Bezpečnostný analytik o údajnej príprave prevratu: Ak je to pravda, orgány už mali zatýkať a mal tu byť výnimočný stav
Vláda hovorí o podozreniach z prevratu, opozícia zas o nezmysloch a spravodajských hrách. K situácii vo štvrtok zasadala bezpečnostná rada a jej závery vyvolali viaceré otázky a nejasnosti. Na túto tému sme sa rozprávali s bezpečnostným analytikom Radovanom Bránikom.
Na Slovensku podľa vládnych predstaviteľov a prezidenta funguje organizovaná skupina, ktorá vykonáva vplyvové aktivity a snaží sa o štátny prevrat. Prísť na to mala Slovenská informačná služba, ktorá nateraz osoby monitoruje a zatiaľ nie je potrebné vyhlásenie výnimočného stavu. Premiér Robert Fico ešte dodal, že ide o tých istých ľudí, „ktorí pripravovali prevraty na Ukrajine a v Gruzínsku“.
Viac ako verejnosť nevieme, no namieste sú viaceré otázky. Ako by výnimočný stav vyzeral? Prečo ho prezident nevyhlásil? A prečo ešte nikto nebol zatknutý? O týchto a iných témach sa redaktor ta3 Martin Linhart rozprával s bezpečnostným analytikom Radovanom Bránikom.
Polícia mala už dávno konať
„Situácia sa vyvinula veľmi náhle od toho utajeného zasadnutia a v parlamente až po dnešné (23.1.) ráno. Bol tu úplne nespochybniteľným spôsobom navodzovaný dojem premiérom, ministrom vnútra a podobne, že došlo k prípravám, že na Slovensku pôsobí nejaká skupina, ktorá má za úlohu pomôcť povaliť vládu,“ opisuje doterajší vývoj Bránik. Pripomína tiež, že Fico tvrdil, že verejnosti ešte nie je známych 90 % všetkých faktov.
Výnimočný stav na Slovensku nebude, tvrdí prezident. Fico stále hovorí o pokuse o prevrat, opozícia ho chce vymeniť
Analytik však vidí vo verzii vlády logickú dieru. „Ak by tieto skutočnosti boli naozaj pravdivé, tak v priebehu dnešného dňa po skončení bezpečnostnej rady by prezident musel vyhlásiť výnimočný stav podľa zákona o bezpečnosti štátu a prebiehalo by rozsiahle zatýkanie, vznášanie obvinení voči osobám, ktoré konali úkladne proti republike. Nič také sa nestalo,“ upozorňuje Bránik.
Takýto stav by so sebou priniesol viacero opatrení. „Hovoríme o zavedení cenzúry, o zákaze vychádzania, o obmedzení pohybu osôb. Hovoríme dokonca o rôznych nútených opatreniach, ktoré sme ešte na Slovensku nikdy nezažili, pretože takýto stav tu nebol,“ vysvetlil Bránik.
Podľa analytika je zarážajúce, že prezident po skončení bezpečnostnej rady prakticky situáciu nekomentoval a nechal všetku zodpovednosť na premiérovi. „Znamená to, že sme včera od viacerých ústavných činiteľov počuli lži,“ konštatoval Bránik.
„Nedá sa byť trochu tehotný. Buď teda naozaj boli naplnené všetky tie skutočnosti, pre ktorými nás varoval, a potom by sme dnes mali naozaj vidieť niečo nebývalé, alebo to boli lži a žiadnych 90 % doposiaľ tajných informácií neexistuje,“ dodal.
Premiér Fico tiež tvrdil, že bezpečnostné zložky majú k dispozícii konkrétne mená, fotografie a bankové účty osôb zapojených do údajného sprisahania. „Ak by to všetko bolo pravdivé, tak už prebehla fáza prípravy na trestný čin. A už teraz je to trestné. Na čo chceme čakať?“ pýta sa Bránik.
Odpočúvať môžu
Analytik však tiež upozorňuje, že monitorovanie, ktoré pravdepodobne vykonala SIS, samo o sebe problematické nie je.
„Dôvodné monitorovanie vyplýva Slovenskej informačnej službe zo zákona. Ja zase v tomto by som chcel upozorniť každého, kto sa verejne angažuje, že sa môže stať legálnym spôsobom predmetom nejakej formy pozornosti spravodajských služieb, nielen civilnej. Toto je normálna vec,“ vysvetlil.
Opozícia reaguje na rokovanie bezpečnostnej rady. SaS podá návrh na odvolanie riaditeľa SIS
Bránik zároveň vyjadril pochybnosti o tom, že protesty, ktoré sa na Slovensku konajú, majú niečo spoločné s plánovaným prevratom. „Opäť hovorím, už aj len príprava týchto trestných činov, o ktorých včera hovorili, že sa naozaj stali a pripravovali, je trestná. Takže tam nie je dôvod na odklad, pokiaľ majú zdokumentované takéto poznatky,“ zdôraznil.
„Jednoducho, nemôžete nekonať. Takže buď pán premiér, a musím to povedať takto priamo, explicitne klamal, alebo z nejakého dôvodu, ktorý mi v tejto chvíli nie je známy, sa orgány činné v trestnom konaní nechopili svojich právomocí a nekonajú,“ doplnil analytik.
Nešťastný mail občianskej iniciatívy
Bránik sa dotkol aj témy mailu, o ktorom údajne správa SIS hovorila a ku ktorej sa neskôr prihlásila občianska iniciatíva Nie v našom meste.
Email, na ktorý sa odvoláva správa SIS, nie je tajný, tvrdí občianska iniciatíva. Vytvoril ho pre ňu ChatGPT, Gašpar reaguje
„Považujem za veľmi nešťastné to, akým spôsobom distribuovali mail, o ktorom premiér a ďalší činitelia včera hovorili. Som hlboko presvedčený, že v tom maili minimálne jedna veta naozaj nemala vôbec byť a niekoľko ďalších formulácií,“ skritizoval analytik a dodal, že týmto spôsobom sa stal mail zneužiteľným.
Bránik sa venoval tiež otázke zvýšených bezpečnostných opatrení, ktoré boli avizované v súvislosti s protestmi: „Je dosť možné a logické očakávať, že sa tieto opatrenia posilnia, že polícia alebo zložky, pracujúce v utajení, budú v zvýšenej miere monitorovať tieto podujatia a budú sa im nejakým spôsobom venovať. Je to štandardné, je to normálne, je to v poriadku.“ Zároveň však zdôraznil, že tieto opatrenia by nemali prekročiť hranice zákona a obmedzovať právo na pokojné zhromaždenie.
Pozrite si kompletný rozhovor s analytikom Bránikom: