil.

Súčasťou Halásovho podnetu je preverenie identity poskytovateľov týchto zdrojov, účel a spôsob použitia finančných prostriedkov, ako aj posúdenie súladu aktivít financovaných z týchto zdrojov s legislatívou Slovenskej republiky, najmä v oblasti daňových zákonov.

Halás je predsedom správnej rady Inštitútu sociálnej demokracie, ktorý je napojený na stranu Hlas. Jeho podanie prichádza v čase, keď premiér Fico upozorňuje na možné pokusy o prevrat a avizuje „významné preventívne opatrenia“ na jeho odvrátenie.

Vládna koalícia medzitým pripravuje zákon, ktorý by zaväzoval neziskové organizácie k zverejňovaniu všetkých darcov, nielen tých zahraničných.

Opozícia však v tomto kroku vidí snahu o zastrašovanie občianskych iniciatív a pomstu za protesty z roku 2018, ktoré napokon viedli k Ficovmu odchodu.

Fico očiernil organizátorov protestov aj v roku 2018

Podľa Fica sa na Slovensku aktuálne nachádza skupina expertov zo zahraničia, ktorá sa podieľala na udalostiach v Gruzínsku a na Majdane na Ukrajine.

Fico spájal mimovládne organizácie so zahraničím už v minulosti. V roku 2018 označil organizátorov protestu Za slušné Slovensko (pozn. red. - občianská iniciatíva, ktorá vznikla v roku 2018 po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej) za Sorosove deti, ktoré, podľa jeho slov, financoval človek z Ameriky.

Organizátorku protestov opľúvali a vyhrážali sa jej smrťou

Hlavní organizátori vtedajších demonštrácií tvrdia, že už v minulosti boli terčom zastrašovania a diskreditačných kampaní zo strany vládnej moci.

„Fico sa nás vtedy snažil zastaviť aj tak, že nás zastraší, zdiskredituje. Boli sme podľa neho Sorosovi agenti, zahraničné sily, o mne osobne rád hovoril, či akože majú veriť tomu, že to malé dievča si v detskej izbe rozbilo pokladničku a z nej organizuje protesty,“ uviedla na svojej sociálnej sieti jedna z organizátoriek protestov Za slušné Slovensko Karolína Farská.

Podľa nej výroky premiéra podnietili nenávistné reakcie v spoločnosti. „Ľudia ma opľúvali na ulici, v električke, vo vlaku, kričali po mne, vyhrážali sa mi. Boli mesiace (!) keď nebol deň aby som sa niekedy na ulici nebála, pretože mi to niekto dal pocítiť. Nenávistné listy a vyhrážky smrťou a znásilnením chodili do mojej školy (gymnázia!), aj na adresu k mojim rodičom,“ napísala.

Dodala, že v tom čase mala len 19 rokov a nemala žiadnu ochranku ani nepochádzala z bohatej rodiny.

„Nie sú to žiadni veľkí mačovia, al capones. Sú to iba trapáci. Nevadí im zobrať si za terč stredoškoláčku, ktorej záleží na tento krajine a poštvať proti nej svojich voličov. Robiť to mesiace až roky. Nevadí im nič z toho hrozného, čo robia,“ kritizovala Fica a „jeho obľúbených kolegov“.

Organizátorom súčasných protestov prejavila vďačnosť. V piatok prišla na protest už len ako podporovateľka vlny nesúhlasu s konaním Ficovho kabinetu.

Pozrite si reportáž z 24. januára 2025 o protivládnych protestoch:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok